A városi fejlesztéseket nem fogta vissza a járványhelyzet

Illusztráció / cyberpress.hu

A járványhelyzet megtépázta a tavalyi esztendő lehetőségeit, s ahogyan a gazdasági szereplők, úgy az önkormányzatok is megsínylették a helyzetet. Újratervezéseket követően a pénzügyi mozgástér is alább maradt a terezettnél, ám ennek ellenére a fejlődés idén sem állt le. Elmúlt évek sikeres pályázatait váltották eredménnyé, régóta ígért elképzelések valósultak meg. Amíg tervek és álmok váltak valóra, addig újakat is el tudtak indítani a 2020-as évben Sopronban. Visszatekintünk, hiszen bőséges az önkormányzati és állami beruházások tavalyi felhozatala, így jócskán  van mit összegezni.

Illusztráció / cyberpress.hu

Az év elején elkészült a Piknik út átépítése, hiszen a Sopronkőhida és az osztrák határ közötti 8532. jelű utat sokak megelégedésére kiszélesítették, részben új nyomvonalra tették és a teljes 3,5 km-es szakaszán újra alapoztak és aszfaltozták.

A városba vezető utak lassan mindegyét felújították már, hiszen Ágfalva, Harka és Balf felől is megújultak az összekötő utak az év során.

Fokozatosan halad a belterületi utak és járdák fejlesztése is, és újabb parkolóhelyek kialakítására is sor kerítettek. Felsorolni is nehéz hány utca aszfaltburkolata újult meg egy teljes év alatt, az Önkormányzat több milliárdos nagyságrendben csoportosított erre a feladatra forrásokat. A Csengery, a Virágvölgyi és a Kőszegi utca egy szakaszát, az Alsólővér utca és a Winkler út teljes hosszában, valamint az Ibolya úti és a Kőfaragó téri lakótelepek belső szervizútjait is felújították.

A Határőr utcában átadott parkoló területével együtt 1000 db új parkolóhelyhez közelít az elmúlt években megvalósult önkormányzati beruházások száma, de a Soproni Kórház részére is kialakított egy újabb belső parkolót a város.

Az utak terén kétségtelenül a legnagyobb eredményt jelenti az M85-ös gyorsforgalmi megépítése, ez által nem csak Sopron bekapcsolása az autóút hálózatba, hanem legalább kéttucat kisebb település tehermentesítése. Csorna és a Leghűségesebb Város között december 16-án adták át a 2×2 sávos 51 km-es szakaszt, ezzel javítva a térségben élő százezer polgár életminőségét, s 45 percen belül elérhetővé téve Győrt.

A 2020-as évben is folytatódott a történelmi belváros megújítása, hiszen a Modern Városok Program keretében összesen 25 önkormányzati és állami tulajdonú épület homlokzatfelújítására került sor.

Több évtizedes téli álmából, gyönyörű pompában született újjá soproni régi-új múzeuma, a Lenck-villa. A villa teljeskörű külső és belső felújítása, korszerűsítése a Modern Városok Program keretében két milliárd forintos összegből valósult meg.

Sopron védőszentjének ünnepnapjára elkészült a város legkorábbi plébániatemplomának teljes felújítása is, hazánk második legjelentősebb neogótikus épületét ez alkalommal újjá is szentelték. Az épületfelújítás mellett a Szent Mihály-templom és Sekrestyésház turisztikai fejlesztésének célja Sopron vallási-kulturális örökségének megőrzése és élményközpontú bemutatása.

Szintén az MVP soproni fejlesztéseinek eredménye lesz az új városi uszoda is, mely kivitelezési munkálatai jelenleg is javában zajlanak a Lővérekben. Jól haladt a munka, elkészült az épületkomplexum szerkezete, a Csík Ferenc uszoda újjáépítésével pedig a nemzetközi sportélet is megélénkülhet a városban.

Késő tavasszal indult, télen fejeződött be a Várkerület II. ütemének rekonstrukciója. A munkálatok eredményeképp az Ötvös utca és a Széchenyi tér között is a tér hosszabb felével harmonizáló széles gyalogos felületek jöttek lére, kiváltották a régi közműveket, lecserélték az utcabútorokat és a kandelábereket.

Játszóterek újultak meg városszerte, és újakat is kialakított a Soproni Önkormányzat. Az Ágfalvi lakóparkban létrejött hiánypótló beruházás a fiatalabbak örömét szolgálja, míg az Aranyhegyen létrejött fitneszpark a felnőtt generáció lehetőségeit bővíti. A kerekesszékesek mozgási lehetőségeit segítve a Hova Tovább Közhasznú Alapítvány támogatásból alakított meg akadálymentes eszközöket a Citadellán.

Brennbergbányán a Szent Borbála tér újult meg, színpaddal kiegészülve vált a közösségi események igazi otthonává.

Számos állatbarát mindennapját teszi könnyebbé a Jereván-lakótelepen megvalósított kutyafuttató.

A Lőverek és a soproni erdő találkozásánál szabadidőparkot alakított ki az Önkormányzat, ami hatalmas területen kínál szabadtéri játszó eszközöket, akadálypályákat.

A Trianoni békeszerződés 100. évfordulójára elkészült a Soproni Parkerdő új látványossága is, a történelmi Magyarország területét ábrázoló emlékpark is.

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság működésében lévő Kossuth Lajos utcai Bűvösvölgy Médiaértés Oktató Központ is 2020-ban nyitotta meg kapuit, ezzel pedig a harmadik ilyen létesítmény lett hazánkban. A diákok interaktív foglalkozások segítségével az influenszerek dilemmáival, a média mélyebb rejtelmeivel ismerkedhetnek meg.

A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön új szárnyának átadásával 110 fővel emelkedett az intézet befogadóképessége.

A Soproni Szociális Intézmény falai között is akadtak munkálatok, hiszen többek közt hasznos szakmai eszköz beszerzése mellett megújult az idősellátás egyik klubépülete is.

Az óvodai, bölcsődei nevelés intézményeinek fejlesztése is napirenden volt tavaly, hiszen Ovi-sport pályák építéséről döntött az Önkormányzat, s az év második felében megindult a Százszorszép Bölcsőde bővítése is.

Az esztendőben elindult az Erdő Háza projekt kivitelezése, ezzel a soproni erdő szívében található Muck hasznosítása többek közt egy vadaspark létrehozásával.

Letették a Múzeumnegyed alapkövét, ezzel elindítva azt a nagyszabású beruházást, mely a Storno ház, a Tábornok ház és a Fabricius ház összekapcsolásával ad lehetőséget a soproni múzeumi élet megújításának.

Önkormányzati ígéret megvalósítása az Árpád utcai parkolóház beruházásnak elindítása is, ahol jelenleg is gőzerővel folynak a munkálatok. A felszínen 36 autónak alakítanak ki parkolókat, s további 235 db parkolóhely pedig az ötszintes, zöldtetős létesítményben lesz megtalálható.

Az esztendő utolsó napjaiban hosszas előkészületek után megindult a Fertő tó turisztikai célú fejlesztése is. A kivitelezést követően egy komplex közösségi helyszín létrejöttét ígérik, ahol mindenki megtalálhatja a számára megfelelő kikapcsolódást, hiszen lesz új strand, vitorlás központ és egy egyedülálló ökopark is helyet kap.

 

Mi maradt a visszatekintés után? Lássuk, mi várható a 2021-es évben:

 

Idén biztosan elkészül az Ágfalvi út belterületi szakaszának felújítása, ez lesz az az ütem, melyhez az észak-nyugati elkerülő út is csatlakozni fog.

A szakemberek szerint a Mély út fejlesztése is szükségessé vált, ezzel pedig a Szent Mihály-dombi „körzős” körforgalom tehermentesítését oldanák meg, az M85-ös autóút Fertőrákos csomópontjának forgalomba adását követően.

A kormányzat támogatásával a Csarnok utcai városi piac is teljes megújulás elébe néz, mely során egy korszerű, az igényeket színvonalasan kiszolgáló létesítmény jön létre, megfelelő számú parkolóhelyekkel egyetemben.

Startvonalon áll Sopron városának új rendelőintézete is, a Selmeci utcában egyetlen ingatlanon belül válnának elérhetővé az egészségügyi szolgáltatók, a fogorvosi ellátástól a gyermekorvosi rendelőig bezárólag.

Az Anger-réten, a Hillebrand Jenő utcában új, önálló bölcsőde létesül, mely 84 férőhellyel fogja tudni kiszolgálni a környékbeli soproni családokat. A Győri Egyházmegye Halász utcai ingatlanát hasznosítva további 28 férőhellyel bővítenék a soproni bölcsődei kínálatot.

Egyre biztosabb az is, hogy a lővéreki Hotel Maroni területének hasznosítása sem várat magára, hiszen itt konferencia központ kialakítását tervezik.

A városi sportélet fejlesztése terén egy biztos, Lázár János szavait idézve nincs vidéki tenisz Sopron nélkül. Az SVSE sporttelep fejlesztése aktuális feladat, de a város több helyszínén tervezik szabadtéri sportpályák telepítését. A Lőverekben és Balfon környezetrendezési munkák keretében fitnesz és piknik pontokat alakítanak ki.

Az országban Sopron lesz az első olyan település, ahol Rendészeti Integrált Központ jön létre, a Táncsics utcai volt ’48-as laktanya hasznosításával egyetemben a katasztrófavédők és a rendőrök kapnak közös új otthont.

Folytatódik az M85-ös autóút építése is, mi több, megvalósul a soproni elkerülő szakasz, a Balf, a Fertőrákos, a Sopron-Nyugat csomópontok kiépítése a Bécsi-domb alatt húzódó alagúttal. Ezzel pedig új időszámítás kezdődik a városi közlekedés és forgalomszervezés kérdéskörében, hiszen nagy átmenő forgalomtól mentesülhet Sopron.

Ha pedig új időszámítás, jövőt nem lehet tervezni soproni gazdaságfejlesztés nélkül. A dél-keleti ipari területen épülhet meg az Innovációs és Technológiai Centrum, melynek nagy szerepet szánnak a helyi vállalkozások megerősítésében, a gazdaság élénkítésében.

Tervekből ezen túlmenően sincs hiány, a hosszútávú elképzelésekről ide kattintva olvashat illusztrációkban gazdag összefoglalót.