Pegasus-botrány: Egyelőre inkább csak én kicsi pónim ….

Újabb vélt vagy valós botrány kavarja fel az állóvizet hazánkban, amely már ki tudja hányadik a sorban. Most éppen egy lehallgatási ügy kezd kirajzolódni a magyar közéletben, amelyben a sajtóhírek szerint ellenzéki politikusok és mondjuk úgy, hogy nem NER kompatibilis újságírók lehetnek az áldozatok. Ezzel egy újabb aktát lehet nyitni a nemlétező magyar X-akták raktárában, hiszen minden bizonnyal ez is egy megoldatlan ügy marad, de ha a gyakorlatot nézzük akár az is elképzelhető, hogy a végén azért majd kap valaki egy kis látszólagos ejnye-bejnyét, hogy a közhangulat is megnyugodjon és ezzel le is lehessen zárni ezt a pillanatnyilag üstökösként száguldó Szárnyas ló problémát.

A Pegasus-botrányként elhíresült ügy egyébként még vasárnap robbant, illetve került be a nyilvánosság elé, amikor a Direkt36 csapata a témát a telex.hu portálon tárta a nyilvánosság elé. A témáról sokan azt állítják, hogy beigazolódása esetén az elmúlt időszak egyik legkomolyabb politikai botrányát okozhatja hazánkban, de akár világviszonylatban is jelentős lehet, hiszen több ország is érintett abban, hogy használja vagy használta ezt a kémszoftvert.

Mint arról már több helyen is lehet olvasni, állítások szerint a magyar kormány a  Pegasus nevű kémszoftver segítségével figyelt meg politikusokat, újságírókat, ügyvédeket és üzletembereket, hogy ezekkel a hírekkel az információbázisát gyarapítsa, amelyek azonban illegális hírszerzői gyakorlatnak felelnek meg.

Direkt36 tényfeltáró csapata arra világított rá egy nemzetközi kutatásra hivatkozva, hogy már évekkel ezelőtt bevetették magyar célszemélyek ellen az NSO Group nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust, de egy komplex nemzetközi megfigyelési adatbázis is tartozik a hálózathoz, amely folytán számtalan ember került a kémprogramot működtető hálózat célkeresztjébe. Tehát nem csak hazánkban rajzolódhat ki botrány, hanem több országban is, ami alaposan felforgathatja a politikai vezetőhatalmak erejét. Persze ha lesznek valós bizonyítékok.

A Pegasus program segítségével – mint azt írják – hozzá lehet férni egy mobileszköz legbizalmasabb adataihoz, információihoz, üzenetihez, e-mailjeihez, fotóihoz és persze a híváslistájához is.  Ez a program állítólag hivatalosan is kiberfegyverként van számontartva, és legálisan csak terroristák és bűnözök ellen lehetne használni, azonban, ha igazak az állítások, akkor ezt számtalan egyéb szektorban is bevetették.

Egyelőre azonban még nincsenek konkrét bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a magyar célszemélyek ellen pontosan ki és milyen szándékkal vetette be az említett kémszoftvert, csak találgatások és sajtóhírek vannak, így egyelőre marad a téma a bulvárkategóriában, ami ha tényeken és bizonyítékokon tud majd konkrétan alapulni, akkor valóban nagyot durranhat, addig azonban gumicsont.

No persze a mai világban bármi elképzelhető, éppen ezért is lehet ez a téma akár annyira igaz is, mint hamis, de mindenesetre érdekes felvetés az biztos, hogy akár ilyen programok segítségével is igyekezzenek feltérképezni egyes kulcsfontosságúnak tartott személyek bizalmas információit, ami akár közvetve vagy közvetlenül is felhasználható ellenük.

A magyar kormány az ügyre annyit reagált egyébként a Washington Post hasábjain, hogy:

Nincs tudomásuk semmilyen állítólagos adatszerzésről.  A magyar állam egy demokratikus jogállam, ahol mindig minden a törvényeknek megfelelően történik.

Novák Katalin családügyi miniszter pedig egy magyar újságírói kérdésre annyit reagált, hogy:

Nem kíván foglalkozni az üggyel, mert az csak egy sajtóhír, és ő azzal nem foglalkozik.

Hogy van-e ilyen lehallgatási botrány vagy nincs, azt egyelőre mindenkinek magának kell eldöntenie, azonban az aggasztónak tűnik, hogy szinte már havonta rázza meg a magyar közvéleményt valamilyen típusú botrány, ami a kormánypárthoz vezet.

 

Persze jól tudjuk már, hiszen belénk égették, hogy amíg ott van a háttérben ugye ” Soros … George Soros “, addig bármi lehet!

 

 

Leczovics Zsolt