Lesz új Kecske-hegyi kilátó, elbontják a balesetveszélyes elődjét!

A Kecske-hegyi kilátó balesetveszélyes állapotban 2018. júliusában / Fotó: cyberpress.hu archívum

A Sopron – Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. nem kertel, ha újabb beruházás megindításáról, fejlesztések kidolgozásáról van szó. A térség turisztikai fellendítésén dolgozó állami szervezet egy uniós és kormányzati forrásokat tartalmazó pályázat közbeszerzési felhívását jelentettet meg július 14-én, amely négy területen összpontosul:

  1. Turisztikai kerékpáros útvonalak fejlesztése
  2. Kecske-hegyi kilátó elbontása és helyén új kilátó építése
  3. Vízi madárles kialakítása a Fertő tó nádasában
  4. Lővér Alpin Park további fejlesztése

A felhívás szerint 2,6 kilométer hosszan a Sopron – Harka távon kerékpározásra kijelölt erdei utat fejlesztenék. Az út első pár száz méterén felújítanák a meglévő aszfaltburkolatot: útalap károsodása esetén, teljes szerkezet cserét várnak el, hálósan repedezett felületek esetében üvegszál erősítésű aszfaltrács hálót szükséges beépíteni. Átlagosan 2 cm kiegyenlítő és 4 cm kopóréteg aszfalt kerül beépítésre. Ugyanitt forgalomszámláló berendezést telepítését is tervezik.

A külterületen húzódó vegyes használatú erdei utat közel 1600 méteren érintheti a felújítás, padkanyesést követően 5 cm felületi kiegyenlítést, majd 5 cm vastag, mészkő zúzalékot kell teríteni a felületre, amelyet be kell hengerezni, tömöríteni szükséges a közbeszerzési dokumentáció szerint. A mezőn átvezetett kerékpárút felújítandó szakasz hossza 750 méter, itt a legkeskenyebb az útfelület 2,30 méter szelességgel kizárólag kerékpározás céljára szolgál. A felújítás során 10 cm mélységben kiegyenlítik az utat, majd átlagosan 5-10 cm vastagon mészkő zúzalékot kell terítenek és tömörítenek el.

Sopron és Harka között nemrégiben teljes megújuláson esett át az összekötő út, a megyei önkormányzat a két település összeköttetésére kerékpárút tervezésén dolgozik.

Illusztráció / archívum

Kerékpáros fejlesztéshez tartozik továbbá a soproni Nemeskúti út biciklis forgalomra kijelölt út burkolatának felújítása is, mely lényegében bő 3,6 kilométer megerősítését és újraaszfaltozását jelenti. Itt is két rétegrendben, azonos vastagságban terítik el az új aszfaltburkolatot az útalap helyreállítását követően. Az M85-ös aluljárójánál ezen a szakaszon csak a kerékpáros nyomok felfestését tervezik, hiszen ott már felújították az utat.

A várostól távolabb eső végében az út teljesen tönkrement és az alapréteg is károsodott a kiírás szerint. Itt az ágyazati réteg helyreállítását írják elő, majd további pályaszerkezeti rétegeket kell újraépíteni. Végül kerékpáros pihenőhely is épül, burkolt területen elhelyezett padok, asztalok, információs tábla, és szemétgyűjtő edény várja majd a kerekezőket.

Szintén a felhíváshoz tartozik Simaságon egy kerékpáros pihenőpont kiépítése. Bár 2020 szeptembere óta létezik önálló Bük-Sárvár régió, a vasi kistelepülés a Sopron – Fertő térséghez tartozik. Simaságon két pad, asztalok, információs tábla, szemetes és kerékpártároló kialakítását tervezik egy 6 x 3 méteres térkő burkolatos területen.

A Soproni-hegység kerékpározható útjain sorompók elhelyezésével kívánják megakadályozni, hogy a járművek behajtassanak az erdőbe. Az 1,1 méter szélességű áthaladást biztosító sorompókból kilenc darabot kell telepítenie a leendő kivitelezőnek. Ezek középső része az út szintjével azonos, így két nyomon haladó járművek nem tudnak majd bejutni illetéktelenül. Hasonló installációt helyeztek el korábban a Balf – Fertőrákos közötti kerékpáros átvezetés esetében is.

Kerékpárral átjárható sorompó Fertőrákos közelében a biciklis közlekedésre kijelölt erdei úton / archívum

Kecske-hegyi kilátó elbontása és a helyén új kilátó építése Fertőrákoson

Korábban a cybepress.hu is hírt adott róla, hogy a Kecske-hegyi kiáltót balesetveszély miatt le kellett zárni, a szakemberek pedig az elbontása mellett döntötték biztonsági okokból. A Szárhalmi-erdőben ennek helyén épül új kilátó, hogy a csodaszép panorámában továbbra is gyönyörködni lehessen. Négy tartóoszlopon álló faszerkezetű kiáltó építését tervezik, melyre 56 lépcsőn lehet feljutni. A sátortetős építmény magasság 13,80 méter, a kilátószint 11,20 méter magasan lesz. A különböző fa- és kötőanyagok felhasználását, elvárt műszaki megoldások alkalmazását szintén részletezi a közbeszerzés.

A Kecske-hegyi kilátó balesetveszélyes állapotban 2018. júliusában / Fotó: cyberpress.hu archívum

Vízi madárles kialakítása a Fertő tó nádasában

A Fertő tó nyugati oldalán, a Fertő-tavi víziteleptől délkeletre egy a vízfelületre telepített majd húsz négyzetméter alapterületű leshely kialakítását bízzák a leendő kivitelezőre, amely tíz fő befogadást teszi majd lehetővé. A megfigyelőszintet az állatvilág zavarásának elkerülésére a környező nádasba kell integrálni – áll a közbeszerzési felhívásban, úgy folytatva, hogy az építmény zárószintje a környező nádasnál alacsonyabb (így tájképben nem is jelentkezik), ugyanakkor az előtte húzódó nádasra és csatornára rálátást biztosít.

A védőtető időjárási hatások elleni védelem mellett álcázást is biztosít. Acél cölöpökre telepített, környezetbe illeszkedő ácsolat. Fokozottan védett természetvédelmi terület a Fertő tó nádasa, így az illetékes hatóság a előírását betartva készül el a létesítmény.

A Lőver Alpin Park továbbfejlesztése

A tavaly átadott lövéreki szabadidőpark közkedvelt a családosok körében, így bővítése és fejlesztése is bizonyára tovább fokozza az érdeklődőket.  Közel száz négyzetméter tereprendezést írt elő a megbízó, ezen ütéscsillapító faapríték terítését és három új játszóelem telepítését, beépítését.

Fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu / archívum

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében összpontosuló projekt megvalósítására félmilliárd forintot ítéltek oda 2021 márciusában. A vállalkozók részére augusztus 3-ig adott a lehetőség az ajánlattételre.

2021/134 Közbeszerzési Értesítő nyomán