A sokakban felmerülő kérdést vetette fel egyként egy soproni lakos a város éves közmeghallgatásán, 2019. december 12-án. Azt a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény írja elő, hogy a képviselő-testület évente legalább egyszer közmeghallgatást tart, az elhangzott kérdésekre és javaslatokra pedig választ kell szolgáltatni. Így nem történhetett most sem másképp.
Sopron Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala állította össze a választ arra a kérdésre, miszerint hol tart a beharangozott óvoda kialakítása a Balfi út szomszédságában. Mint mindenki előtt ismeretes, az önkormányzat 2017-ben elkészítette az Anger réti új óvoda engedélyes és kiviteli terveit, s építési engedélyt kapott. Ebben az évben még lakossági fórum keretében, sok más fejlesztés tervével együtt mutatták be az ígéretet. Azóta úgy tűnik, mintha megállt volna az idő, de nem csak e projekt tekintetében. Bár a rákövetkező évre közbeszerzési eljárást is indított az önkormányzat a kivitelezésre vonatkozóan, az eredménytelenül zárult a rendelkezésre álló forrásokat jelentősen meghaladó ajánlatok miatt. A hivatalos válasz értelmében a kivitelezés végrehajtása átütemezésre került a hiányzó források rendelkezésre állásáig. Ezzel az információval eddig furcsamód nem találkozhatott a nyilvánosság a kérdések ellenére sem, azonban az előrelépést meglehetősen nehezítő körülmény áll fenn.
A probléma egyébként országszerte ismert, az önkormányzati pályázati rendszert és a beszerzéseket ismerő forrásunk szerint sok helyen okoz ez fejtörést a települési önkormányzatok vezetőinek. Mivel a pályázati felhívások a kivitelezés előtt akár már évekkel korábban is megjelennek, az elbírálás és az előkészítés alatt olyan jelentős mértékben megnövekedtek az építőipari szolgáltatások és az építőanyag árak, hogy a kivitelezés ily módon akár meg is hiúsulhat. Nem egy önkormányzatról tudni, ahol a választási ígéretekről kellett letenni, egy-egy előre nem látott, ám így alulméretezett költségszámítás miatt. Mások szerencsésebbek, hiszen a pályázatot megtartva bíznak a kiegészítő támogatásokban, amik a forráskeret kimerüléséig akár meg is menthetik a megvalósítást. Egy-egy alkalommal az sem ritka, hogy erején felül, önerővel száll bele a fontosnak és szükségesnek ítélt építkezésbe a városvezetés. A 2016-os támogatói döntés értelmében Sopron mintegy 686 millió forint támogatást nyert el, mely keretében hat meglévő óvoda felújítását és egy új óvoda építését vállalták. A város délkeleti részén, a Hillebrand Jenő utca üres parcelláján egy új 100 férőhelyes, 4 csoportszobás óvoda megépítésével kívánták kiszolgálni a felmerülő igényeket kormányzati és uniós társfinanszírozással a TOP-6.2.1-15 kódszámú, a családbarát, munkába állást segítő intézmények támogatási konstrukcióban. Az első ízben megjelent közbeszerzést eredménytelennek minősítették, hiszen ahogyan a hivatal is előadta, az ajánlatok mindegyike meghaladta az elérhető keretet, mely az ajánlatkérő részére feltételesen rendelkezésre álló anyagi fedezet összegét is meghaladja, ami több mint nettó 382 millió forintot jelentett. Ez egyébként is közel 50%-os többletet jelentett volna az egyébként rendelkezésre álló anyagi fedezet összegénél.
A közmeghallgatáson adott válaszból azonban kiderül az is, hogy az óvoda mellett egy új bölcsődét is létesíteni kíván az önkormányzat, mely beruházásra pályázatot nyújtottak be. Ennek elbírálását követően kezdődhet meg az épület tervezése, a tervezési, engedélyezi eljárást követően pedig a kivitelezés várhatóan 2020. év végén kezdődhet meg legkorábban. A megvalósítást bizonyára minden soproni nagy lelkesedéssel várhatja már. Úgy tudjuk, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata egyénként a korábbi 400 milliós keret helyett, mintegy 782 milliós igénnyel pályázhatott a Széchenyi 2020 pályázati időszak TOP-6.2.1-19 kódszám alatt futó bölcsődei férőhelyek kialakításában.
Forrás: Készült Sopron MJV Önkormányzata Közgyűlésének 2019.12.12-i közmeghallgatásán készült jegyzőkönyve nyomán, palyazat.gov.hu,