A leghűségesebb város sem maradt ki abból a sorból, hogy csatlakozzon ahhoz a tüntetéshullámhoz, amely még a múlt héten Budapesten vette kezdetét és amelyhez sajtóinformációk szerint hozzávetőleg 70 magyar város illetve település csatlakozott. Igaz, ez már nem az első itt sem, hiszen egy kisebb léptékű már a hétvégén lebonyolításra került a Széchenyi téren civil kezdeményezésre, most azonban a helyi ellenzéki pártok hívták el mindazokat, akik szimpátiájukat szeretnék kifejezni azokkal a törekvésekkel amelyeket a fővárosi tüntetők is megfogalmaztak. Mint az már talán közismert az egész történet akkor vette kezdetét, amikor a parlamentben az aktív ellenzéki ellenállás ellenére megszavazták a kormánypártok azokat az előterjesztéseket, amelyek közül leginkább a rabszolgatörvénynek nevezett módosítás került a reflektorfénybe.
A keddi tüntetésre a Liszt Központ elé soproni léptékben sokan érkeztek – hiszen általában 30-50 embernél több ritkán jön össze itt a nyugati csücsökben – azonban számszerű adatokba nem mennénk bele, hiszen nem tartottunk népszámlálást és ha tévednénk az esetleg bármely oldalnak támadási lehetőséget biztosítana.
A helyi eseményen a főszervező Jakál Adrienn ( Párbeszéd ) önkormányzati képviselő tartott elsőként beszédet, majd Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde ( Momentum ), Gaál István ( MSZP ), Major Gyula ( Új Kezdet ) és Szalai László ( DK ) önkormányzati képviselő is tartott elég kormány- és városvezetés kritikus hangvételű beszédet.
A beszédekben a kormánykritikus beszédekben gyakorlatilag ugyanazokat a dolgokat nehezményezték a helyi politikusok is, amiket az ellenzéki országgyűlési képviselők a fővárosban és elhangzott az-az 5 pontos követelés is, ami a követeléseiket tartalmazza és amelyeket a közmédia csatornái nem hajlandóak közölni. Nem maradtak el azok a mondatok sem, amelyek Orbán Viktor és kormányának lemondását követelték, és mindezt megfűszerezte a klasszikus Simicska Lajoshoz köthető örökzöld “méltatás” sem.
A helyi vélt vagy valós problémák is fókuszba kerültek, ahol erős kritika érte a város üzemeltetésében lévő Soproni Kommunikációs Központot is, amely a Sopron Televízió mellet a sopronmédia portált is működteti, amely a szónokok szerint egyoldalú hírközlést gyakorol és nem enged ellenzéki véleményeket megformálni tartalmaiban, pedig közvetve közpénzből működik. Ugyanitt tértek ki arra is, hogy ellenzéki pártok nem bérelhetik és nem vehetik igénybe a Liszt Ferenc Kulturális és Konferencia Központot azonban a FIDESZ-KDNP több rendezvényt is tartott az elmúlt időszakban is abban. Szóba került a Modern Városok Programnak azok az elemei is, amelyek nem valósultak meg, pedig nagy hírverést kaptak annak idején, mint például a Széchenyi tér rekonstrukciója vagy az Anger réti új óvoda/bölcsőde.
A beszédekben elhangzott, hogy Sopronban is erős együttműködési kapcsolat jött létre az ellenzéki pártok között és megalakították az ellenzéki kerekasztalt, amely a közeljövőben egy új egységet alkotva közös erővel fog azon dolgozni, hogy az emberek bizalmát elnyerve bizonyítsa mindazt, hogy a van más út is a leghűségesebb városban a Fidesz által kijelölt helyett.
A közel egy órás beszédek végén a Liszt Központ előtt gyertyákat, mécseseket gyújtottak az emberek, amelyekkel feliratokat formáztak meg valamint aláírást gyűjtöttek a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által kezdeményezett Európai Ügyészséghez való csatlakozás érdekében.
Az esemény rendbontás nélkül zajlott, a rendőrség szinte észrevehetetlenül és korrekt módon biztosította a helyszínt, ahonnan az emberek a személyes beszélgetések után békésen távoztak.
Az eseményt portálunk élőben közvetítette, amely facebook oldalunkon illetve itt a képek alatt is elérhető azok számára, akik a bővebb részletekre is kíváncsiak!
Cyberpress
Cyberpress was live.