Emléktáblát avattak az egykori filmszínházra emlékezve

Emléktáblát avatott a Corvinus Magyar-Osztrák Baráti Kör a Városház utcában, az egykori Városi ( Vörös Csillag ) Mozi épületének helyén.

Az említett mozi 1913. szeptemberében vetített először filmet a nagyközönségnek és ötvenkét évig, 1965. novemberéig volt a mozgókép helyi rajongóinak az egyik közkedvelt soproni helyszíne. A filmszínház legendás igazgatója volt Friedrich Károly, aki igazán felvirágoztatta és népszerűvé tette az akkor már Vörös Csillagnak nevezett mozit. A filmszínház vetített a kornak megfelelően némafilmeket, majd a technika fejlődésének köszönhetően később már hangosfilmeket is. A mozi történetéhez tartozik az is, hogy Friedrich Károlyhoz munkája által elnyerte a Metro–Goldwyn–Mayer filmgyár partneri vándorserlegét is, amely által nemzetközileg is az elismert mozik közé lépett a soproni filmszínház.

A kínálatban az akkor népszerű western filmek mellett, a Stan és Pan tekercsek, a Greta Garbo filmek, a korai Disney rajzfilmek és a Latabár filmek voltak azok, amelyek igazán nagy sikert arattak, de a filmhíradóknak köszönhetően itt követhették nyomon a város polgárai az ország történéseit is. A vaskos filmtekercsek jellemzően egy nagy fémládában érkeztek Budapestről, amiket a reggeli személyvonat hozott, de voltak időnként “egyedi” beszerzések is.

Az egykori Városi Mozi helyén, ma római kori történeti park van, azonban sokan őrzik emlékeikben a szinte legendásnak számító épületet, ha a Városház utcában járnak.

fotó: Leczovics Zsolt
fotó: Leczovics Zsolt
fotó: Leczovics Zsolt
fotó: Leczovics Zsolt

A bejegyzés a sopronmedia.hu cikke nyomán készült!

cyberpress.hu