Diákok mondták el az államtitkárnak, hogy szerintük mi a baj az oktatási rendszerrel (videó)

A héten nyitott meg Budapesten a 19. Educatio Nemzetközi Szakkiállítás, amely ingyenesen látogatható rendezvényen a közel ötven hazai felsőoktatási intézmény mellett körülbelül negyven külföldi felsőoktatási intézmény is képviselteti magát, amely nagy segítséget nyújt a diákoknak a lehetőségekről.   A nagyszabású oktatási seregszemlén  18 ország, több mint kétszáz kiállítója is jelen van, amelyek között szakképző intézmények is vannak. A merce.hu beszámolója szerint szombaton 10.00 órától beszédet mondott az EMMI felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára, Dr. Horváth Zita is, aki „A felsőoktatásban elérhető ösztöndíjakról és a minőségi felsőoktatásról” címmel tartott előadást, de azt csak némi csúszással tudta megtenni, mert a kezdés előtt a diákok egy csoportja felállt, hogy szembesítse a helyettes államtitkárral azt, hogy ők, mint hallgatók, hogyan látják a felsőoktatás helyzetét. Az akciót a Hallgató Szakszervezet kivitelezte, amely “flashmob” jellegű véleménynyílvánításról a merce.hu az alábbi videót tette közzé:  

 

 

Mérce

A Hallgatói Szakszervezet akciózik az Educatio kiállításon, Horváth Zita, felsőoktatási felelős helyettes államtitkár előadásán. Élőben a Mércén!

 

A Hallgatói Szakszervezetet egy bázisdemokratikusan működő hallgatói csoport, amit felsőoktatási hallgatók alapítottak november végén. Céljuk, hogy elősegítsék a diákok érdekképviseletét és autonómiáját, felhívják a figyelmet fontos, őket is érintő társadalmi problémákra, valamint szolidaritást vállaljanak más, elnyomott társadalmi csoportokkal is.

 

 

Ha pedig oktatás, akkor kapcsolódó hír az is, hogy a  Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is  készen áll  a sztrájk megszervezésére és lebonyolítására, hiszen megalakították a sztrájkbizottságot, és megfogalmazták általános és ágazati követeléseiket. 

 

Általános követelések:

  1. Vonják vissza a rabszolgatörvényt, legyen egyeztetés a munka törvénykönyvének munkavállalóbarát módosítása érdekében!
  2. Rendezzék a közalkalmazotti illetménytáblát! Biztosítson valódi előmenetelt a közalkalmazottak számára!
  3. Jogszabályban biztosítsák a járulékmentes béren kívüli juttatások lehetőségét! A többletmunkáért járó ellenértéket minden esetben fizessék ki!
  4. Ez egyértelműen legyen szabályozott a munka törvénykönyvében, és egyéb, ágazati, valamint jogállási törvényekben, rendeletekben!
  5. Legyen a minimálbérhez kötött, azaz a minimálbér meghatározott százalékával kifejezett diplomás bérminimum!
  6. Követeljük a sztrájktörvény módosítását, a sztrájkjog gyakorolhatóságának biztosítását! Korrekt érdekegyeztetést!
  7. Vegye komolyan a kormány a munkáltatókkal és a szakszervezetekkel folytatott tárgyalásokat!
  8. Érdemi, rendszeres érdekegyeztetésre alkalmas fórumokat kell létrehozni és működtetni!

Ágazati követelések:

  1. A pedagógus-illetmények számítási alapja ismét a mindenkori minimálbér legyen!
  2. Állítsák vissza a pedagógusok közoktatási törvény szerinti kötelező óraszámát, a
    helyettesítést, túlórákat pedig fizessék ki!
  3. Csökkenjen a diákok és a pedagógusok munkaterhelése!
  4. Kezdődjön meg a pedagógus-előmeneteli rendszer módosításáról szóló szakmai vita!
  5. Állítsák vissza az intézmények gazdasági és szervezeti autonómiáját!