A Kilátó napját ünnepelték a hétvégén

A Soproni Városszépítő Egyesület és a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. (TAEG) közös szervezésében tartottak ezen a néven rendezvényt a Károly-kilátónál. A kilátónál érdeklődők sokasága sereglett össze, hogy együtt ünnepeljen, ahol színes műsorral és borkóstolóval is kedveskedtek a megjelenteknek. Ünnepi gondolatokat mondott dr. Simon István alpolgármester, Bánáti László, a TAEG Zrt. vezérigazgató-helyettese és Dr. Józan Tibor, a Városszépítők elnöke.
A Kilátók Napja ötletadója és szervezője Andrássy Péter, tanár, Sopron Díszpolgára, aki a rendezvény mottójául egy Berzsenyi idézetet választott: “Tündér változatok műhelye a világ”.

A Károly-magaslatot és a rajta emelt kilátót Romwalter Károly soproni nyomdászról nevezték el. Romwalter Károly az 1869-ben alapított Városszépítő Egyesület választmányi tagja volt és lelkes turista. A 398 m magas Váris-hegyen saját költségén fából építtetett kilátót 1876-ban, amelyet az Egyesületnek adományozott. Tiszteletére keresztelték át a Váris-hegyet Károly-magaslatnak.

A kilátó az időjárási ártalmak következtében az 1890-es évekre meglehetősen rossz állapotba került. Mivel kőtoronyra nem volt pénz, 1902-ben új fatornyot emeltek a helyére. Ez a kilátó több mint 30 éven át szolgálta a nagyközönséget.

Végül az 1930-as években a Városszépítő Egyesület elnökének, Heimler Károlynak köszönhetően sikerült pénzt előteremteni kőkilátó építéséhez. A városi kölcsön mellett sorsjátékot alapított és műkedvelő színielőadásokból szerzett pénzt az építkezéshez. Így készülhetett el Winkler Oszkár építész tervei alapján a ma is álló 23 m magas kilátótorony.

Avatására 1936 nyarán került sor. A három emeleten lévő kis helyiségeket sokáig rádióamatőrök használták. Ma az első emeleti kis szobában kiállítás mutatja be Kitaibel Pál, Gombocz Endre és Kárpáti Zoltán botanikusok munkásságát.
A második emeleten Roth Gyula és Csapody István munkásságáról szóló állandó emlékkiállítás fogadja a látogatókat.

forrás: sopronikirandulas.hu

nyitókép: MICHI

cyberpress.hu