Végleges: jön a kötelező covid oltás 14 éves kortól Ausztriában

Illusztráció / cyberpress.hu archívum

Ausztria európai országként első ízben vezeti be a kötelező koronavírus elleni védőoltást, mely jogszabálytervezetet december 9-én csütörtökön fogadta el az osztrák pártok túlnyomó többsége. Az általános oltási kötelezettség 2022. február 1-től kell alkalmazni, és várhatóan 2024. januárig maradhat hatályban. A jövő februárjától tervezett kötelező védőoltás minden olyan személyre vonatkozik, aki elmúlt 14 éves. Ez alól kivételt képeznek a várandósok és az egészségügyi okokból nem beolthatók, valamint a vírusból felgyógyultak 180 napig. A büntetés mértéke 3600 euróig terjed, a bírságokat negyedévente szabják ki.

A COVID-19 elleni védőoltás kötelező felvételét előíró törvénytervezetet a néppárt (ÖVP) a zöldek (Grünen) kormánya, valamint a szociáldemokraták (SPÖ) és a NEOS ellenzéki képviselőcsoport támogatta. A törvénytervezetet január 10-ig véleményeztetik el, ezt követően hirdetik majd ki a hatályos jogszabályt.

A kötelező védőoltást 2022. február elejétől írják elő, s két évig tervezik érvényben tartani. Amennyiben a járványhelyzet során új tudományos eredményeket publikálnak, azokat utólag is figyelembe lehet venni az egészségügyi miniszter rendelete alapján. Ha időközben új COVID-19 elleni vakcinát engedélyeztetnek, természetesen azt is elfogadják.

A kötelező védőoltás minden 14 éven felüli személyre vonatkozik, akinek állandó lakóhelye Ausztriában van. Olyan oltottsági státusszal kell rendelkezniük, amely az egészségügyi miniszter rendeletében foglalt vakcinát tartalmazza. Ez magában foglalja az első és a második oltást, valamint a megerősítő oltásokat is.

A 14 év alatti gyermekek így mentesülnek az oltási kötelezettség alól, valamint kivételt képeznek a várandósok, a terhesség ideje alatt. Wolfgang Mückstein zöldpárti egészségügyi miniszter ugyanakkor kiemelte, hogy a védőoltás kifejezetten ajánlott a várandós nők számára. Mentesülnek azok is, akik átestek a fertőzése, a pozitív teszttő számított 180 napig. Egészségügyi okokból is vannak kivételek, mely ellenjavallatot orvosi igazolással kell alátámasztani. Erre a szaktárca is ajánlásokat tesz, mikor nem ajánlott egészségügyi okokból átmenetileg oltani.

Határidőt adnak az oltás felvételére, melyet háromhavonta vizsgálnak felül. Az elsőre március 15-ig kerül sor, addig kell beoltatni magukat az osztrákoknak, vagy mentesség okát igazolni a központi nyilvántartásba. A be nem oltottakat a negyedév végén felszólító levélben értesítik, hogy a következő határidőig olttassanak, vagy jegyeztessék be hivatalosan a mentességet.

Annak, aki az adott oltási határidőig a központi nyilvántartásban nem rendelkezik oltási bejegyzéssel vagy kivételi okkal, az illetékes közigazgatási hatóság bírsághatározatot bocsájt ki.

A büntetéseket negyedévente szabják ki, a bírság általános eljárás keretében 3600 euróig (1.314.000 Ft) terjedhet.

Rövidített eljárásban a bírság tétele 600 euró, mely be nem fizetése vagy kifogása esetén általános eljárást indítanak.

Az egészségügyi minisztérium indoklása szerint aki a bírságot kap, még az eljárás lefolyása alatt is mentesülhet annak megfizetése alól, ha felveszi a védőoltást. Karoline Edtstadler (ÖVP) alkotmányminiszter ebben a kontextusban az „aktív megtérésről” beszélt, a büntetéstől még „be lehet oltani” magát.

Amennyiben orvosi indokokkal ellenjavallt hamis igazolást találnak, úgy az azt kibocsájtó orvost is bírság sújtja, akár 3600 euró összegig.

via oe24.at