Van remény a csőszház megmentésére és hasznosítására

Csőszház a fertőparti Fehér úton, Sopron térségében. Az épületet 2014-ben súlyos károk érték, egy viharban dőlt rá a fa. / Forrás: Google Maps

A hónap utolsó csütörtökje hagyomány szerint a közgyűlés ülésnapja a soproni városházán, így a veszélyhelyzet ideje alatt is menetrendszerűen határozathozatali cunamit jelent a hó vége, egy apró eltéréssel: a törvény adta felhatalmazás végett kizárólag a polgármester dönthet ezekben a hatáskörökben is. Ismét döntések sokaságával foglalkozott Sopron városvezetése, bár rendeletekkel kapcsolatban nem vittek semmit sem napirendre, határozatokból így is összesen harmincnégyet sikerült kihirdetni egyetlen nap alatt.

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala a város Fő terén / Fotó: cyberpress.hu arhcívum

Mint arról lapunk is részletesen beszámolt, a Modern Városok Program keretében Sopron Önkormányzata az állami NIPÜF Zrt. együttműködésében egy új 30 hektáros ipari parkot alakít ki a Sopron-kelet csomópont térségében. Az érintett területen fekvő ingatlanokat az állami cég már megvásárolta, ám egy ingatlan vonatkozásában egy társtulajdonos nem értékesíteni kívánta földrészletét, hanem hasonló adottságúra cserélte volna. Ebben nyújt segítő közreműködést a soproni önkormányzat, aki a tulajdonában álló kettő külterületi, egyenként mintegy 1600 m²-es szántóját adta a magasabb aranykorona-értékű, közel 2000 m²-es ingatlanért cserébe, ami a 0405/65 hrsz-ú ingatlant jelenti.

A Leghűségesebb Város első embere elfogadta továbbá a Soproni Városfejlesztési Kft éves beszámolóját, melyből kiderül, hogy 15 lezárult pályázati projektet gondoznak, és további 24 esetében még tart a megvalósítás.

Dr. Farkas Ciprián polgármester igénylést nyújtott be az állami vagyonkezelő részére, hogy a Balfi út mentén található Pihenőkereszt emlékmű a város tulajdonába kerüljön. Erről újabb technikai jellegű határozat született, melyben az önkormányzat lényegében kötelezettséget vállal arra, hogy a műemléket, mint kulturális értéket fenntartja és óvja.

Határozatot kellett hozni települési támogatás kapcsán benyújtott fellebbezésről, és sportszervezetek pályahasználatáról is, az SC Sopron, a Balfi Sportegyesület és a SFAC kérelmét is befogadták az illetékes bizottságok. A Várva Várt Alapítvány elnőkének kérelmére helység bérbeadásáról is döntöttek, Lackner Kristóf utcai 20 négyzetméteres üzlethelységet az alapítvány karitatív tevekénysége ellátása céljából kedvezményes bérleti díj fejében ítélték óda. A Vas Gereben utcában egy ingatlannal kapcsolatos eljárásban hozott településképi bejelentési határozattal szemben is fellebbezésről is döntöttek.

A Soproni Múzeum 2020-as munkájának beszámolóját is befogadták, ebben felidézik, hogy február 1-én vették át a Központi Bányászati Múzeum üzemeltetését is. A felújított Lenck-villa működtetéséhez új belépőként hat teljes munkaidős, és öt részmunkaidős munkavállalót foglalkoztatnak. A Covid-19 járvány sajnos az intézmények látogatását nem tette lehetővé, ám a belső gyűjteményi munkákban, leltározás, revízió terén komoly előrehaladást tudtak elérni a múzeumi dolgozók. Szintén elfogadták a a Széchenyi István Városi Könyvtár 2020. évben végzett szakmai munkájáról szóló beszámolót is. A rövid összefoglalóból kiderül, hogy a koronavírus járvány rendkívüli módon hatott az intézmény életére. A könyvtári látogatók száma 47%-kal, a beiratkozott olvasók száma 33%-kal csökkent.

A soproni 26. számú felnőtt háziorvosi körzetben eddig helyettesítő dr. Nagy Istvánt 2021. július 1.-től Dr. Strammer Erzsébet váltja rendes feladat-ellátási szerződéssel. A 11. számú felnőtt háziorvosi körzetben Dr. Szőllősi András tölti be a praxist 2021. május 1-től. Továbbiakban a közgyűlés elé terjesztették az önkormányzati alapítványok 2020-as működésének beszámolóját is, és az éves ellenőrzési jelentést is elfogadták.

Két önkormányzati bérlakás ügyében is határoztak, egy időskorúak lakásául szolgáló és egy szociális helyzet alapján kiadható önkormányzati lakást ítéltek oda. A Csarnok utcai piac épületének egyik üzlethelységére vonatkozóan is kötött bérleti szerződést az önkormányzat, ám határozott időre, a felújítás megkezdéséig. Egy, az Előkapuban szolgáltatás nyújtó személyek jelzésére megszüntetésre került az ingatlanbérleti szerződésük, a vírushelyzet gazdasági nehézségeire hivatkozva döntöttek így a bérlők. Ugyanezen a napon a közalkalmazotti lakástámogatást elbíráló testület tagjairól is döntöttek.

Egy üzlet kialakítása kapcsán 3 db parkolóhely kialakítása vált szükségessé, a határozatban foglaltak szerint a Szarvkői utca és az Iv. László király utca, illetve a garázssor mögötti terület jöhet majd szóba. Módosították a Soproni Vízmű Zrt. és az Önkormányzat között köttetett megállapodását a soproni fürdőkre vonatkozóan, tekintettel arra, hogy hamarosan elkészül az új Lővér Uszoda.

Simon István alpolgármester előterjesztésében a Sopron és Balf között található csőszház borturizmus fejlesztése érdekében történő átadásáról, támogatás nyújtásáról szól a Sopron Fertőmenti Hegyközség részére.

Arról írnak, az évezredes hagyományokkal rendelkező soproni borvidék központja Sopron, a Kékfrankos fővárosaként pedig kiemelt figyelmet fordítanak a helyi szőlészek és borászok támogatására.

A fertőparti szőlő kultúrtáj szerves részét képező csőszház egy 2741 négyzetméteres ingatlanon található, megmentése és hasznosítása tárgyában a köztestület kereste meg az önkormányzatot. A romos épületek védelme szívügye a hegyközségnek, kulcsos házként szeretnék a jövőben üzemeltetni. A Fehér út mellett álló épületben akár borkóstolókat is tarthatnának, így mindenképp a borturimzus fejlesztésének irányába mozdulnának el. Az önkormányzat a törvényeknek megfelelően értékbecslőkkel állapíttatta meg az ingatlan értékét, mely 639 ezer forintban került meghatározásra. Ekkora összegben támogatja a hegyközséget az önkormányzat abban, hogy meg tudják vásárolni az ingatlant.

A fentiek alapján tehát rendeződhet a jobb sorsra érdemes házikó helyzete, mely még egy 2014-es vihar során rongálódott meg jelentősen. Az korabeli újságcikkek alapján már akkor kezdeményezték a boros közösség tagjai, hogy átvennék az ingatlant, ennek a beteljesedésére várhattunk 2021-ig. Más esetlegesen hátráltató tényező hát nem maradt, így mindannyian drukkolhatunk a hegyközség fejlesztési terveinek eredményes megvalósításáért.

Csőszház a fertőparti Fehér úton, Sopron térségében. Az épületet 2014-ben súlyos károk érték, egy viharban dőlt rá a fa. / Forrás: Google Maps

A Deák téren található süllyesztett multifunkciós létesítmény életében is változás várható, hiszen bérbe venné az épületet a Soproni Borvidék Fejlesztéséért Nonprofit Kft.

A társaság a soproni borvidék további fejlődését, ezáltal Sopron város hírnevének öregbítését tűzte ki fő céljaként, közösségi vinotékát, közösségi borászati szolgáltatást szeretne meghonosítani az épületben.

A kérelmező azt is vállalta, hogy a rossz műszaki állapotban lévő tetőzetet saját költségén javítja, a térség borászatainak és gasztronómiai helyszíneinek fejlesztésére kiírt pályázat által biztosított forrás terhére. Az önkormányzati rendeletben megszabott bérleti díj értékétől eltérően, kedvezményes 1000 Ft/hó + Áfa mértékben állapították meg a fizetendő összeget. Ennek fejében a soproni szőlészeti és borászati hagyományok, kulturális örökségek továbbvitele, bemutatása céljából üzemeltetik a 267 m²-es üzletteret és 206 m²-es teraszt. A bérleményben helyben fogyasztás nem lehetséges, tekintettel a közelben elhelyezkedő köznevelési és szociális intézményekre. A nonprofit vállalkozás egyetlen tagja a Sopron Fertőmenti Hegyközség.

Felújításra vár a Deák tér multifunkciós épülete / Fotó: cyberpress.hu archívum

 

sopron.hu honlapon megjelent dokumentumok nyomán