Udvaros Dorottya a Fertő tónál csatlakozott az országos Greenpeace demonstrációhoz

„Azért a víz az úr” – Országos összefogásban demonstráltak a civilek a természet védelméért, Udvaros Dorottya és mások is csatlakoztak hozzájuk. / Kép forrás: Greenpeace

A Greenpeace és a Civil Kollégium támogatásával létrejött Nagy Tavak Koalíció Udvaros Dorottyával, Földes Eszterrel és Für Anikóval együtt álltak ki nagy tavaink védelmében a Fertő tónál, a Balatonnál, a Velencei-tónál és a tatai Öreg-tónál. Az ismert színészek a civilekkel közösen üzenték a döntéshozóknak: „Megvédjük a tavainkat, megvédjük a természetet.” A biológiai sokféleség világnapja alkalmából szervezett országos rendezvény arra hívta fel a figyelmet, hogy a természetromboló nagyberuházások helyett az élővilág védelmére van szükség, és arra, hogy természeti értékeinket minden ember élvezhesse, ne csak egy kiváltságos elit. – írja a Greenpeace a honlapján

A Fertő tónál tartott Greenpeace akció résztvevői Udvaros Dorottya társaságában. / Kép forrása: Greenpeace Magyarország

A biológiai sokféleség világnapja alkalmából az ország négy nagy tavánál, a Fertő tónál, a Balatonnál, a Velencei-tónál és a tatai Öreg-tónál demonstráltak a helyi civilek, akikhez ismert emberek is csatlakoztak.

A Nagy Tavak Koalíció nevű országos összefogás azért alakult meg még áprilisban a Civil Kollégium támogatásával, hogy környezet- és természetvédelmi szempontok alapján figyelemmel kísérjék a jelenleg is zajló tóparti, elsősorban turisztikai beruházásokat, valamint az ezeket lehetővé tevő helyi és országos szabályozást és döntéshozatalt. Az alapítók szerint ugyanis mind a négy fent említett tavat olyan beruházások veszélyeztetik, amelyek kizárólag szűk gazdasági érdekkörök rövid távú érdekeit helyezik előtérbe és nem a közösség, a természet megóvásának szempontjai érvényesülnek.

„Az élővilág és a klíma ilyen válságos időszakában nagy tavainkat, a tájat tönkretenni, partjaikat betonba önteni, az élővilágot a nagy beruházásokkal elüldözni, a strandokat az emberek elől elzárni nem lehet. Bízunk benne, hogy az Országgyűlés is felismeri ebben a felelősségét és mihamarabb megszavazza „Magyarország nagy tavai természeti és kulturális értékeinek védelméről” szóló országgyűlési határozati javaslatot – mondta Németh Krisztina a Nagy Tavak Koalíció képviseletében.

A Greenpeace úgy látja, az elmúlt 10 évben fokozatosan ellehetetlenítik Magyarországon a természet- és környezetvédelem korábban hatékony intézményrendszerét. A fél évszázad alatt felépített rendszer ma már sokszor nem tud gátat szabni a természetet pusztító rövid távú gazdasági érdekek túlzott térnyerésének. A biológiai sokféleség világnapján a környezetvédő szervezet ezért két olyan anyagot is nyilvánosságra hoz, amellyel támogatja az emberek, közösségek természetet védő tevékenységét. A „Lépj fel a természetkárosítás ellen! – Mit tehetsz, ha természetkárosítást észlelsz?” című útmutató a jogi intézkedési lehetőségeket veszi sorra, egy másik összeállítás pedig a közösségi kiállás, fellépés módszereit mutatja be. A kiadványok muníciót és tudást adnak ahhoz, hogy az emberek jobban a kezükbe tudják venni az irányítást, meg tudják védeni a közösségi érdekeket, és így fel tudjanak lépni a hazai élővilág pusztítása ellen.

Udvaros Dorottya a Fertő tónál a Greenpeace molinójával. Mögötte a lezárt munkaterület. / fotó: Greenpeace Magyarország

 

Bővebben a Greenpeace Magyarország oldalán lehet olvasni a témáról!