Több ezren tüntettek “A Diákvárosért, a Fidesz ellen!” nevű fővárosi demonstráción

Budapest, 2021. június 5. / Résztvevők vonulnak a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának létrehozása ellen meghirdetett tüntetésen a fővárosban, az Andrássy úton 2021. június 5-én. - MTI/Balogh Zoltán

Jó ideje napirenden van pro és kontra a hazai közéletben a kínai Fudan Egyetem magyarországi campusának a telepítési ügye, amely a korábban tervezett  Diákváros területén kerülne megvalósításra. A kormánypárt természetesen mint az ötlet megálmodója  kiáll a megvalósítás mellett, míg az ellenzékben lévő pártok illetve a Karácsony Gergely által vezetett fővárosi önkormányzat elutasítja azt. Ehhez kapcsolódóan a főpolgármester és csapata a komolynak tűnő érveik mellett már “trollkodott” is, hiszen a tervezett terület körül olyan utcaelnevezéseket helyeztek kilátásba, amelyek mondjuk úgy, hogy nem igazán barátiak illetve szimpatikusak a kínai kormányzat körében. ( Dalai Láma út, Ujgur Mártírok útja, Szabad Hongkong út, Hszie Si-kuang püspök útja ) A politikai nézetkülönbségek illetve a tervezett diákvárosból való területlecsippentés a kínai elitegyetem számára aztán oda vezetett, hogy egy demonstrációt szerveztek a fővárosba, amelyen több ezren vettek részt mindazok, akik nem értenek egyet a kormánypárt tervezetével. 

Budapest, 2021. június 5. / Résztvevők a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának létrehozása ellen meghirdetett tüntetésen a Parlament előtt, a Kossuth Lajos téren 2021. június 5-én. – MTI/Balogh Zoltán

A “Tüntetés a Diákvárosért, a Fidesz ellen!” elnevezésű demonstráció résztvevői 2021.06.05-én a  Kossuth téren gyülekeztek, majd átvonultak az Andrássy út érintésével a parlament épülethez, ahol többek közt Karácsony Gergely főpolgármester is beszédet tartott. Az előválasztási miniszterelnök-jelölt beszédében kitért arra, hogy  harminckét évvel ezelőtt a fideszes aktivisták még tüntettek a Tienanmen téri vérengzések ellen, ma pedig ezt a feledés homályába rejtve, ugyanannak a politikai kormányzatnak a nagy barátjaként azokat a keblére emeli. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországot és Kínát a mában egy világ választja már el egymástól az emberi jogok érvényesülése terén. A főpolgármester hangsúlyozta, hogy nem a kínai emberek és nem egy kínai egyetem ellen tüntetnek, hanem az egyetemekért. Felidézte, hogy ezen a téren tüntettek a CEU száműzése ellen, az SZFE tönkretétele ellen és az egyetemek kiszervezése ellen is. Ami miatt azonban most jelen vannak az a Diákváros eredeti elképzelések szerinti megvalósítása illetve az, hogy nem akarnak egy 500 milliárd forintból, a magyar adófizetők pénzéből felépítendő elitegyetemet hazánkban.

Karácsony Gergely kiemelte azt is, hogy Fudan-üggyel elkezdik Magyarország visszafoglalását a hatalomtól. Mint azt mondta, megállítják a Fudan beruházást és minden olyan ügyben kiállnak, amelyben a kormány a 99 százalék helyett az 1 százalékos kiváltságos érdeket fogja képviselni. A Párbeszéd társelnöke úgy fogalmazott, hogy a Fudan-ügy a Fidesz végső és teljes erkölcsi öngyilkossága.

A demonstráción felszólalt még Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere, Bereczki Áron, a Hallgatói Szakszervezet képviseletében, Gede Márton és Őze Sándor aktivisták valamint Jámbor András, a Mérce volt főszerkesztője, országgyűlési képviselőjelölt,  a tüntetés szervezője.

A cyberpress.hu információi szerint Sopronból is többen részt vettek a demonstráción, amelyen például ott volt Jakál Adrienn is, aki a Párbeszéd politikusaként a helyi előválasztáson is indul, mint lehetséges jelölt arra, hogy a fideszes Barcza Attila kihívója legyen a közelgő országgyűlési képviselőválasztáson.

A demonstrációval kapcsolatban Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára sajtótájékoztatót tartott, amelyen az egész tüntetést politikai hisztériakeltésnek nevezte, amely szerinte alaptalan pletykák és sajtóinformációkon alapult.  Kiemelte, hogy a tiltakozásnak azért nincs értelme, mert még csak a tervezésnél tart a folyamat. Sem a költségekről, sem a megvalósításról nincs döntés, az majd csak 2022 második felében várható, elfogadott tervek birtokában.

Az államtitkár azt is jelezte, hogy ha a fővárosi és kerületi vezetők “politikai bohóckodás” és utcatábla-avatók helyett hajlandók végre dolgozni is, akkor a tárgyalóasztalnál segíthetnének az előkészületekben. Véleménye szerint józan ésszel könnyen belátható, hogy a tervezett diákváros az egyetemmel jól kiegészítik egymást.

Schanda Tamás hangsúlyozta, hogy nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a sanghaji központú  Fudan a világ egyik legjobb egyeteme, amelynek több mint 4500 oktatója csaknem 30 ezer hallgatót tanít, és kimagasló kutatási eredményekkel büszkélkedhet. Ez az intézmény választaná Budapestet az első külföldi kampusza helyszínéül.

Az államtitkár megerősítette, hogy  a kormány továbbra is azt szeretné, ha a magyar fiatalok a jövő nyertesei lennének, az egyetemi beruházás pedig a diákvárosi fejlesztéssel együtt élhetővé, vonzóvá tenne egy lepusztult, elhanyagolt fővárosi területet.

 

 

via cyberpress.hu – MTI