Sopronban járt Donáth Anna (villáminterjú)

Donáth Anna és Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde Sopronban. / fotó: Leczovics Zsolt - cyberpress.hu
Donáth Anna, a Momentum elnöke, Európai parlamenti képviselő pénteken érkezett villámlátogatásra Sopronba, így élve a lehetőséggel megbeszéltünk vele, illetve Supka-Kovácsné Holzhofer Tündével, a Momentum soproni önkormányzati képviselőjével egy találkozót, akik készséggel álltak a cyberpress.hu rendelkezésére.
Donáth Anna, a Momentum elnöke, európai parlamenti képviselő. / fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu

cyberpress.hu: Képviselőasszony, komoly kampányba kezdtek egy kettős népszavazás kiírásának ügyében. Miről szól ez a kezdeményezés?

Donáth Anna: Most indult el egy összellenzéki aláírásgyűjtési akció, amelynek a célja, hogy két kérdésben is a magyar polgárok dönthessenek majd népszavazás keretében.  Az egyik kérdés arra irányul, hogy kerüljön-e megemelésre az álláskeresési járadék folyósításának időtartama a jelenlegi 3 hónapról 9 hónapra, a másik pedig arra vonatkozik, hogy meghiúsuljon-e a kínai Fudan egyetem felépülése, ami helyett mi úgy gondoljuk, hogy inkább a diákvárost kell felépíteni, ami mintegy 10 ezer vidéki magyar diáknak biztosíthatna lakhatást a fővárosban. Csütörtöktől már országszerte kint vannak a standok a támogatói aláírások gyűjtéshez, én magam például a főváros, illetve Pest megye több pontján is segédkeztem már az aktivistáknak, de igyekszem az ország több pontjára is eljutni. Örömteli, hogy a lakosság részéről csak pozitív fogadtatásról tudok beszámolni, sokan támogatják a kezdeményezést. Én ezúton is arra kérek mindenkit, hogy támogassa aláírásával ezt a kampányt és majd a voksával is, hiszen azon túl, hogy valós problémák megoldásáról van szó, ez az egyik lépcsőfoka annak is, hogy áprilisban kormányt váltsunk és a hat párt, illetve az MMM együttműködésével egy emberségesebb, igazságosabb és zöldebb Magyarországot tudjunk létrehozni, ahol a megélhetési és a lakhatási válságra is valós megoldásokat tudunk majd biztosítani.

cyberpress.hu: Mennyi támogatói aláírásra van szükség, hogy ebből népszavazás legyen?

Donáth Anna: Kettőszázezer aláírásra van minimálisan szükség, de természetesen jóval többre számítunk és összellenzékként dolgozunk is azért, hogy mindenkihez eljusson a lehetősége annak, hogy támogassa ezt a kampányt. Fontos tudni, hogy két ívről van szó, tehát mindegyik elemét ennek a kezdeményezésnek alá kell írnia annak, aki egyetért mind a két kérdés népszavazásra bocsátásában.

cyberpress.hu: Az egyik pontja ennek a népszavazási kezdeményezésnek az álláskeresési járadék folyósítási idejének emelése. Miért vált ez aktuálissá?

Donáth Anna: Úgy gondoljuk, hogy ezt a kérdést sem lehet tovább halogatni, eljött az ideje annak, hogy a mostani 3 hónap helyett 9 hónapig kaphassák meg az álláskeresési járadékot mindazok, akik ebbe a szomorú helyzetbe kerültek, és akiknek a számát sajnos a koronavírus-járvány miatti munkahely elvesztések is emeltek. Három hónap nem elég arra, hogy az ember újra el tudjon helyezkedni, így sokan ez idő után is munka és ezáltal bevétel nélkül maradnak és tovább tart a mélyrepülésük a megélhetési szegénység felé, ahonnan aztán borzasztó nehéz újra visszakapaszkodni. Támogatni, segíteni kell őket! Sokkal szolidárisabb közösségként kell a nemzetre tekintünk és segítenünk kell egymást, főleg ilyen nehéz időkben, amelyhez a Covid járvány is hozzájárult. Tudni kell azt is, hogy jelenleg a magyar kormány folyósítja Európában a legkisebb összegű és legrövidebb ideig tartó álláskeresési támogatást. Ezen változtatni kell!

cyberpress.hu: A másik eleme a kampánynak a Fudan egyetem kérdése.

Donáth Anna: Így van. Nem szeretnénk, ha Orbán Viktor kormánya mintegy 450 milliárd forint kínai hitelből a Kínai Kommunista Pártnak építene egyetemet Budapesten, ahol a magyar pénztárcáknak szinte megfizethetetlen tandíjat kell fizetnie. Helyette mi inkább azt támogatjuk, hogy egy olyan diákváros épüljön a magyar fiataloknak, ami mintegy 10 ezer vidéki diák számára biztosítana megfizethető lakhatást a fővárosban, egészen addig amíg a tanulmányaikat végzik. Eljött az ideje annak, hogy rákényszerítsük a hatalmat arra, hogy ne a kínai, hanem a magyar érdekeket képviselje és a magyar diákokra költse a közös pénzünket. Ehhez is kérjük a lakosság támogatását, mert hiszünk abban, hogy mindenkinek a magyar fiatalok jövője a fontos és az, hogy számukra a lehetőségek elérhetőek és ami fontos, megfizethetőek legyenek!

Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde, a Momentum soproni önkormányzati képviselője.  / fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu

cyberpress.hu: Visszakanyarodva a munkahely lehetőségek, illetve ennek függvényében a munkahelykeresési járadék időtartamának emelésére, hogyan érinti ez Sopront?

Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde: Speciális helyzetben van Sopron és térsége, hiszen a lakosság jelentős része Ausztriában dolgozik, de azok, akik még itthon vállalnak munkát rettentő nehéz helyzetbe kerültek, hiszen számtalan elbocsájtást lehetett tapasztalni az elmúlt két évben itt is, amikor a Covid miatt sokak munkahelye szűnt meg. Többek közt a vendéglátásban és a szolgáltatóiparban dolgozók állása szinte az egyik napról a másikra szűnt meg és ez rámutatott újra arra, hogy az, amit a jelenlegi rendszer nyújt – a 3 hónapos járadék folyósítása – bizony semmire sem elég, az új munkahely megtalálása pedig borzasztó nehézkes és időigényesebb. Itt jobban lehetett azt is tapasztalni, hogy egy ilyen helyzetben is mekkora a különbség szociális téren Ausztria és Magyarország között, hiszen míg nálunk elbocsátásokkal voltak kénytelenek „elintézni” a probléma kezelést a munkaadók és három hónapos maximalizált járadékot kaptak a pórul járt emberek, addig Ausztriában jellemzően állományban tartották a munkavállalókat és a fizetésük 80%-át biztosították az idő alatt is. A helyi ellenzéki összefogással közösen úgy gondoljuk, hogy mindenképpen tenni kell valamit az ügyben, aminek egyik megoldása lehet az, hogy egy hosszabb idejű segítséget nyújtson a rendszer azoknak az embereknek, akik itthon dolgoznak és elvesztik az állásukat. Arra kérjük a soproniakat és a térségben élőket, hogy támogassák ezt a törekvésünket, hiszen ki tudja maholnap ki kerül ilyen helyzetbe.

cyberpress.hu: Elkerülhetetlen téma a Fertő tavi fejlesztés ügye. A közelmúltban a Momentum helyi szervezete is megjelent a Greenpeace és a Fertő tó Barátai Egyesület közös demonstrációján, ami arra enged következtetni, hogy továbbra sem lopta be a magát a szívükbe a kormányzati projekt.

Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde: Azon túl, hogy valóban időszerű és szükséges egy fejlesztés a Fertő parton, de nem ilyen mértékben és nem így. Mi ezt már a megvalósítás kezdetekor is így gondoltuk és így vagyunk ezzel most is. Több olyan eleme van ennek a projektnek – többek közt a szállodaépítés – ami egyszerűen elképesztő környezeti és tájromboló hatású, ráadásul ki tudja kinek vagy kiknek az érdekeit szolgálja. Mi végeztünk egy konzultációt is a témában, amit a közösségi oldalunkon is közzé tettünk és ennek eredménye is azt igazolja, hogy a kitöltők többsége is úgy gondolkodik, mint mi. Az egész már ott kezdődött, hogy a beruházás előkészítésekor az nem volt szabadon elérhető, nem voltak szabad megnyilvánulást engedő lakossági fórumok, egyeztetések. Ebben a formában ez egy ránk erőszakolt, túlgondolt, meggondolatlan és hatalmas költségeket felemésztő beruházás, amibe a környék lakosságának, a természetet kedvelő, zöld turizmust előtérbe helyező érintetteknek sem beleszólásra, sem véleménynyilvánításra nem adtak, adnak lehetőséget. A cölöpházak lebontása is egy egészen bizarr ügy, a tulajdonosok kártalanításának elmulasztásáról nem is beszélve. Bár látszólag szépen van tálalva projekt, és a fejlesztési marketing is igyekszik beszámolni arról, hogy a vadvilág élőhelye is milyen fontos a beruházás számára, ennek ellenére mégis tőlük vesznek el élőhelyet. Tudomásul kellene vennie a hatalomnak és a helyi vezetésnek is, hogy a demokrácia egyik alapja a párbeszéd, a kompromisszum készség és a többség akaratával megegyező intézkedések és beruházások végrehajtása, nem pedig az egyoldalú megalomán álmok megvalósítása közpénzből.

cyberpress.hu: Most volt Sopronban a népszavazás 100.-dik centenáriumi ünnepsége, amelyre ellátogatott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is. A városi ünnepségeken, sem a Szent Mihály templomban, sem pedig a Fő téren nem láttuk az ellenzék önkormányzati képviselőit. Nem szerepeltek a meghívottak listáján?

Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde: Ez pontosan így van. A soproni városvezetés semmilyen ünnepi vagy éppen átadási alkalomra nem küld meghívót az ellenzéki képviselőknek, mondhatjuk akár úgy is, hogy semmibe vesznek minket. Pedig mi éppen úgy a városért és a soproniakért dolgozunk mint ők, mi is a helyi polgárokat képviseljük, még ha nem is vagyunk kormánypártiak. De úgy tűnik, hogy bármilyen ünnepi alkalom van Sopronban, azt az Önkormányzat nevében a helyi Fidesz-KDNP kisajátítja magának és mondjuk úgy, hogy pártrendezvényként tartja meg azokat. Természetesen mi ellenzékieknek tartott politikusok azért megemlékeztünk erről a jeles napról és közösen egy koszorút helyeztünk el szűk körben a Hűség Zászlónál, ezzel is tisztelegve azok előtt, akik annak idején a hazaszeretetről tettek tanúbizonyságot akkor, amikor Magyarországra szavaztak.