Sopronban is kitartanak a pedagógusok!

fotó: cyberpress.hu

Hétfőn délelőtt harminchárom pedagógus gyűlt össze Sopron Fő terén, hogy csatlakozva az országos polgári engedetlenségi akcióhoz, kifejezzék ők is szolidaritási tiltakozásukat és ezzel is támogassák azt az összefogást, ami a jövő oktatásáért zajlik hazánkban. A pedagógusok mellett több civil is csatlakozott ehhez a figyelemfelkeltő helyi akcióhoz, ami egyben azt is sugallja, hogy egyre többen vannak a pártoló tagok is, akik abban erősítik meg a tiltakozókat, hogy nincsenek egyedül! A helyi, mondjuk úgy “villámcsődület” végén a résztvevők közösen elénekelték „Bródy János: Miért hagytuk, hogy így legyen …” című dalát, majd megállapodtak abban, hogy nem adják fel a küzdelmüket és kitartanak a végsőkig!

Az eseményre érkeztek pedagógusok illetve szimpatizáns támogatók a Széchenyi István Gimnáziumból, a Berzsenyi Dániel Líceumból, az Eötvös József Gimnáziumból, a Lackner Kristóf Általános Iskolából, a Deák téri Általános Iskolából, a Gárdonyi Géza Általános Iskolából, a Petőfi Sándor Általános Iskolából, de még a harkai iskolából is!

fotó: cyberpress.hu
fotó: cyberpress.hu

A Széchenyi István Gimnázium közössége pedig egy nyilatkozattal is készült az eseményre, amit mi is megosztunk az olvasókkal:

“A Soproni Széchenyi István Gimnázium 27 pedagógusa, a mai napon, 2022. december 5-én a polgári engedetlenség eszközével élve megtagadjuk a munkát, nem végzünk nevelő-oktató tevékenységet. Tesszük ezt azért, hogy szolidaritást vállaljunk azokkal a kollégáinkkal, akiket a tanév során többszöri polgári engedetlenségre hivatkozva bocsátottak el, figyelmen kívül hagyva magas szintű szakmai tudásukat, elhivatottságukat.

Emellett kifejezzük felháborodásunkat amiatt, hogy a kormányzat és az oktatásirányítás elzárkózik a párbeszédtől, és ellenségként kezeli azokat, akik látható eszközökkel élve felhívják a figyelmet oktatási rendszerünk tarthatatlan állapotára. Nehezményezzük, hogy a kormány semmibe veszi a pedagógustársadalom véleményét. Követeljük az oktatás autonómiájának és a pedagógus hivatás méltóságának visszaállítását. Tiltakozunk a félelemkeltés ellen, s emellett elfogadhatatlannak tartjuk a közvélemény félretájékoztatásását, a pedagógusok akciójának politikai befolyással való megvádolását.

Úgy gondoljuk, az ország és a nemzet számára nélkülözhetetlen, hogy az oktatási rendszer működjön, és hogy jól működjön. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a rendszer résztvevői, a tanárok, diákok, szülők és az oktatásirányítás hajlandó legyen a párbeszédre, és közösen dolgozzanak azért, hogy egy konszenzuson alapuló oktatási rendszer jöjjön létre, melyben mindenki számára világos, hogy mi a közoktatás feladata, és milyen értékeket szeretne továbbadni a következő generációknak. Cselekedetünket a jövő generációjáért, a jövő iskolájáért, a jövő társadalmáért érzett aggodalmunk és felelősségünk motiválja”.