Rendőrségi beszámoló: az előző évhez képest nőtt, de összességében csökkent a bűnügyi fertőzöttség!

Illusztráció / police.hu / cyberpress.hu archívum

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének felkérésére terjesztette be éves beszámolóját a Soproni Rendőrkapitányság. A testület idén is egy szakmai alapossággal előkészített anyagot kapott, mely a 2019. évi rendőri munkába nyújt betekintés a kapitányság illetékességi területét illetően.

Fotó: cyberpress.hu

Még a nyári igazgatási szünetet megelőzően, június 30-án tartanak rendkívüli ülést a soproni képviselők, ez lesz az első ilyen a veszélyhelyzetet követően. Dr. Farkas Ciprián polgármester az ülés összehívásával kapcsolatban egy televízió interjúban úgy érvelt, bár a különleges jogrend törvény adta felhatalmazással élve egy személyben is hozott határozatokat, vannak olyan ügyek, amik szélesebb körű társadalmi megvitatásra érdemesek, ilyen a város közbiztonsági helyzete is. A polgármester a beszámoló kapcsán azt hangsúlyozta, hogy Sopronban van közbiztonság, szépek a számok,

Sopron továbbra sem Chicago – tette hozzá.

Sopron Megyei Jogú Város és vonzáskörzetének 2019. évi közrend- és közbiztonsági helyzetéről szóló beszámoló első körben a város közbiztonsági helyzetet ismerteti. Sopron területén regisztrált bűncselekmények száma alapján tavaly összesen 1121 bűncselekmény vált ismertté, 167-tel több a 2018-as évhez képest. A közterületen elkövetett bűncselekmények száma Sopron város területén 2019. évben 456 volt, ez 131 esettel több, mint 2018-ban.

A regisztrált bűncselekmények 100 000 lakosra vetített aránya, annak változása, azaz a bűnügyi fertőzöttség is ismertté válik évekre bontva:

2015. év 2016. év 2017. év 2018. év 2019. év
2491 2070 2008 1528 1789


A dokumentum úgy fogalmaz, az elmúlt években néhány bűncselekmény-kategóriában enyhe emelkedés tapasztalható, de a néminemű emelkedés ellenére a többéves tendencia egyértelmű csökkentést mutat.

A helyi közbiztonság szempontjából kiemelt érdeklődést kiváltó bűncselekmények nyomozásával összefüggésben is részleteket osztott meg a hatóság. 2019. novemberében egy Sopron környéki, valamint egy soproni családi ház betörésének ügyében a rendőrség megállapította, a tettesek a teraszajtó befeszítésével jutottak be az ingatlanokba, ám előre tervezett akció keretében Kaposváron elfogták és őrizetbe is vették az elkövetőt. A férfi és társai vélelmezhetően több Zala, Somogy és Tolna megyei lakásbetöréses bűncselekménnyel is gyanúsítható. 2019 decemberében is érkezett bejelentés családi házas betörés kapcsán, ahol az elkövetési mód is hasonló volt. Néhány napon belül Nyíregyházán fogták el a rendőrök az elkövetőt, aki jelenleg előzetes letartóztatásban van, s a nyomozás jelenlegi adatai szerint több, mint 100 ingatlanba tört be az elmúlt három évben szerte az országban.

Kiemelik, az illetékességi területen az elmúlt 10 évben drasztikusan lecsökkent a lakásbetörések száma. Ezen típusú bűncselekményeket szinte kivétel nélkül az ország távolabbi megyéiből érkező „utazó” bűnözők követik el.

Sopron földrajzi sajátosságait -„zsákváros”- kihasználva tervezett, és az önkormányzat segítségével ki is épített a rendőrség egy rendszámfelismerő kamerarendszert (a városi térfigyelő rendszer része), melyet nagyon jól kiegészít a VÉDA és NUSZ kamerák hálózata – írják.

A nyomozás-eredményességi mutató jelenleg 74,0%, ami az előző időszakhoz viszonyítva 3,7 %-os emelkedést jelent

Fotó: cyberpress.hu

A közlekedésbiztonságról is szólnak, mely szerint a 2019. január 1-től december 31-ig terjedő időintervallumban 147 esetben történt személyi sérüléssel járó közlekedési baleset. Kimenetelüket tekintve 4 esetben halálos, 75 esetben súlyosé s 68 esetben könnyű sérüléssel járóak voltak. 2019. évben a személyi sérüléses közlekedési balesetek száma 29 esettel, 25 %-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest.

Személyi sérüléssel járó közlekedési balesetek főbb okai 2018. 2019.
gyorshajtás 27 43
elsőbbségi szabályok figyelmen kívül hagyása 44 52
kanyarodási szabályok megsértése 20 29
követési távolság 9 8
előzés 3 1
gyalogos hiba 7 6
egyéb ok 3 5
figyelmetlenség 5 3
Balesetet okozók 2018. 2019.
szgk 85 111
tgk 12 11
motorkerékpár 5 8
smkp 3 3
kerékpáros 4 7
gyalogos 7 6
autóbusz 1 1
egyéb 1 1

A tavalyi évben főként az ittasság és a biztonsági öv használatának az ellenőrzésére, valamint a sebességellenőrzésre fektettek nagy hangsúlyt a soproni rendőrök. A rendőrkapitányság tavaly áprilisban egy felújított Fáma Lézer III. típusú sebességmérővel, szeptemberben pedig egy Audi A3-as civil jellegű gépkocsival gazdagodott, mely menet közbeni sebességellenőrzésre lett kialakítva.

A mérőeszközzel 92 nap használat alatt 697 esetben intézkedtek a járőrök, 296 esetben közigazgatási bírság, 352 esetben helyszíni bírság került kiszabásra, illetve 48 esetben figyelmeztettek. A helyszíni bírság fizetését POS terminálok segítik, az egyszerűbb fizetési lehetőséggel 468 fő élt, összesen 8,8 millió forint értékben fizettek ilyen formában.

Több olyan személlyel szemben is intézkedtek, akiről a közlekedés többi résztvevője nagyon negatívan nyilatkozott a közlekedési moráljáról, illetve a jogszabálykövető magatartásáról a közösségi médiában –írják.

Vezető baleseti okként az elsőbbségi szabályok be nem tartása is jelentkezik, melyek ellenőrzésére minden eligazítás alkalmával felhívják a figyelmet. A mozgás közben, civil gépkocsiból végzett ellenőrzések során hatékonyan tudnak koncentrálni az ilyen fajta szabályszegés kiszűrésére is, és ezt a munkát a jövőben is folytatni kívánják. Emellett többek közt havi kétszer tartanak fokozott közúti ellenőrzéseket célirányosan az ittas járművezetők kiszűrésére került tervezésre az aktuális baleseti, illetve a helyi adatok figyelembevételével.

2018. év 2019. év
Ittas vezetés bűncselekmény kategóriában 131 204
Ittas vezetés közigazgatási eljárásban 63 115
Biztonsági öv hiánya miatt indult közig. eljárás 317 345
Sebbességtúllépés miatt indult közig. eljárás 97 323
Fotó: cyberpress.hu

Az illegális migráció nőtt a kapitányság illetékességi területén, a migránsok a beszámoló szerint jellemzően személy- és tehervagonokban megbújva próbálják meg elhagyni az országot. Az elfogások, előállítások száma a 2018-as 23 főhöz képest 2019-ben 65 főre nőtt. Az elfogott migránsok jellemzően ázsiai és észak-afrikai országokból érkeztek, a többségük afgán, iraki és szír volt. Emellett 2019-ben 5 fő szerb állampolgárt is elfogtak a rendőrök embercsempészés megalapozott gyanúja miatt. Kibővítve dolgoznak együtt az osztrák rendőri társszervekkel, osztrák szolgálati járművekkel 1-2 fő osztrák és 1 fő magyar állománnyal látnak el feladatot.

A közrendvédelemre is nagy hangsúlyt fektetnek, 2018-hoz képest több fő és több szolgálati óra is jutott a közterületekre. Az előírt reagálási időt nem lépték túl, 2019-ben panasz sem érkezett a szolgálatirányítók munkájára. Sopron területén általában 5-15, vidéken 10-20 perc alatti a reagálási idő. Sopron Önkormányzata 12 millió forint támogatást biztosít a rendőrök túlórájának pénzbeli megváltására, ezt is a közterületi jelenlét fokozósára fordítja a hatóság. Mintegy 38 település lefedettségét biztosítja a körzeti megbízotti rendszer, ők saját településük ellenőrzése mellett Sopron város napi járőrszolgálatában is segítséget nyújtanak.

Mindezek mellett a rendőrség igazgatásrendészeti tevékenységeit is részletezi a beszámoló, valamint kitér a bűnmegelőzési munkákra is. Nagy hangsúlyt fektetnek a prevenciós munka során az ifjúságvédelemre, az összes iskolarendszerű oktatási intézménybe el tudtak jutni a rendőrök. Három óvodában is elindult az Ovi-zsaru program, elmondható, hogy az összes általános iskola rendelkezik “iskola rendőrével”, akik az iskolák pozitív visszajelzései mellett folyamatosan látják el ez irányú feladataikat.

A rendőrségi beszámoló foglalkozik továbbá a hozzátartozók közötti erőszak helyzetével, áldozatvédelemmel, valamint kábítószer prevencióval, baleset-megelőzéssel ami mind-mind a rendőri munka része.

Szabó Jenő kapitányvezető összegzésében a 2020-as évre kitűzött fontosabb feladatokat így részletezi:

  • Kiemelt feladatként kell kezelnünk a lakosság szubjektív biztonságérzetét különösen negatívan befolyásoló bűncselekmények és szabálysértések felderítését, lehetőség szerinti megszakítását vagy megelőzését, az ilyen ügyekben indult eljárások gyors és megalapozott befejezését.
  • Fontos feladat a közterületek rendjének fenntartása, megőrzése a prostitúciós tevékenységek visszaszorítása.
  • Fő feladatunk az elmúlt években elért kiemelkedően magas bűnügyi felderítési mutató szinten tartása, javítása, kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények hatékony nyomozása,a felvilágosító munka a fiatalok körében.
  • Folyamatosan figyelemmel kell kísérnünk illetékességi területünkön a bűnözés struktúrájában végbemenő változásokat és ennek megfelelően azonnal intézkedéseket kell kidolgozni.
  • A betörések megelőzését, az ilyen ügyekben indult eljárások gyors felderítését és megalapozott befejezését.
  • A társzervekkel, valamint a polgárőrséggel továbbra is fenn kell tartani a kialakult jó kapcsolatot, velük is szorosan együttműködve kell fellépni a bűnözés visszaszorítása végett a közrend, közbiztonság növelése érdekében.
  • Kiemelt feladatként kell kezelni a közlekedésbiztonság javítását, a sérüléssel és jelentős anyagi kárral járó balesetek számának csökkentését. A közlekedési balesetek okainak folyamatos elemzésével növelni kell a kapitányság illetékességi területén a közlekedési ellenőrzés hatékonyságát.
  • Az állomány megtartását, szakmai fejlődését, a munka színvonalának javítását.
Fotó: cyberpress.hu

 

A előterjesztés melléklete teljes terjedelemben ide kattintva érhető el.

 

Nyitókép: police.hu