Pedagógusok, diákok, szimpatizánsok demonstráltak Sopronban!

Az idei esztendőben a délelőtti városi ünnepség után a kora esti órákban újra megtelt a Petőfi tér, de ezúttal egy egészen másfajta esemény miatt, mégpedig a pedagógusok szolidaritási felvonulásának volt ez a gyülekezési helyszíne, ahol szép számmal jelentek meg a résztvevők, amit a magyar közoktatás ügyéért a Sopron és környéke Pedagógus Összefogás csapata szervezett. A közös felvonulás után a végpont illetve az esemény érdemi részének a helyszíne a Tűztorony mellett volt, ahova nagyon sokan érkeztek, hogy közösen hallgassák meg a fáklyák fénye mellett többek közt Neubauer Tamásnak, a PSZ Győr-Moson-Sopron megyei elnökének beszédét és egyben szolidaritásukat fejezzék ki a pedagógusok és a diákok küzdelme mellett.  (A menetről kollégánk egy videót is készített, amit a közösségi oldalunkon osztottunk meg!) Az eseményen beszédet mondott még Menyhárt Ildikó, a Sopronkövesdi Nefelejcs Óvoda vezetőhelyettese, illetve Locsmándi Dániel, a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium tanára is. 

 

Az eseményen elhangzott gondolatok jól tükrözik a megmozdulás lényegét:

„Mai demonstrációnk jelképe a fáklya. Szimbolikus jelentést hordoz: képviseli a szellem világosságát, a tudás erejét, a remény tüzét. De jelképezi egyben a sötétséggel való szembeszállást, a forradalmiságot és az elszántságot. És kifejezi azt, hogy visszük tovább azt a jelzőfényt, mely az ország számos pontján kigyulladt, és figyelmeztető jelként próbálja felhívni a figyelmet az oktatásügy súlyos problémáira.

Nem hátrálhatunk meg gyáván, nem dughatjuk homokba a fejünket, hisz a tét nem kevés: a jövőnk, a gyerekeink jövője, a haza jövője!”

 

Neubauer Tamás, a PSZ megyei elnöke a helyszínen kollégánk érdeklődésére elmondta, hogy már több mint egy éve tart a pedagógustársadalom, a szimpatizánsok illetve a diákok részéről az a figyelemfelkeltő akciósorozat, amelyekkel szeretnének rávilágítani az  oktatási rendszer jelenlegi problémás helyzetére, a pedagógusok megbecsülésének hiányosságaira illetve a diákok túlterheltségére, amelyhez ez az esemény is csatlakozik. Hozzátette, hogy a konkrétumokat tekintve a diákok tökéletesen megfogalmazták 9 pontban (Lejjebb mutatjuk!) azokat a problémákat, amelyeket orvosolni kellene, azonban ezek egyelőre nem igazán találnak megértő fülekre a kormányzat részéről, hiszen másfél éve nem sikerül egyezségre jutni az illetékes minisztériumi képviselőkkel. A megmozdulások illetve a demonstrációk célja nem az oktatás ellehetetlenítése vagy éppen a sztrájk – tette hozzá a Pedagógus Szakszervezet megyei elnöke –  hanem az, hogy közös érdek mentén végre egy olyan megoldás szülessen a kormányzattal, amely a pedagógustársadalom, a szülők illetve a diákok megelégedésére olyan célokat elégítenének ki, amelyek minőségi oktatást és megbecsülést eredményeznének mindenki megelégedésére.  Megyei szinten is egyre erősebb az összetartás az ügy érdekében, hiszen lassan már nincs olyan oktatási intézmény, amely ne csatalakozott volna valamilyen formában ehhez a közös érdekérvényesítő eseményfolyamhoz, amiben Sopron és térsége is élen jár, hiszen már több alkalommal bizonyították itt is a résztvevők, hogy kitartanak a küzdelem mellett.

 

Az oktatást érintő követelések 9 pontja az óvodától és az általános iskolától a gimnáziumon és a szakképzésen át az egyetemig: 

  1. Érdemi és nyilvános párbeszédet az oktatás megújításáról! Hiteles tájékoztatást a kormány és a közmédia részéről!
  2. Szüntessék meg a pedagógusok lejáratását, az oktatási szereplők megfélemlítését! A kirúgott vagy leváltott tanárokat azonnal helyezzék vissza! Megbecsülést a pedagógusoknak!
  3. Érdekérvényesítő sztrájkjogot a pedagógusoknak!
  4. Felelős, hozzáértő oktatásirányítást! Önálló oktatási minisztériumot!
  5. Kisebb terhelést a diákoknak és a pedagógusoknak!
  6. Esélyteremtő, minőségi oktatást és nevelést mindenkinek – az óvodától az egyetemig!
  7. Versenyképes és értékálló bérezést az oktatásban dolgozóknak!
  8. Minőségi, 21. századi környezetet a tanuláshoz és a tanításhoz, neveléshez!
  9. Szakmai szabadságot és támogatást az oktatásban! Korszerű nemzeti alaptantervet! Szabad tankönyvválasztást!

 

 

 

Leczovics Zsolt