Nem egyeznek az álláspontok a 15 napos különleges jogrend időszakának időkorlát nélküli meghosszabbításában

Fotó: parlament.hu

Az Országgyűlés ma kezdi meg  kétnapos ülését, ahol a tervek szerint valamilyen formában napirendjére veheti a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet időszakának meghosszabbítására tett Kormány javaslatot is.  A kormánypártok ( FIDESZ / KDNP ) azt szeretnék, ha a parlament a házszabálytól eltérve már kedden szavazhatna erről, az ellenzék ugyanakkor további egyeztetéseket tart szükségesnek a különleges jogrend határidejéről, hiszen ezt aggályosnak tartja.

Illusztráció / Kép forrás: parlament.hu

A jelenleg érvényben lévő  alaptörvény értelmében a kormány 15 napra tudja elrendelni a veszélyhelyzetet, amit ezt követően minden esetben ( 15 naponként ) az Országgyűlés hosszabbíthat meg. Mint az már köztudott a  kabinet a koronavírus miatt március 11-én hirdetett veszélyhelyzetet, amely a parlament döntése nélkül a héten fog lejárni. Tömören összefoglalva a lényeget, a Kormány tervei között az szerepel, hogy az új megszavaztatni kívánt veszélyhelyzetre történő különleges jogrend bevezetésének ideje ne mindig csak 15 napra vonatkozzon mostantól, hanem a gyakorlatban –  amennyiben ezt az előterjesztést  elfogadja a parlament –  akkor az visszavonásig, ergo akár korlátlan ideig is érvényben tartható legyen.

A FIDESZ / KDNP álláspontja szerint ennek a fenti javaslatnak az elfogadása azért szükséges, mert  ha ez nem történik meg, akkor a kormány nem tudja fenntartani kiegyensúlyozottan és folyamatosan azokat az intézkedéseket, amelyeket az egészségbiztonság erősítéséért és a gazdaság megvédéséért hozott ebben a kritikus időszakban. Ezért összefogásra buzdítja a parlamenti pártokat, hogy közösen, együtt rendelkezzenek ennek a törvénynek a beiktatásáról.

Az ellenzéki pártok álláspontja azonban ettől eltérő. Többnyire nem tartják indokoltnak, hogy egy olyan meghatalmazást adjanak az Orbán Viktor által vezetett Kormánynak, amely a gyakorlatban korlátlan időre adhatna felhatalmazást a különleges jogrend fenntartására. A Demokratikus Koalíció többek közt kijelentette, hogy 16 uniós államban léptettek életbe rendkívüli jogrendet, de egyetlen olyan állam sincs, ahol a rendkívüli állapot az “idők végezetéig szólhatna”. A Párbeszéd azt kéri, hogy legyen egy “értelmezhető időkorlátja” a kormány felhatalmazásának valamint  legyen benne a törvényben, hogy az Alkotmánybíróságnak három napon belül döntenie kell ezekben az esetekben. Ők 90 napban korlátoznák az említett jogrend bevezetésének időkorlátját. A Jobbik álláspontja szerint abban  nincs vita, hogy a veszélyhelyzetet meg kell hosszabbítani hogy az eddigi kormányzati késlekedés helyett végre gyors döntések szülessenek, éppen ezért partnerek  abban, hogy a kormány akár további 2-3 hónapig rendeleti úton kormányozzon, így úgy tűnik is egyfajta időkorlát mellett teszik le a voksukat. Az LMP álláspontja az, hogy nem adnak biankócsekket a kormánynak, így ragaszkodnak ahhoz, hogy  törvényben legyen továbbra is rögzítve a rendeleti kormányzás időtartama. Az MSZP mint azt nyilvánosságra hozta, szintén nem partner abban, hogy segítséget nyújtson egy olyan törvény elfogadásához, amely határozatlan időre kiszolgáltatná Magyarországot, a magyar embereket a jelenlegi Kormány döntéseinek. A Momentum állásponja az, hogy a jogállamot nem lehet home office-ba küldeni, sőt, pont a különleges jogrend alkalmazásakor kiemelten fontos, hogy a jogállami garanciák ne sikkadjanak el.Természetesnek tartják, hogy egy ilyen súlyos járvány idején a kormány a nagyobb felelősséghez szabott nagyobb mozgástérrel dolgozzon, azonban nem szabad megkockáztatni azt, hogy a veszély elmúltával az emberek esetleg ne kapják vissza azokat a szabadságjogokat, amelyek egy alkotmányos demokráciában megilletik őket.