Nagy visszhangra találtak a városi takarékossági intézkedések, melyekről a cyberpress.hu elsők között számolt be. Sopron város közgyűlése hat pontos cselekvési tervet fogadott el az energiaválság okán elszabadult kiadások mérséklésére. A szükségessé vált korlátozások hírét aztán a közvélemény később több ízben és több formában is felkapta, szájról szájra terjedő pletykához hasonlóan egyre tágabb értelmezésben tovább adva. Nem kerülte el az országos sajtó figyelmét sem Sopron takarékoskodása, de érdemesebb inkább az eredeti döntéshozói szándék mentén végig venni a következő fél évre várható új élethelyzetet.
Nem kérdés, ahogyan a kisebb, családi közösségeknek, úgy az önkormányzatnak és az államnak is spórolnia kell. Az energiaválság hatására Sopron önkormányzatának rezsiköltségei a háromszorosára emelkedtek, a 2022-es 1,5 milliárdos kiadás jövőre várhatóan 4,3 milliárd forint lesz, ami akkora terhet jelent, hogy a költségek visszaszorítása nélkül nem lehet kimozogni.
Ebben a nehéz helyzetben a város működésének biztosítása a legfontosabb kérdés, első sorban a kötelezően ellátandó feladatok ellátásának biztosítása. A oktatási és nevelési intézményeken, valamint a szociális ellátórendszeren nem lehet spórolni, és nem is terve az önkormányzatnak. Azonban ezen túlmenően vannak olyan kötelezően és önként vállalt funkciók, melyeket felülvizsgált a városvezetés. Az intézkedési csomagot a szeptemberi közgyűlésen meg is szavazták az önkormányzati képviselők, melynek értelmében a város alapvető működőképességének megtartást tűzték ki célul.
Bár a közgyűlés határozata eklatáns módon meghatározta a spórolás sarokköveit, számtalan kérdés merült fel a lakosság körében. De fontos kiemelni azt is, hogy a részletszabályok kidolgozására és a intézkedések meghozatalára október 31-ét jelölték ki határidőnek, így nincs még minden eldőlve. Egyebek mellett fontos azt is megemlíteni,
hogy a város új uszodája, a Lővér Uszoda nem zár be, valamint Sopron jelképe, a Tűztorony is látogatható marad a jövőben.
A közgyűlésen felhatalmazták a polgármestert, hogy az apparátus bevonásával gondoskodjon a lehetséges takarékossági intézkedések bevezettetéséről az önkormányzati intézményekben, valamint a kormányzati fenntartói körben hozott intézkedéseket lehetőség szerint adaptálja az önkormányzati területre. Mivel többen kérdezték, megpróbáltunk utána járni, spórolnak-e magukon a politikusok.
Úgy tudjuk, nem csak a közgyűlés üléstermében, hanem a polgármesteri hivatal minden helyiségében 18 fokra állították a termosztátot, így a polgármester irodájában is lecsavarták a fűtést.
A közvilágítás részleges kikapcsolását kezdeményezték a város területén, ezzel felére csökkentve a fogyasztást.
A fényárban úszó belváros nem lesz jellemző az idei télre, a díszkivilágítások többnyire lekapcsolásra kerülnek.
A közlekedési csomópontok és a gyalogátkelőhelyek esetében a biztonság az első, itt világítani fognak a lámpatestek, de az utcai kandeláberek részleges kikapcsolásával további kiadásokat faraghat le a város.
A helyi autóbuszvonalak járatracionalizálása, gazdaságtalan és kihasználatlan menetrendi kínálat ritkítása szintén szintén a cselekvési tervben szerepel. A közgyűlési döntés végrehajtásaként a napokban megjelent a helyi tömegközlekedés átalakításának tervezete is, melyet egyhangúlag támogatott az önkormányzat városfejlesztési bizottsága.
Számos vonalon ritkítanák meg a járatokat és komplett vonalak megszüntetésre kerülnének október 22-től.
Erről korábban részletesen beszámoltunk, ide kattintva olvasható a bejegyzés. A visszajelzések alapján sokak számára jelent fájó pontot a helyi közösségi közlekedés megrövidítése.
A határozat értelmében a Gyermek és Ifjúsági Központ (GYIK) bezárásra kerül 2022. november 1-től 2023. április 30-ig. A Pro Kultúra Sopron által üzemeltetett GYIK rendezvényház fél éves üzemszünetre kényszerül a takarékosság érdekében. A szándék szerint a meghirdetett rendezvényeket és az ellátott funkciókat a Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központba helyezik át.
A Soproni Múzeum és társintézményeit szintén bezárják, pontosabban nyitvatartási szünetet rendelnek el 2022. november 1-től 2023. április 30-ig.
Így hosszú téli álomra szenderül a Lenck-villa, a Központi Bányászati Múzeum, a Macskakő Gyermekmúzeum, a Lábasház, a Patika-ház, az Ó-Zsinagóga, a Pék-ház és Brennbergi Bányászati Emlékház is. Sopron megannyi páratlan kulturális értékét őrző Storno- és Fabricius-házak a Tábornok házzal együtt a Múzeumnegyed munkálatai miatt jelenleg sem látogatók.
Mint írtuk, a Tűztorony látogatható marad a következőkben is! dr. Farkas Ciprián polgármester tájékoztatása szerint keddtől vasárnapig, délelőtt 10 órától 16 óráig várja a soproniakat és az idelátogató vendégeket a leghűségesebb város fő látványossága.
A fenntartó döntése értelmében a Széchenyi István Városi Könyvtár Pócsi utcai székhelyén szűkített látogatási rendet vezet be, míg a bánfalvi fiókkönyvtár bezárása kerül 2022. november 1-től 2023. április 3-ig. A megváltozott nyitva tartás a központi könyvtár esetében azt jelenti, hogy az intézmény hétfőtől csütörtökig nem fogad olvasókat, pénteken 15-18 óra, valamint szombaton 11-14 óra között tart nyitva. A munkatársak azon dolgoznak, hogy megkönnyítsék a megváltozott körülményekhez mérten a könyvtár látogatását a látogatók számára.
Tisztázásra szorul, hogy a Lővér Uszoda több ezer soproni és térségi gyermeknek biztosít helyet, továbbá gyógy- és rehabilitációs célú lehetőséget is kínál sokaknak, melyet máshol nem lehet igénybe venni. Sopron polgármestere arról osztott meg információt, hogy a városi uszoda havonta 25 ezer vendéget fogad. Versenysportolóktól kezdve, gyermekek úszásoktatása mellett a gyógyúszókig bezárólag hosszasan lehetne sorolni, kik azok, akik számára nélkülözhetetlen létesítmény. Számszerűen csak az Úszó Nemzet Program keretében hetente mintegy 1500 soproni és környékbeli gyermek vesz részt úszásoktatásban, ami kiegészül még a középiskolák részéről heti 300 fős létszámmal. Érdekesség, hogy korábban abból adódóan érte valótlan kritika a városvezetést, hogy az új uszodát elérhetetlenül drága jegyárakkal fogják megnyitni, de nem így lett. Erre ismét rácáfoltak, hiszen a zavartalan működés fenntartása érdekében a közgyűlés a helyi költségvetés terhére most plusz forrást biztosított, azaz nem drasztikus jegyáremeléssel igyekezett ellensúlyozni a megnövekedett kiadásokat.