Máris osztrák belpolitikai zűrzavar lett a magyar kishatárátkelők lezárásából

Thomas Hoffmann schattendorfi (somfalvi) polgármester önkormányzata a teljes határzár mellett foglalt állást / Fotó: krone.at

Nem áll stabil lábakon az osztrák politikai berendezkedés, ha az nézzük, az elmúlt években hány kormányválságon és hány kormányfő cserén kellett túljutniuk. Ezek után nem csoda, hogy egy kistelepülési önkormányzat határátlépést korlátozó intézkedése is pártpolitikai civakodásba torkollik. Az Ágfalva – Somfalva (Schattendorf) határátlépési pont átjárhatóságának korlátozása ugyanis már a néppárti – szociáldemokrata (ÖVP-SPÖ) ellentét egyik újabb állomása.

Nagy tömeget képviselnek a nyugat-dunántúli ingázók, a 2019-es Eurostat adatok szerint 56 ezer magyar jár át naponta Ausztriába, ennél már csak a 93 ezer Luxemburgba ingázó francia és a 122 ezer Németországba ingázó lengyel munkavállalók száma több. Úgy tűnik azonban érdekképviseleti- és szakszervezeti egység nélkül is képesek befolyásolni az osztrák belügyeket, elég volt csupán egyetlen magyar munkavállaló rátermettsége. Az ORF Burgenland tudósítsa szerint egy magyar hölgy hivatalos panasszal élt az osztrák ombudsman felé Somfalva vezetésével szemben.

Ahogyan arról portálunk részletesen beszámolt, március 1-től lezárták a somfalvi határátlépési pontot a gépjárműforgalom elől. A munkálatok befejeztével csak a helyi lakosok járhatnak át, ugyanis gyalogos zónát alakítanak ki az önkormányzati kezelési úton, mely az egyetlen országhatár felé vezető út.

Az osztrák ombudsman Gaby Schwarz, aki az ORF osztrák közszolgálati média műsorvezetői posztját váltotta politikusi pályára 2017-ben. A néppárti politikus az osztrák parlamenttől 2022. júliusában került át az ombusmani hivatal élére. Ide érkezett be a magyar ingázó bejelentése is, amely szerint az ügyben sérül az egyenlő bánásmód elve. A panaszos azt kifogásolja, hogy csak a somfalvi és ágfalvi lakosok kérhetnek behajtási engedélyt a korlátozott zónába. Megítélése szerint hátrányos helyzetbe kerülnek azok a magyarok, akik naponta dolgozni járnak Ausztriába – ismerteti a beadványt a cikk.

Az ombudsman a panasz kézhezvételét követően nyilatkozattételre szólította fel Somfalva polgármesterét, de az iratot még a korábbi településvezetőnek, Johann Lotternek (SPÖ) címezték, nem utódjának, Thomas Hoffmann-nak (SPÖ).

A határzárat elrendelő Thomas Hoffmann polgármester éles kritikával illette az állami hivatalt: „Nem találok szavakat, amiért egy ÖVP-s ombudsman a burgenlandi községek közlekedésbiztonsági érdekei ellenében foglal állást“ Reagált párttársai, Roland Fürst, a szociáldemokraták tartományi pártigazgatója, aki szerint az ombudsman „nyilvánvalóan elfelejtette, hogy már nem ÖVP-főtitkár, hanem az emberek szószólója“. A pártigazgató szerint Gaby Schwarznak „nem a magyar szomszédok, hanem az osztrák – jelen esetben a somfalvi – lakosság érdekében kellene szót emelnie.“

Gaby Schwarz hivatal nem hagyta válasz nélkül a nyilvános intézett intelmeket. Állásfoglalása szerint az ombusdmani hivatalnak minden panaszt meg kell vizsgálnia. Meglepte az SPÖ bírálata, felhívta a figyelmüket a szövetségi alkotmányra, amely kiemeli az ombudsman függetlenségét, és kimondja, hogy panasszal bárki élhet.