Közgyűlés: a 2023-as költségvetés elfogadásáról is dönteni kell

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala / Fotó: cyberpress.hu arhcívum

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2023. február 23-án csütörtökön délután tartja idei első rendes ülését, mely két rendkívüli tanácskozás is követ. A közgyűlés alapvetően nyilvános, csupán néhány zárt napirend megtárgyalásából maradhat ki az érdeklődő hallgatóság.

Napirendre került a Soproni Múzeum intézményvezetői pályázatának kiírása, Dr. Tóth Imre határozott idejű igazgatói megbízatásának lejárta miatt. Az évre vonatkozó óvodai férőhelyek számáról is határozni kell, az előterjesztői szándék szerint az önkormányzat fenntartásában működő óvodákban a maximális létszámot a jogszabályi feltételek szerint 20%-kal megemelik, a nevelési év során új gyermekek átvétele és felvétele miatt.

Tájékoztatást kapnak az önkormányzati képviselők a 2022-es átruházott hatáskörben hozott döntésekről is. Ilyennek minősülnek azok a döntések, melyek meghozatalához nincs szükség a közgyűlés összehívására, például a tavalyi évben 276 esetben állapított meg a polgármester rendkívüli települési támogatást hátrányos helyzetű, anyagi segítségre szoruló személyeknek, családoknak. Beszámolnak a 2022. évben hozott közgyűlési és polgármesteri határozatok végrehajtásáról is, mely minden intézkedéshez visszacsatol egy-egy jelentéssel. Ebből többek között olyan is kiderül, hogy a Pro Kultúra ügyvezetőjének azonnali lemondását követően a polgármester az ügyvezető távozásának körülményeit, következményeit megvizsgálta és az ezzel kapcsolatos intézkedéseket megtette. Módosítani szükséges a soproni Polgármesteri Hivatal alapító okiratát, az intézményben bevezetett duális képzés alapján “iskolarendszeren kívüli egyéb oktatás, képzés” elnevezésű új kormányzati funkcióval.

A 2023. évi közbeszerzési terv mellett a tavaly lefolytatott beszerzési eljárásokat is ismertetik. Az árubeszerzések mellett építési beruházásokat is terveznek, továbbra is napirenden a városi stadion fejlesztése és a hűségpark emlékhely kialakítása. A közbeszerzési eljárásokat április-március hónapokban tervezik megindítani. A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, a közvilágítás üzemeltetésre és a szúnyoggyérítésre márciusban írnak ki pályázatot. A városi intézményeket ellátó földgázt az MVM Next Zrt.-től 2023. szeptember végéig kapja a város, a szerződéses érték 165,6 millió forint, mely ár hónapról-hónapra változik a világpiaci helyzet miatt. A villamosenergiát is ugyaninnen veszi a város, 2023. december 31-ig él a szerződés, de árat az adott havi fogyasztás után az elszámolási időszakra érvényes tőzsdei ár indexált áron került kiszámlázásra.

Fejlesztési munkákból jutott bőségesen az előző évben, hét közbeszerzést nyert a Strabag Általános Építő Kft., egyet a Fertődi Építő és Szolgáltató Zrt. (FÉSZ).

Az eredménytelen eljárást követően ismét kiírták a Paprét, a Szélmalom tér és a Washington park felújítására a tendert, de épül az Innovációs és Technológiai Centrum, folyik a soproni ivóvízhálózat hatékonyságnövelő fejlesztése a Sopron-Harka vízellátó távvezetés bővítése III. ütem és a Sopron Villa sor – Lajta köz vízvezeték bővítése tárgyában. A városi stadion további fejlesztésére kiírt pályázat eredménytelen lett, de a piac – vásárcsarnok valamint környezetének felújítására kiírt közbeszerzést is meg kellett ismételni.

Megindulhatott a Lenkey utcai rendelőintézet korszerűsítése, de zavartalan az utak, parkolók és járdák felújítása is.

A Kőszegi úti aluljáró tulajdoni viszonyainak rendezését is napirendre tűzték, ott korábban a GYSEV valósított meg beruházást, így a vasúttársaság tulajdonában vannak a közút rendeltetésű ingatlanok. A jogszabályok azonban azt írják elő, hogy az önkormányzat, mint a helyi közutak kezelőjének tulajdonába kell, hogy kerüljenek. Ennek végrehajtására azt javasolják, hogy a GYSEV azt előszőr a magyar állam részére visszaadja, így a város ingyenesen tulajdonába tudja kérni.

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata is csatlakozhat a Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetségéhez, mely a város egyik fenntarthatósággal összefüggő pályázatának feltétele. Az akcióterv egyik vállalása, hogy 2030-ig 40%-kal csökkentésék az üvegházhatású gázkibocsátást. Döntés születik a Soproni Vízmű Zrt.-vel kötött csapadékcsatorna üzemeltetési-vállalkozási szerződés 2023. március 31-i hatályú megszüntetéséről, mivel a közgyűlés korábban szándéknyilatkozatot tett arról, hogy térítésmentesen állami gondoskodásba adja a víziközmű rendszerét. Újra ki kell írni a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. ügyvezetői pályázatát, mivel az előző felhívás pályázó hiányában eredménytelenül zárult.

Előterjesztés alapján ingatlanok kiemelt fejlesztési területté nyilvánításáról is döntenek a soproni honatyák, a Győri úti tűzoltólakatanyaként említhető ingatlan környezetében beruházók fejlesztési elképzeléseit a szabályozási tervben jelölt tömbfeltárást biztosító út korrekciójával. Zárt ülésen egy Balfi úti kerítés kapcsán településképi kötelezési eljárásban hozott határozattal szemben benyújtott fellebbezésről születhet határozat. Utolsó előtti napirendként igazítanak a 2022. évi városi költségvetésen is, majd a polgármester 2023. évi szabadságtervét kell elfogadniuk. Dr. Farkas Cipriánnak az idei évre megállapított és az előző évekről áthozott szabadnapjaival együttesen összesen 149 napról kell rendelkeznie.

Pontban határidőre került előterjesztésre Sopron idei költségvetési rendelete is, mely a megszokottaktól eltérően hosszú előszaval vezeti fel a munkaanyagot. Dr. Farkas Ciprián polgármester és dr. Simon István alpolgármester előterjesztők azt írják, a veszélyek korába léptünk. A világjárvány nehéz évei után az Ukrajnában dúló háború által kiváltott gazdasági nehézségekkel, az elhibázott brüsszeli szankciók okozta energiaválsággal és inflációval kell megküzdenie Európában, a soproni családoknak, a vállalkozásoknak, az önkormányzatuknak – folytatják. Hosszasan ismertetik az elmúlt évek városi eredményeit, a megvalósult és a jelenleg is zajló fejlesztéseket, ismertetve: fejlődés alapjául szolgál a jövőben is az a gazdaságpolitikai filozófia, amely mindig a város és a közösség érdekeit helyezi első helyre.

“Mi, Sopronért és hazájukért tenni akaró, cselekvő városvezetők, önkormányzati képviselők – a dollárbaloldallal szemben – nemet mondunk az adóemelésekre, az idegen érdekek kiszolgálására, a hibás szankciós politikára. Az önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése. Ez alapján finanszírozza és látja el a jogszabályban előírt kötelező, valamint a kötelező feladat ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait. E kötelező és önként vállalt feladatok színvonalas ellátását biztosító költségvetést terjesztünk a közgyűlés elé megvitatásra, és elfogadásra. A költségvetés bevételi és kiadási oldala egyensúlyban van.” – olvasható az előterjesztésben.

A költségvetés főösszege valamivel 25 milliárd forint alatt van, a helyi adóbevételekből, a közhatalmi bevételekből összesen 5,289 milliárd forintot várnak idén.

A költségvetést taglaló rendkívüli közgyűlést követően egy újabbat is összehívtak, ahol zárt körben a “Sopronért Emlékérem” elismerés adományozásáról, és egy Újteleki utcai ingatlan ügyében településképi kötelezési eljárásban hozott határozattal szemben benyújtott fellebbezésről dönthetnek. A talajterhelési díjról szóló, az adóigazgatási feladatokat ellátók anyagi érdekeltségi rendszeréről szóló, és egyes szociális tárgyú önkormányzati rendelet módosítására azért kerül sor, hogy azok lekövessék az aktualitásokat. Végezetül a a Pro Kultúrával kapcsolatos fenntartói döntéseket kell meghozni,

via sopron.hu meghívó, előterjesztések