A mai napon hazánkban a szervezett életmentés 133-ik és az Országos Mentőszolgálat fennállásának 72. évfordulóját ünnepeljük. Ezen a napon országszerte kisebb ünnepségeket tartanak a mentőállomásokon illetve a bajtársaikat köszöntik elismerésekkel. Napjainkban ők is a láthatatlan hősök táborát erősítik, akikre mindig számíthatunk ha baj van és mint most is igazolást nyert az idei koronavírus-járvány idején, ott vannak mindig a frontvonalban és mindent megtesznek az emberi életek megmentéséért.
Az Országos Mentőszolgálat hazánkban jelenleg 253 mentőállomással rendelkezik és közel 7500 bajtársuk igyekszik napról-napra ellátni a mentési feladatokat, amely során éves szinten mintegy 1,2 millió embert látnak el szakszerűen. Járműparkjuk autói éves szinten több mint 38 millió kilométert tesznek meg és szükség esetén a mentőhelikopter-flottájukat is bevetik, amelyek sürgős, életmentő beavatkozásokkor vagy éppen járművel nehezen megközelíthető helyeken teljesítenek szolgálatot.
Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították, ezen a napon kitüntetéseket, pénzjutalmakat adnak át az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak, megköszönve azt az áldozatos és odaadó szolgálatukat, amit értünk, emberekért tesznek.
Egy kis történelem:
Az Önkéntes Mentőegyesület 1887. május 10-én alakult meg Budapesten Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére, amely aztán egészen 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt. Ebben az évben ugyanis létrejött az Országos Mentőszolgálat és ez által a mentési feladatok állami feladattá váltak. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat az alapfeladatain kívül irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant és nem utolsó sorban immár 2 éve életre hívta az újraélesztést tanító úgynevezett hősképző programot is.