Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője 2022. június 21-én benyújtotta az Alaptörvény tizenegyedik módosítását. Ez azért érdekes, mert ezúttal nem olyan horderejű ügyekről van szó, mint korábban például a földtörvény sarkalatossá tétele, vagy mondjuk egy olyan kiegészítés amely által elrendelhető a veszélyhelyzet kihirdetése terrorcselekmény idején, de még csak nem is egy olyan tény rögzítése mint, hogy az apa férfi, az anya nő. A mostani javaslat vármegyékké nevezné át a megyéket, ahogy az olvasható a “történelmi hagyományokra, a történeti alkotmányunk vívmányaira való tekintettel.”
Az indoklás szerint pontosan:
„A magyar közigazgatás alapvető területi egységei az államalapítástól kezdődően egészen 1949-ig a vármegyék voltak. A vármegye szó használatát a korábbi magyar alkotmányos és államigazgatási rendszerrel teljesen szakítani kívánó diktatórikus kommunista rendszer szüntette meg. A vármegye szó használatának visszaállítása a mai magyar jogrendbe biztosítja, hogy az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek.
Emellett a vármegye szó használata a nemzeti összetartozás eszméjét, közös történelmi emlékeink megőrzését és egyben a magyar demokrácia nemzeti karakterét is erősíti. A vármegye kifejezés használatával jobban hangsúlyozható, hogy a magyar államszervezés és államszerkezet központi gondolati motívuma a nemzeti szuverenitás és ezen keresztül az európai civilizáció sarokköveinek megvédése.”
A benyújtott módosítás 2023. január 1-jén lépne hatályba és látszólag némi összefüggés fedezhető talán fel azzal is, hogy a kormány a költségvetés mellé benyújtott salátatörvénnyel főispánokká nevezné át a kormányhivatalokat vezető kormánymegbízottakat.
ISPÁN JELENTÉSE:
Legismertebb jelentésében a vármegye király által kinevezett első embere a középkorban, ilyen minőségében megfelelt a grófi rangnak. Ispán állt a királyi udvartartás (udvarispán), a királyi kápolna (kápolnaispán), a pénzügy-igazgatás különböző szintjei (harmincadispán, pénzverőispán, sókamaraispán, urburaispán) élén is.
FŐISPÁN JELENTÉSE:
A nemesi vármegye első, a király személyét képviselő tisztviselője. E méltóságot a király adományozta tetszés szerinti időre. A kinevezésről a király értesítette és engedelmességre szólította a vármegyét.
No de ezeken felül van azért fontos dolog is, mégpedig az, hogy a módosításokban szerepel az is, amely előírná, hogy az önkormányzati választásokat az EP-választással egyidejűleg kell megtartani hazánkban, amely már a következő voksolás alkalmával is így lenne.
Tehát jöhetnek a VÁRMEGYE elnevezések és az ISPÁN rangok … aztán lehet jönnek az ALISPÁNOK, a NÁDOROK és a VÁRNAGYOK … és talán lesznek KRÓNIKÁSOK IS!