Fertő tó: Harc a kiszáradás ellen!

Burgenland tartomány egy tartós, alternatív vízellátást tervezetén dolgozik a Fertő tóval kapcsolatban, amelynek időszerűségét az szolgáltatja , hogy a jelenlegi aszály helyzet miatt olyan alacsony vízmélységgel rendelkezik a tó, amelyre 1965 óta nem volt példa. – jelentette be pénteken  Heinrich Dorner államtanács (SPÖ) a sajtótájékoztatóján.

illusztráció / Fertő tó / fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu

A BVZ.at beszámolója kitér arra is, hogy a politikus bejelentette, hogy a probléma megoldásán már egy szakmai munkacsoport  dolgozik, amely kidolgozza a vízellátás lehetséges technikai megoldásait. Heinrich Dorner államtanácsos beszámolójában hangsúlyozta, hogy a projekt kiemelt célja az, hogy a vízpótlás mellett a Fertő tó a természetességét illetve a táji elemeit, faunáját  megtudják őrizni annak tükrében is, hogy a vízellátása egy esetleges alternatív megoldás felé nyit.  Fontos, hogy egy olyan megvalósítható tervezet kerüljön ki a  munkacsoport asztaláról, amit szorosan tud támogatni az összes érdekelt fél is, mint  például a természetvédelem, a közösségek, a mezőgazdasági szektor és az idegenforgalmi szféra is, így már a tervezet kidolgozása alatt felkérik az érdekeltek képviselőit és a  szakemberit az együttműködésre, hogy közösen dolgozzák ki a projektet.

A Rábából vagy a Dunából származó esetleges vízellátás lehetőségein túl – amelyeket a múltban már megvizsgáltak –  Dorner szerint a magyar oldalról történő vízellátás is egy lehetőség lehet, ezért Magyarországot is felkérik az együttműködésre és arra, hogy aktívan vegyenek részt a felállított munkacsoport munkájában.  Heinrich Dorner államtanácsos hangsúlyozta, hogy ez egy hatalmas “mentési” projekt, amelyben természetesen be kell vonni Ausztria szövetségi kormányának  képviselőit is, hiszen egy ennek a  projektnek az esetleges kivitelezése komoly költségekbe kerül, amelyre anyagi forrásokat, támogatókat is kell találni.

A Fertő tó állandó vízellátásának megoldásával az osztrák oldal  stabilizálni szeretné a tó vízszintjét, amely által elkerülhető lenne az olyan helyzet, ami például most is sújtja a tavat, hiszen a rendkívül alacsony csapadékmennyiség miatt annak vízszintje szinte drámaira változott.-  mondta Dorner. A tartósan csapadékmentes helyzet és így a Fertő alacsony vízszintje  jelentős kihívásokat jelent most is a régió számára, amely így érinti a  turizmus, a mezőgazdaság szereplőit is valamint veszélyezteti a természeti értékek életképességét is, hiszen a talajvízszint is alacsony. A politikus rámutatott arra is,  hogy az éghajlati forgatókönyvek is vészharangokat kongatnak, hiszen nem elképzelhetetlen az, hogy a Fertő tó kiszáradhat, amely a legrosszabb esetben akár három-négy év alatt bekövetkezhet.

A vízellátás problémája egyébként már 2003 óta napirenden van, azonban akkor hiányoztak a megfelelő anyagi források a kivitelezéshez, most azonban bizakodóan kell tekinteni a megvalósításra és új perspektívaként kell tekinteni erre a projektre.

Érdekességeként elhangzott az is,  hogy a Fertő tó vízszintjének 1 centiméterrel való növeléséhez mintegy hárommillió köbméter vízre van szükség, ami azt is jelzi, hogy valóban egy kihívásokkal teli tervről van szó.


illusztráció / Fertő tó / fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu

A burgenlandi zöldek ezekre a tervekre reagálva azonban arra figyelmeztetnek, hogy egy ilyen mesterséges beavatkozás a természet világára akár veszélyes is lehet, hiszen nagyon érzékeny a jelenlévő élővilág és akár jelentős károsodással is járhat egy ilyen projekt. Hozzátették, hogy a tó jelenlegi vízének keverése más ásványi és kémiai összetételű vízzel rendkívül problematikus lehet valamint komoly veszélyeket jelenthet a  különleges ökoszisztéma számára. Hangsúlyozták, hogy a Fertő tó elsősorban egy európai természetes ékszer és nem lehet kiszolgáltatva gazdasági tényezőknek. Véleményük szerint a tó megóvását az éghajlat védelmére irányuló intézkedések révén kell végrehajtani.