Doskozil bírálta az osztrák kormány migránspolitikáját, nem maradt válasz nélkül

Fotó: cyberpress.hu - archívum

Az osztrák belpolitikában egyre élesebb fókuszba kerül a migrációs helyzet kérdése, hiszen a burgenlandi keleti államhatáron idén már mintegy 5400 menekült kísérelt meg belépni Ausztria területére, míg 2016-ban egy év alatt összesen 6500 főt tartóztattak fel. Az osztrák-magyar határszakaszon megerősítették a katonai védelmet, és Sebastian Kurz kormányfő is keményen fogalmazott a migránskérdéssel szorosan összefüggő iszlamizációról.

Illegális bevándorlókat terelnek buszra Bécsben 2015. szeptemberében. Korabeli beszámoló ide kattintva olvasható. / Fotó: cyberpress.hu archívum

Hans Peter Doskozil (SPÖ) Burgenland tartományi kormányzója kedden kritikát fogalmazott meg az osztrák belügyminisztériummal szemben az osztrák-magyar határon növekvő számú migránsfogások miatt. Levélben a kormány válaszul tájékoztatta, a balkáni migrációs útvonal megfigyelés alatt áll, a helyzet stabil. Doskozil szerint téves a központi helyzetértékelés.

A tartományi elöljáró szerint nem tanultak a múltból. Bírálta Karl Nehammer (ÖVP) belügyminisztert, aki szerinte nincs felkészülve egy ilyen – a 2015-ös migránsválsághoz hasonló – helyzetre. Feltételezi, hogy a 2015-ös állapotokhoz hasonló van kibontakozóban, mely kapcsán a többi szövetségi tartomány segítségének jelentőséget hangsúlyozza. Oberpullendorf (Felsőpulya) és Stoob (Csáva) közelében már az ideiglenes fogadópontok infrastruktúráját telepítik.

Mivel az idei év első felében már közel annyian próbálták meg illegálisan átlépni az országhatárt, mint 2016-ban összesen, Doskozil szerint Sebastian Kurz (ÖVP) kormányfő kijelentése csak reklámfogás volt, hogy a balkáni útvonalakat lezárták volna. A tartományfő Európán kívüli menekültügyi központok felállítását kéri.

Nehammer és Doskozil vitája a nyilvánosság előtt / Illusztráció: veinna.at

A belügyminiszteri válaszból kiderül, az elmúlt öt évben számos intézkedést hoztak az illegális migráció és az embercsempészet elleni küzdelem érdekében. Többek között létrehozták egy közös műveleti irodát, amely a nyugat-balkánin államokkal együtt az embercsempészetek ellen nyomoz. Eredményességüket igazolja, hogy 200 csempészt tartóztattak le az év eleje óta. A közelmúltban bejelentették a katonai állomány növelését is, ami a jelenlegi 1000 főről 1400-ra történő változást jelent. Burgenlandban egy helyzetelemző központot is létrehoztak.

“Amíg a szövetségi kormány cselekszik, a bajkeverő Doskozil csak félelmeket táplál” – ezt már az ÖVP tette hozzá. Gaby Schwarz pártalelnök a kormányzó kritikáját lényegtelennek minősítette, és hangsúlyozta: a belügyminisztérium a honvédelmi minisztériummal együttműködve már megkezdte a határvédelmi offenzívát.

Christian Deutsch, az SPÖ szövetségi ügyvezető igazgatója szerint az ÖVP nem szorgalmazta az EU-n kívüli hazatelepítési megállapodásokat vagy menekültügyi eljárási központokat, és csak “az üres bejelentésekre, a kommunikációs zajkeltésre és a hazai közélet showjával” volt elfoglalva.

A burgenlandi FPÖ ismét a határkerítés építése mellett szólalt fel. Michael Schnedlitz, az FPÖ főtitkára is bírálta a Belügyminisztérium intézkedéseit, és a menedékjog felfüggesztését szorgalmazta. “Valójában az ÖVP politikája tüzeli fel az illegális migrációt Ausztriában. A menedékjog felfüggesztése lenne az egyetlen megoldás a biztonságunkra” – mondta Schnedlitz.

 

bvz.at nyomán