Közel két hete látott napvilágot a hír, hogy a szomszédos Ausztriában komoly gond van a Commerzialbank Mattersburgnál, amely eset többek között azért is lehet érdekes a magyar ingázó munkavállalók számára, hiszen a hitelintézetnek több magyar ügyfele is van. Az osztrák sajtó beszámolói arra utalnak, hogy pénzintézet vezetőségét jelentős csalással ( sikkasztással? ) vádolják, de a nyomozás még folyamatban van. Igaz, a bank nem volt egy túl nagy ügyfélkörű intézet, hiszen közel 14-15 ezer fiókot kezelt, azonban több burgenlandi önkormányzatnak, intézménynek, vállalkozásnak és sportszervezetnek is vezette a számláját és kezelte a vagyonát. Az osztrák felügyelet, az FMA felfüggesztette a pénzintézet működési engedélyét és a bankot valószínűleg fel fogják számolni.
A Commerzialbank csőd miatti bezárása után már folyamatban van az ügyfelek kártalanítása és az osztrák betétbiztosítási alap ki is fizetett eddig 245 millió eurót, de a becslések szerint ez az összeg nagyjából csak a fele annak, amekkora kártalanítást kell kifizetnie a biztosítónak. A csődeljárást kedden ( 2020.07.28-án ) az eisenstadti regionális bíróságon hivatalosan is megindították a Mattersburg Kereskedelmi Bankon keresztül. Információink szerint a fizetésképtelenségi igényeket szeptember 28-ig lehet regisztrálni az említett regionális bíróságon.
Úgy tudjuk hogy a betétbiztosítási alap azonban csak a biztosított keretösszegig fizeti ki – és csak addig is köteles kifizetni – az ügyfeleknek a banknál elhelyezett betétjüket. A betéteseknek az ezen felüli összegük kifizetésére azonban még jó ideig várniuk kell majd, amit minden bizonnyal egy hosszú kártalanítási pereskedés is megelőz majd.
Az osztrák sajtó szerint a bank vezetését könyvelési csalással vádolják, amelyben arról is beszámolnak hogy például az intézet eszközeinek fele – amelyek a könyvelésekben szerepelnek – nem léteznek, illetve az évek alatt fiktív ügyfeleket, ügyleteket is regisztráltak és volt olyan is, hogy néhány ügyfélnek fiktív hiteleket könyveltek el. Érdekesség, hogy az éveken át folyó csalásra a könyvvizsgálók nem jöttek rá, pedig a kötelező jellegű ellenőrzések minden évben lezajlottak a pénzintézetnél. Az osztrák bvz.at szerint a botrány kérdéseket vet fel a hatóságok esetleges gondatlanságával kapcsolatban is. Megemlítik, hogy az eisenstadti ügyészség és az üzleti és korrupciós ügyészség (WKStA) már 2015-ben és 2016-ban megvizsgálta a bankot, de a nyomozást akkor bizonyítékok hiánya miatt leállították.