Sopronhorpács Község Önkormányzata az Európai Unió támogatásával megvalósuló Széchenyi 2020 Program keretében „Bölcsődei férőhelyek, kialakítása, bővítése” című pályázati felhívásra benyújtott „Bölcsőde kialakítása Sopronhorpácson” című pályázata vissza nem térítendő támogatást nyert. A támogatás mértéke az elszámolható összköltség 100 % – a, amely 80 millió Forint. A projekt teljes egészében európai uniós támogatásból valósul meg, az Európai Regionális Fejlesztési Alap hozzájárulásával.
A projekt átfogó célja a TOP célkitűzésekkel és a TOP-1.4.1-19 pályázati felhívásban foglaltakkal összhangban a foglalkoztatási helyzet javítása a kisgyermekes szülők munkaerő-piaci részvételének támogatásával, a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérésének elősegítése, a családok segítése a gyermekellátási szolgáltatások fejlesztése által. A projekt specifikus célja a helyi igényeken alapuló, a gyermekjóléti alapellátások körébe tartozó, a 0-3 éves korú gyermekek napközbeni ellátását biztosító bölcsődei szolgáltatás létrehozása, valamint az ellátás biztosításának helyet adó új mini bölcsőde megépítése Sopronhorpácson. A családbarát, munkába állást segítő intézmény létesítésével a községben és a település vonzáskörzetében élő kisgyermekes családok foglalkoztatási helyzete, életminősége javul, a szolgáltatás elérhetősége hosszú távon hozzájárul a gyermekvállalás ösztönzéséhez, így évtizedes távlatban is biztosítják a munkaerő utánpótlását, támogatva többek között a leszakadással fenyegetett társadalmi csoportok felzárkóztatását. Fontos, hogy a projekt eredményeként létrejött épület megfeleljen a kor elvárásainak energiatakarékos és teljes körűen akadálymentes legyen.
A településen dolgos, szorgalmas emberek élnek, akik döntő többségben Sopronba járnak dolgozni. A kettő éves kort betöltött gyermekeket elviszik a településről, mert nem megoldott a napközbeni ellátás. Szeretnék napi 60 km utazás nélkül megoldani 1 éves kortól ellátásukat, arra az időre, amikor ők dolgoznak. Sopronhorpács összes lakója és vezetői látják, hogy a jól működő óvoda és iskola kevés szolgáltatás ahhoz, hogy az állandóan ingázó szülők azokat Sopronhorpácson vegyék igénybe. Ha már a bölcsődés korú kisgyermeket elviszik a településről, akkor már el fogják vinni a nagyobbakat is. Nem lesz élhető a falu, lakói csak aludni járnak haza és a szabadidejüket sem helyben fogják eltölteni. Abban az esetben, ha már 1-3 éves korig biztonságban érzi a család legkisebb tagját, akkor kevesebb időt töltenek településen kívül és a gyermek 1 éves korától, egészen 14 éves koráig a település tagja lesz, szülei pedig aktív tagjai a kisközösségnek.
Így a falu jövője is biztosítottá válik, ha a felmenőben évente legalább 8 kisgyermeknek tudják biztosítani a szolgáltatást, ami hosszú távon a megvalósuló mini bölcsőde fenntartását is indokolttá teheti.
Sopronhorpács településen bölcsődei szolgáltatás hiánya, valamint a település vonzáskörzetébe tartozó bölcsődék túlzsúfoltsága miatt a 0-3 éves korú gyermekek napközbeni intézményes ellátása nem megoldott probléma, azonban igény jelentkezik rá. A tervezési program alapján 1 új bölcsődei csoportszoba kerül kialakításra, amely a hatályos jogszabályok alapján maximum 8 gyermek napközbeni ellátását teszi lehetővé.