Sopron városa mellett egy tucatnyi térségi kistelepülésen is bölcsődefejlesztések indultak meg az elmúlt időszakban. A települési önkormányzatok bölcsődék bővítésére, átalakítására, és teljesen újak építésére is pályázhattak, a szolgáltatásra egyre növekvő igény mutatkozik.
Egymást követik az újabbnál újabb beruházások a vidéki településeken, a szülők munkaerőpiacra történő visszatérését is támogatják. A kormányzati célkitűzés szerint 2022-re 70 ezerre tervezik növeli a bölcsődei férőhelyek számát hazánkban, 2010-hez képest négyszer annyi, 1100 településen vihetik majd a szülők a gyermekeiket bölcsődébe.
A bölcsődefejlesztési program keretében több mint 1 milliárd forintból 8 bölcsőde épül a térségünkben.
Az információt Barcza Attila, a soproni választókerület országgyűlési képviselője osztotta meg közösségi oldalán, aki a napokban Zsirán tett látogatást. Mint arról beszámolt, Nagy Ferdinánd polgármesterrel közösen tervezik a jövő fejlesztéseit, s mindent megtesznek azért, hogy a legjobb lehetőségeket biztosítsák a községben élőknek. Kiemelte, ilyen nagyságrendű intézményfejlesztésre korábban nem volt példa, nagy segítség lesz az itt élő fiatal családok számára. Egyre nő falvaink népességmegtartó szerepe – hangsúlyozta a képviselő.
Zsirán 120 millió forint értékben építenek új bölcsődét egy csoportszobával, amely a hatályos jogszabályok alapján 12 gyermek napközbeni ellátását teszi lehetővé. Többek között akadálymentes mosdó, közlekedő, kiszolgáló helységek, melegítőkonyha, iroda és öltöző, valamint melegítő konyha és gépészeti helység kerül kialakításra. Az udvaron ütéscsillapított burkolatú korszerű játszókertet alakítanak ki.
A zsiraiak mellett örülhetnek az új lehetőségeknek mások mellett Sopronhorpácson, Sopronkövesden, Peresztegen, Hegykőn, Fertőszéplakon és Fertőrákoson is, de Harkán is bölcsőde kialakításán dolgoznak. Nem beszélve arról, hogy a Magyar Falu Program keretében szintén olyan beruházásokba foghatnak a települések, amelyek a helyben élők által megfogalmazott igényekre adnak választ. Adtunk hírt korábban falubuszok beszerzéséről, miközben utakat és járdákat újítanak fel, a szolgáltatások bővítésével, színvonalának emelésével egyaránt azért dolgoznak, hogy a kistelepülések vonzóbbak legyenek. Akár az ott élők számára, akár azok számára is, akik szívesen választanának új otthonnak olyan települést, ahol korszerű óvodai-, és iskolai nevelési körülmények adottak.
A járásszékhelyen is hasonlóan jó ütemben teljesülnek a munka és család egyensúlyát összehozó fejlesztések, bölcsődefejlesztések terén Sopron is jól szerepel. A soproni önkormányzati új férőhelyekkel bővíti a Százszorszép Bölcsődét és folyamatban van a Hillebrand Jenő utcai 84 férőhelyes új létesítmény előkészítése is. A Győri Egyházmegyével konzorciumban a Halász utcai volt árvaház épületének felújítása után bölcsődét terveznek, a Deák téri Kukcó Bölcsőde és a Zöld Ág Bölcsőde esetében pedig már megvalósultak az intézmények korszerűsítési munkálatai.
A Sopronban tervezett bölcsődeépítések összköltsége a két milliárd forintot is meghaladja, ám szinte teljes egészük hazai és uniós forrásból finanszírozott.