Az elmúlt évtizedek legnagyobb bankcsődje

Illusztráció / cyberpress.hu archívum

Tavaly nyáron bontakozott ki a nyilvánosság előtt a botrány, melyben a bank vezetését könyvelési csalással vádolják. A Commerzialbank Mattersburg nemcsak Burgenland történelmének legnagyobb csődje, hanem Ausztriában az elmúlt 30 év legnagyobb bankcsődje is a maga 820 millió eurós kötelezettségével.

Az osztrák sajtó elemzése szerint a fizetésképtelenségi eljárás valószínűleg hosszú évekig elhúzódik, legalábbis ezt támasztják alá a múltbeli hasonló esetek. A pénzintézetek bebukása után meginduló fizetésképtelenségi eljárások olyan összetettek és olyan lassúak, hogy gyakran emberemlékezetet is túlmenően tartanak. Példaként a Wiener Riegerbank esetét hozták fel, ahol a csődeljárás várhatóan csaknem 23 év után fejeződik be, ezt a héten jelentették be az Alpenländischer Kreditorenverband (AKV) képviselői. Az 1998. október 27-én megindított csődeljárás során 1316 hitelező követelését ismerték el, összesen 88,4 millió euró értékig. Az eljárás során több hitelező is megszakítási megállapodást írt alá Ausztriával, így követeléseiket az osztrák államnak fizetik majd ki.

A Riegerbank csődeljárásával egy időben, 1998-ban megindult a Wiener Diskont Bank elszámoltatása is, amely csaknem 19 év után ért véget. Kijelenthető, hogy általánosságban legalább 15 évig húzódnak az ilyen ügyek, mire a betétesek jogos követeléseikhez hozzájuthatnak. A Commerzialbankkal szembeni hivatalos eljárást 2020. július 28-án indították meg, 401 hitelező jelentkezett midezidáig.

A Commerzialbank Mattersburgot 1995-ben alapította Martin Pucher bankár, ám a sikeres működés mögött több évtizedes sikkasztás állt, mint utóbb kiderült. A pénzintézet mérlegét 500 millió euróval feljebb pozicionálták, más bankok felé fennálló bankközi betétjeiket meghamisították. Hamis hitelfelvételeket könyveltek el, bizonyos esetekben ezeket a bank valódi ügyfelei nevén nyitották meg, de egyes esetekben Pucher és egy közeli munkatársa számukra teljesen ismeretlen embereket választott ki. A vizsgálat szerinti 350 millió euró ügyfélhitelből 180 millió eurót hamisítottak meg ebben a formában.

Az ügy nemcsak pénzügyi, de büntetőügyi felelősség kérdéskörében is hagyott nyitott kérdéseket.

Hogy magánérdekből hatalommal való visszaélés árán előnyhöz juthassunk, azt közönséges nyelven korrupciónak nevezik. Sok példa mutatja azt, hogy ez nem történhetett másként Ausztria egyik legnagyobb pénzintézeti botránynál sem. Sajtóhírek szerint régóta szivárogtattak információkat a bank törvénytelen működéséről, így sokkal korábban léphettek volna a hatóságok. A bankból illegálisan, minden jogalap nélkül évente 500-600 ezer eurót vettek ki a tulajdonos és szövetségesei. Több százan vannak olyanok, köztük kistisztviselők is, akik értékes tárgybeli ajándékokat kaptak a bankfőnöktől, de a mattersburgi futballklub is bankcsődöt követően omlott össze és a sort tovább folytatják az osztrák sajtóértesülések is.

COMMERZIALBANK / Forrás: bvz.at