Talán bátran mondhatjuk azt, hogy soproni viszonylatban sokan, úgy 200-250-en gyűltek össze csütörtökön délután a Fő téren, hogy hangot adjanak mindazon véleményüknek, amelyeket problémásnak ítélnek a város vagy éppen az ország jelenlegi működésében. A rendezvény szervezését Sovány Endre, a Jogunkban áll! – Sopron facebook civil csoport vezetője vállalta magára, aki jó házigazda módjára a saját meglátásainak a tolmácsolása mellett a moderátor szerepét is betöltötte.
Az eseményen pontról-pontra haladtak azokkal a témakörökkel kapcsolatosan, amelyeket véleményesnek, mi több, problémásnak éreznek a soproniak. Kijelenthető, hogy valóban hű maradt az esemény az elnevezéséhez és egyfajta konzultációként is nyugodtan értelmezhető volt, ahol bárki elmondhatta mi nyomasztja. A részvevők közül sokan a saját sérelmüket idézték fel, de többen olyan problémákra világítottak rá, ami minden sopronit érint és amolyan helyi társadalmi problémának is tekinthető.
A rendezvényen természetesen hangsúlyt kapott az ingázók jelenlegi helyzete és ennek tükrében a jelenlegi határátlépési korlátozás is, amit bizony mindentől függetlenül megéreznek a helyi kereskedők, vendéglátók és szolgáltatók is. Ha nem is szorosan, de ezzel összefüggésben illetve a tavaszi kijárási korlátozás tükrében egy asszony arról panaszkodott, hogy a helyi önkormányzattól a nehéz időkben semmi támogatást nem kaptak és az üzletnek ahol dolgozik a karantén ideje alatt is teljes bérleti díjat kellett fizetni, ami nem csak az üzlet jövőjét, de az alkalmazottak munkahelyének megtartását is kockáztatta.
Több másik hozzászóló a közlekedést vette górcső alá, ahol szóba került a tömegközlekedés rossz helyzete és ennek tükrében az is, hogy a tavalyi kampány idején a környezetkímélő autóbuszok beszerzése is ígéret volt, amiről aztán nagy csend lett. Ide tartozott még a kerékpárutak állapota és a parkolási helyzet megoldatatlansága, valamint az is, hogy semmi előrelépés illetve még csak arra utaló jelek sincsenek, hogy a városi közlekedési káoszra megoldást keressen a Városvezetés. Felidéztek egy olyan 2009-es választási kampány ígéretet is, amely szerint egyfajta tömegközeledési csomópont került volna kialakításra a Felsőbüki Nagy Pál utcában, egyfajta busz-vasút kapcsolattal, aminek aztán azóta nyomaveszett.
Kiemelt figyelmet kapott a soproni valós lakosságszám és ennek tükrében a közbiztonság témája is, amit aggasztónak ítéltek meg a résztvevők, de kapott kifogást a helyi szociális ellátóintézmények rendszere és azok működése illetve a helyi egészségügy helyzete illetve annak ellátóképessége.
Megjegyezték azt is, hogy az önkormányzati és annak tulajdonában illetve a helyi egészségügyben dolgozók is tele vannak problémákkal, azonban félnek azoknak hangot adni, mert munkahelyük elvesztésének kockázata lebegne a fejük felett. Az esemény szervezője Sovány Endre elmondta, hogy már dolgoznak egy olyan megoldáson, ami segítséget nyújthat a jövőben a számukra és ezáltal nem maradhatnak titokban többet olyan dolgok, amelyek a “közt” is érintik. Emlékeztetett a Fekete Nővér esetére, akit aztán mondhatni cserbenhagyott a társadalom és mint mondta, ilyen még egyszer nem történhet meg, erősnek, kitartónak kell lenni és meg kell találni azt a lehetőséget, amivel a civilek bátran kiállhatnak egymásért úgy, hogy az érintett személynek nem kell félnie retorziótól és egyfajta védelmet kap, ha rávilágít egy-egy problémára.
Az önkormányzati bérlakások kapcsán elhangzott, hogy nem igazán bánik azokkal jó gazda módjára a város, hiszen egyre rosszabb állapotban vannak, míg más olyan épületek, amelyek a Városvezetés számára prioritást élveznek már több alkalommal is felújításra kerültek.
Szó esett a Fertő partra tervezett beruházásról illetve a soproni uszodáról is, ami a hozzászóló véleménye szerint gigantikus összeget emészt fel és ki tudja mi lesz azoknak a végösszege.
Elhangzott az országos politika kapcsán, hogy a jelenlegi kormány intézkedései és kommunikációja egyre megosztóbb, hiszen a gyakorlatban összeugrasztja az embereket, de erős kritikát kapott a közbeszerzési rendszer is, ami erősen kifogásolható a résztvevők szerint.
Nagy tapsot kapott a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóságának bátor kiállása az autonómia mellett, akikkel szimpatizáltak a helyi résztvevők.
Summázva az eseményeket, elmondható, hogy sokkal nagyobb beleszólást, tájékoztatást és nem egyoldalú kommunikációt várnának el a soproni polgárok a Városvezetéstől és valós helyi konzultációkat, megoldásokat. Az eseményen elhangzott kifogásolt pontokat a tervek szerint a szervezők eljuttatják a Városvezetés részére is.