A covid alatt is dolgoztattak feketén egyes soproni munkáltatók

Soproni panoráma a Tűztoronnyal / Fotó: cyberpress.hu

Frissült a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) feketelistája, melyen a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózókat ismertetik. Sopronban 15 céget és magánszemélyt listáztak az adóhatóság szakemberei, akiknél végrehajtható erejű közigazgatási vagy bírósági határozat megállapította, hogy nem jelentették be alkalmazottjuk munkaviszonyát.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján a feketén foglalkoztatók adatait (nevüket, székhelyüket, lakcímüket, adószámukat, természetes személyeknél az adóazonosító jelet) teszi közzé, folyamatosan frissítve az újabb jogsértések megállapításával. A közzétételből kiderül az is, mikor született határozat a jogsértésről, valamint az mikor vált jogerőssé. A listából két év elteltével kerülnek törlésre a munkáltatók. A be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók között több soproni székhellyel rendelkező vállalkozást is találni, 2020 szeptembere és 2022 márciusa között 15 munkáltatónál állapítottak meg szabálytalanságot.

A feketén foglalkoztató soproni cégek között többségben vannak a vendéglátás terén tevékenykedők, darabszámra hét ilyen vállalkozás bukott meg a hatóság előtt. Két italszolgáltatással foglalkozó vállalkozás is a listára került, de építőiparban és élelmiszer- valamint dohányárú kiskereskedelemben foglalkoztatók is vannak a NAV-os feketelistán.

Nem csak soproni, hanem a térség kistelepülésein működő vállalkozások is szerepelnek a listán: akad köztük fertőrákosi, fertődi, hegykői, petőházi, fertőszentmiklósi, sopronkövesdi, sopronhorpácsi és undi foglalkoztató is.

Az adóhatóság továbbá a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének nem megfelelő adózók adatait is közzéteszi. Idetartoznak azok az adózók, amelyeket a NAV foglalkoztatási jogviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt, a költségvetési támogatás igénylésének időpontját megelőző két éven belül, végleges – közigazgatási pernél a bíróság jogerős ítéletével elbírált – és végrehajtható, nyilvánosságra hozott határozatban bírsággal sújtott.

A Technológiai és Ipari Minisztérium közlése szerint hazánkban egy év alatt 7115 feketén foglalkoztatott munkavállaló jogviszonya rendeződött, miután a hatóság tetten érte a munkaadóját.

Tavaly ősztől ugyanis új jogszabály védi a munkavállalókat, így a jogszerűtlenül foglalkoztatók kötelesek visszamenőlegesen legalább egy hónapra bejelenteni dolgozójukat legalább a mindenkori minimálbér mértékéig.

Hangsúlyozzák: a kormány kiemelt célja a jogszerű foglalkoztatás elősegítése, a gazdaság további fehérítése. Az intézkedés felszámolja a jogkövető vállalkozások versenyhátrányát, csökkenti a munkavállalók kiszolgáltatottságát. A cél elsősorban nem a bírságolás vagy szankció elrendelése, hanem a jogszerű foglalkoztatást elősegítő látásmód erősítése. Az intézkedésnek köszönhetően a munkaügyi bírságok száma nagymértékben csökkent, miközben a hivatalos bejelentések száma érdemben emelkedett a NAV rendszerében – közölte a minisztérium. Munkavállalóként az ügyfélkapun keresztül önállóan ellenőrizhető, hogy a munkaadó valóban eleget tett kötelezettségének.

Nyitókép illusztráció!