
Győr-Moson-Sopron vármegyében újabb intézkedéseket vezettek be a ragadós száj- és körömfájás betegség terjedésének megakadályozására. Sopron Megyei Jogú Város jegyzője közleményben hirdette ki a tudnivalókat, hiszen az illetékes hatóságok további korlátozás alá tartozó körzetet jelöltek ki a Kisbajcs, Levél, Darnózseli és Dunakiliti településeken, valamint a Szlovákiában megerősített fertőzések nyomán.
A fertőzés terjedésének megfékezése érdekében szigorú szabályozás lépett életbe az állattartók számára.
Minden olyan gazdaságban, ahol párosujjú patás állatokat tartanak, kötelező megakadályozni az állatok érintkezését más gazdaságok állományaival és a vadon élő állatokkal is. Az elhullott állatok azonnali bejelentése és az előírt ártalmatlanítási eljárások betartása szintén kötelező.
A fertőtlenítés, forgalomkorlátozás és bejelentési kötelezettségek mellett az érintett területeken tilos az állatok, állati melléktermékek, friss hús, nyers tej és azokból készült termékek mozgatása is. Ugyanígy tilos az állatok vásárra, piacra vagy bármilyen rendezvényre történő szállítása, illetve a mesterséges termékenyítés és természetes fedeztetés végzése. A kijelölt belföldi vágóhídra csak hatósági engedély és kedvező klinikai vizsgálati eredmény alapján lehet állatot szállítani.
A járványügyi szabályok betartása nemcsak a gazdák, hanem a teljes közösség közös érdeke. A megelőző intézkedések célja a fertőzés terjedésének megállítása és az állatállomány védelme. A szabályok alóli esetleges felmentés kizárólag a területileg illetékes állategészségügyi hatóság engedélyével lehetséges.
A fentiekben a lakosság és az érintett gazdaságok együttműködését kérik, hogy közösen, felelősségteljesen lehessen kezelni a kialakult helyzetet.
A gazdaságba/ udvarba belépő vagy onnan távozó valamennyi személynek be kell tartania a ragadós száj- és körömfájás betegség terjedésének megakadályozását célzó járványvédelmi intézkedéseket, különös tekintettel:
- a gazdaságban és az ólakban használatos öltözet cseréjére,
- a gazdaság és az ólak bejáratában történő kéz- és lábfertőtlenítésre,
- a látogatási naplóba valamennyi, a gazdaságba belépő személy adatainak bejegyzésére
TILOS:
- a fogékony fajokhoz tartozó házi és vadon élő állatokból származó friss hús, nyers tej, valamint a
belőlük előállított készítmények mozgatása, azt kizárólag az állategészségügyi hatóság
engedélyezheti.- a körzetben lévő fogékony állatokat tartó gazdaságokból, udvarokból a használt almot,
trágyát vagy hígtrágyát kivinni vagy szétszórni.- a fogékony fajokhoz tartozó házi állatokból származó állati melléktermékeknek korlátozás alatt
álló körzetben található létesítményekből történő mozgatása, az elhullott állatok teljes testének
vagy testrészeinek kivételével.- a nyersbőr, irha, gyapjú, sörte korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből
történő mozgatása.- a fogékony fajokhoz tartozó vadak újratelepítése.
- a fogékony fajokhoz tartozó házi állatok vásárra, piacra, bemutatóra vagy más rendezvényekre
vitele, ideértve e fajok egyedeinek összegyűjtését és szétoszlását is.- a fogékony fajokhoz tartozó házi állatoktól gyűjtött sperma, petesejt és embrió korlátozás alatt
álló körzetben található létesítményekből történő mozgatása.- a sperma, petesejt és embrió gyűjtése a fogékony fajokhoz tartozó házi állatoktól.
- a fogékony fajokhoz tartozó házi állatok mozgó mesterséges megtermékenyítése.
- a fogékony fajokhoz tartozó házi állatok mozgó természetes fedeztetése.
A fenti tilalmak alól a területileg illetékes állategészségügyi hatóság engedélyezhet fel.