
Tulajdonost cserélt az egykori alsólővereki nevelőotthon épülete, a József Attila utcai ingatlanegyüttest hosszú ideje próbálta licitre bocsátani az állami, évekig sikertelenül.
Jó másfél évtizeden át volt gazdátlan sorsú a hatalmas, tízezer négyzetméteres ingatlan, a környéken élők rendre az éves városi közmeghallgatáson is panaszkodtak az áldatlan állapotokra. Az üressé vált intézmény karbantartása, állagmegóvása rendre elmaradt, az utóbbi időben azonban az omlásveszély táblákat hirdetési feliratokkal is kiegészítették.
Két évvel ezelőtti cikkünkben úgy írtuk, az épület a magyar állam tulajdonában van, a volt gyermekvédelmi központ tulajdonosi jogait a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) gyakorolja, ami az ingatlan árverés útján történő értékesítéséről gondoskodik. Akkor a 452 millió forintos kikiáltási árra egyetlen licit sem érkezett. Azonban 2024-ben is biztos volt legalább egy árverés, ez utóbbin érvényes ajánlattevő vagy ajánlattevők is voltak. A Google keresőben a cache-elt oldal szerint a Sopron belterület 6366 hrsz. ingatlan kikiáltási ára 339 090 000 Ft volt. Ez abból adódik, hogy az állami vagyonnal való gazdálkodást szabályzó rendeletek a megismételt árverések esetében megengedik a kikiáltási ár csökkentését.
Az ingatlan tulajdoni lapjára 2025. január 9-én jegyeztek be tulajdonjog változást, egy budapesti magánszemély birtokába került. A nő egyszemélyben lett a soproni ingatlan új tulajdonosa, ám nevére keresve több céges érdekeltséget is kidob a Google. Ezek ingatlan adásvétellel, ingatlanfejlesztéssel, informatika és könyvelési szolgáltatással foglalkozó vállalkozások, mint például a Startimmo Kft., Start Realty Team Kft., Hold 8-10 Kft., Maistro Kft. és NPN. HU Kft.

A 10.383 négyzetméteres, négy utca által határolt telken négy épület található, ami kikiáltási árral jelenlegi ingatlanpiac ismeretében rendkívül kecsegtető ajánlat. Ám tény, hogy az ingatlanokban rengetek lom lett felhalmozva, azzal együtt került értékesítésre. Továbbá a soproni önkormányzat településképi rendelete értelmében a József Attila utca 42. szám alatti ingatlan helyi védelem alatt álló művi érték. A besorolás szerint nem csak a homlokzat vagy az építmény egy része, hanem a teljes építmény helyi védelem alatt áll, így annak puszta szintre hozó felújítása is jelentős költségvonzattal jár.
Az utóbbi napokban a közösségi médiában is felerősödtek az érdeklődő hangok az ingatlan sorsával kapcsolatban. Azért is fontos tisztázni a helyzetet, hiszen köztiszteletben álló helyiek is tele vannak kérdésekkel. Sokan tekintik közügynek a szebb napokat megélt egykori nevelőintézet, korábbi egyházi intézmények helyeztét. Már csak azért is nagy a közérdeklődés, hiszen a helyi lokálpatrióták jól tudják, az egykori Szent Imre tér felőli kollégiumi épület 1928-ban épült, hamarosan lesz százéves. Három jelentős épület és egy melléképület talált gazdára, hiszen a korábbi felelőse csak az enyészetnek tette ki azokat.
Innen már csak jobbra fordulhat minden, lévén tudósítónk fotói szerint megkezdődött az ingatlanok takarítása, ürítése is. A kedvező elehelyezkedésű ingatlan épületeinek funkcionális kialakítása irodai funkcióra széles körű rugalmasságot biztosít – írta korábban a vagyonkezelő ajánlója. Az épület egészben és szintenként is hasznosítható, tagolható, alaprajzi kialakítása a piaci szempontok alapján átlagosnak ítélhető – értékelték, kiemelve: felújítandó állapotú, ideális irodaházak kialakítására. A szabályozási terv szerint az ingatlan övezeti jele különleges terület, szabadonálló beépítés mértéke 10%, az építménymagasság 7,5 méter.
Helyi védelem: A jogszabály úgy fogalmaz, az ingatlan a helyi építészeti örökség része, történelmi, régészeti, művészeti, tudományos, társadalmi vagy műszaki-ipari, mérnöki szempontból, illetve a hagyományos városkép megőrzése szempontjából jelentős alkotás – ideértve a hozzá tartozó kiegészítő külső és belső díszítőelemeket, esetenként a használat módját -, és amelyet a Közgyűlés e rendelettel védetté nyilvánított.
