Új fejezet a sopronhorpácsi kastély életében, magántőke hozhatja a fellendülést

Papp Tibor fotóján a sopronhorpácsi kastély 2020-ban / Forrás: Google Maps

A sopronhorpácsi Széchenyi-kastély hasznosítását a PBE Építő Kft. nyerte el az Építési és Közlekedési Minisztérium által kiírt nyílt pályázaton – derül ki a napokban nyilvánosságra hozott döntési adatlapból. A kastélyt ingyenesen adja át az állam azoknak az önkormányzati és magánszereplőknek, akik hajlandóak és képesek befektetni a kulturális örökségek hosszútávú és fenntartható üzemeltetésébe.

Megjegyzendő, a rendszerváltást követően 13 állami tulajdonú kastély felújítását végezték el, ugyanakkor több száz ilyen tekintélyes ingatlant örökölt meg az állam a múltrendszerből. Ugyanakkor közel sem eredeti pompákában, elég csak a sopronhorpácsi Széchenyi-kastélyra gondolni. Régóta kihasználatlan, műemléki állapota pedig folyamatosan romlik. Az ingatlan – amely 14 ezer négyzetméteren terül el, parkját több száz lombos és örökzöld fa díszíti, némelyiket még maga a Széchényi család ültetett. A második világháborút követő államosítás államosítás súlyos sebeket ejtett ezeknek az épületeknek történetében:

nemcsak hogy elkobozták őket eredeti tulajdonosaiktól, hanem hosszú évtizedeken át elhanyagolták és leamortizálták őket, miközben óriási terhet jelentettek a mindenkori állam számára.

A hosszantartó pusztulást fájdalommal követi végig minden környékbeli, ez a helyzet jellemző Sopron környékére is, ahol bár a fertődi Eszterházy-kastélyt követően a nagycenki Széchenyi-kastély is újra régi fényében tündököl, kiemelt turisztikai térség révén maradt még kihívás, van mivel felzárkózni. Ebben a helyzetben jelentős változást hozott, hogy az állam újraértékelte az örökségmegőrzésében lévő szerepét, hogy a kulturális értékek átfogó felújítása és tartós megóvása a nemzetközi példák alapján magántőke bevonásával hatékonyan véghezvihető.

A 2024-ben kihirdetett, a kulturális örökség egyes elemeinek fenntartható fejlesztéséről szóló törvény új megoldást kínál: az állam az épített örökségek megőrzése érdekében szabályozott pályázati eljárások keretében gazdasági szereplők és megyei, települései önkormányzatok bevonását kezdeményezte a fenntartásba. A Cyberpress 2024-ben már beszámolt arról, hogy több megyei kastély esetében indult el a tulajdonátadás lehetőségének előkészítése. A cél az, hogy a korábban funkció nélkül álló ingatlanok jó gazdához kerüljenek, aki a közérdek és örökségvédelem szempontjait is figyelembe véve fejlesztéseket, üzemeltetést valósít meg.

E folyamat részeként a sopronhorpácsi Széchenyi-kastélyegyüttes hasznosítási jogát a WHB cégcsoport tagja, a PBE Építő Kft. nyerte el az Építési és Közlekedési Minisztérium pályázatán – derült ki a sajtóban feltűnt döntési lista alapján. Az Építési és Közlekedési Minisztérium által kidolgozott modell lehetővé teszi, hogy az állam helyett olyan partnerek vigyék tovább az épületek sorsát, akik anyagi erőforrásaikkal és szakmai kapacitásukkal is hozzájárulnak a kulturális örökség megőrzéséhez. Velük szemben elvárják, hogy az év 365 napjában biztosítsák a látogathatóságot, megőrizzék a közfunkciókat, tíz éves felújítási tervet és harminc évre szóló üzemeltetési tervet kellett letennie. Amennyiben az így megszerzett műemléke felett nem a szerződöttek szerint gazdálkodik új tulajdonosa, az büntetés terhe mellett visszaszállhat az államra.

A konstrukció lényege, hogy az új működtető – jelen esetben a PBE Építő Kft. – pénzügyi és szakmai erőforrásokat biztosít a műemlék hasznosításához, így Sopronhorpácsnak újra ékköve és vonzó pontja lehet a grófok kastélya.

Az ingatlan örökségvédelmi, műemléki státusza nem változik, a cél éppen az, hogy a működtetés és fenntartás ne az állami költségvetést terhelje, hanem egy olyan szereplő végezze, aki hosszú távon gondoskodni tud az épületről – fejlesztésekkel, programokkal, kulturális tartalommal. Új és reményteli fejezet tehát az örökbefogadási kísérlet, bizakodóan lehet a jövőbe tekinteni.