
Aki mostanában gurult át az osztrák–magyar határon Klingenbachnál (Kelénpatak), valószínűleg meglepődött értetlenséggel konstatálta, amikor leolvasta a “Seuchenteppich / pestis szőnyeg” feliratú közlekedési táblát.
Szó sincs tréfáról vagy időutazásról a fekete halál korába, ez a 21. századi napjaink rideg valósága járványügyi fertőtlenítéssel. Állategészségügyi óvintézkedések vannak napirenden, a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt, ezt a térségben élők néhány napja már egészen közelről érzékelik.
A “pestis szőnyeg” nem más, mint egy fertőtlenítő szőnyeg, vagy ha úgy tetszik fertőtlenítő medence, amit az útra helyeztek ki, és amin minden járműnek át kell hajtania, ha beutazik Ausztriába. A szőnyegbe fertőtlenítőszer van itatva, amely a kerekekről eltünteti azokat a kórokozókat, amik akaratlanul is tovább terjedhetnének. Az aktuális veszélyforrás, amelyről a cyberpress.hu már korábban részletesen beszámolt, ez egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként szarvasmarhákra, sertésekre, juhokra és kecskékre ártalmas, de akár vadon élő állatokra is veszélyt jelenthet. Embert nem veszélyeztet,, azonban a gazdasági kár annál jelentősebb lehet, hiszen több teljes állattartó telepet kellett már felszámolni emiatt Magyarországon.
A német “Seuche” szó valójában járványt jelent, így a pestisként való fordítása többféle értelmezésből is fakadhat. Egyrészt történelmi kontextusban a járvány fogalmát gyakran automatikusan a pestissel azonosították, másrészt lehet egy szerencsétlen félrefordítás eredménye is. Emellett az állatvilágban a pestis ma is létező betegségfajta – gondoljunk csak a klasszikus vagy afrikai sertéspestisre –, így ez a szóhasználat szakmai szempontból nem teljesen alaptalan.