Mutatjuk miért kellett kivágni 11 darab nyárfát a soproni Ibolya tó mellett

fotó: cyberpress.hu
Talán (sőt, egészen biztosan!) nem vagyunk egyedül a világban mi soproni emberek, akik szeretik a természetet, a zöldet, a fákat, így mindig fájó szívvel követjük azokat az eseményeket, amikor városunkban fák kerülnek kivágásra. Nos, legutóbb éppen a napokban kavart viszonylag nagy vihart a helyiek online világában (is) az, hogy a város legnagyobb lakótelepének a zöldterületén, az Ibolya tó partján kivágásra került 11 darab nyárfa. Kicsit kutakodtunk mi is, hátha találunk erről valami előzetes hirdetményt vagy bejelentést, de sajnos nem találtunk, most azonban (igaz utólag) előkerült egy hivatalos közlemény arról, miért is kellett ezektől a fáktól búcsút venni. Mutatjuk az állásfoglalást: 
fotó: cyberpress.hu

Ibolya-tavi fakivágás

Az egyesület érzékenyen figyeli a vízpartról érkező, a horgászok, a vízparton sétálók és a környéken lakók észrevételeit. Az egymástól függetlenül érkező felvetések egy több pólusú problémára hívták fel a figyelmet, aminek középpontjában a nyárfák álltak. A Sopron és Vidéke Horgász Egyesület megvizsgálta ezeket a felvetéseket, majd a terület kezelőjeként és az Ibolya-tó halgazdálkodási hasznosítójaként fakivágási engedély kérelmet nyújtott be Sopron Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának jegyzőjéhez. Az érintett fákkal kapcsolatos probléma hat pólusú:
– A kérelemben érintett fák 1976-ban kerültek telepítésre, melyeknek életciklusa 50 év. A fák életveszélyesek voltak, a 2024-es évben több nagyméretű nehéz ág is letörött és a vízpartra esett, veszélyeztetve az ott tartózkodók testi épségét. A fák egyike erőteljesen megdőlt, teljes terjedelmében a víz fölött volt, számítani lehetett rá, hogy kidőlhet.
– Közvetlenül a vízbe hulló falevelek a lebomlás során lúgos irányba tolják el a víz kémhatását, ami magával hozza a kovaalga elszaporodását. A kovaalga gátolja a halak által felvett tápanyagok hasznosulását. A gyenge halak sérülékenyek, nehezebben tűrik a külső fizikai hatásokat.
– A fák virágzásakor vatta szerű anyag hullik a fákról zavarva a tóparton lévők, a környéken tartózkodók és a tó körül lakók tevékenységét, életminőségét. A lehullott anyag gyúlékony, képes egy parázsló cigaretta csikktől meggyulladni.
– Évről évre egyre nagyobb mértékben van jelen a fák levelén található levéltetű gubacs, melynek kinyílásakor fehér viaszos por szerű anyag hullik a tó felületére, amely látványában és fizikai jelenlétében is zavarja a tó összképét és a horgászati célú felhasználást.
– A nyárfák nem őshonos fajok, telepítésük ideológiai alapon és a gyorsan növekedő tulajdonságuk figyelembevételével történt.
– A magas fákon évről évre növekvő számú varjúpopuláció figyelhető meg, amik hanghatásukkal, ürülékükkel és a kiöklendezett táplálékkal negatívan hatnak a tó környezetében rekreációs céllal tartózkodók tevékenységére és a környékben lakók életminőségére.
Az engedélyezési eljárásban illetékes hatóság a kérelem megalapozottságának elbírálásához kikérte a szakhatóságok véleményét.
Az egyesület fakivágási engedély birtokában megfelelő szakképesítéssel rendelkező szakember bevonásával az engedélyben szereplő feltételek betartásával 2025.02.11.-én az engedélyben érintett 11 db nyárfát kivágta. A fák pótlását is a fakivágási engedély szerint végezzük.
Soproni Horgász Közösség facebook bejegyzése