Sopronban és környékén is jelentős problémát okoznak a régóta gazdátlan, otthagyott autók. A sűrűn lakott városrészekben ez leginkább a parkolóhelyet keresők számára bosszantó, de nem csak a helyeket foglalják, a városképet is rontják. Vitán felüli: közterületen csak olyan autót szabad huzamosabb ideig tárolni, ami alkalmas a forgalomban való részvételre.
Az elmúlt évtizedben megszaporodott az a jelenség térségünkben, hogy elhagyatott személyautókra, kisteherautókra lehet bukkanni úton-útfélen: erdő szélén, mezők mellett, dűlőutakon, de településen belül is a díjfizetési övezeten kívül eső utcákban, nagyobb nyilvános parkolókban. Rendre visszatérő jelenség már sajnos az is, hogy a fő- és mellékutak környezetében is tárolnak ép vagy hiányos, netán karambolos járműveket. Legtöbbjén hatósági jelzést, azaz rendszámot sem találni, a külföldről feltehetőleg csak alkatrésznek behozott kocsi tulajdonosát így a hatóságok sem tudják felderíteni.
Ezen járművek többsége öreg, elhasznált és gyakran hiányzik róla egy-egy fődarab is, utcán való tárolásuk környezetszennyezést okoz, mivel olajok és egyéb folyadékok szivároghatnak a talajba. Lényegében az illegális hulladéklerakás egyik vállfajáról van szó, hiszen ahogyan mindenféle szemetet, úgy az autót is csak úgy kidobják felelőtlen polgártársaink.
A gazdátlan autók és az illegális hulladéklerakás külön-külön is nagy feladatot ró az illetékesekre, de a lakott területen kívül, az országos közutak mellett otthagyott autók közlekedésbiztonsági kockázatot is felvetnek. Az elmúlt években három ilyen esettel is foglalkoztunk, melyből az a konzekvencia vonható le, hogy érdemes mielőbb elszállíttatani az így veszteglő járművet.
Bár a helyi önkormányzatok jogosultak intézkedni az elhagyott autók elszállításáról, amennyiben azok a jogszabályi feltételeket teljesítik, nem egyszerű a dolguk. Sopronban a közterület-felügyelők saját észlelésük vagy a lakosság bejelentése alapján tudnak eljárni, évről-évre rengeteg autót el is szállítattnak. A város honlapján közzétett felhívások alapján azonban azt látni, hogy a nagycenki autóbontó teleppel megszűnt együttműködés után lecsökkent a hatékonyság, de mind a mai napig működik a rendszer. Szabálytalan tárolás miatt 2025 januárjában eddig két ilyen esetet rögzítettek, de előbb utóbb mindenki sorra kerül. Jó tudni, hogy a 3,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű jármű közterületen egyáltalán nem tárolható.
De nem csak soproni, kistelepülési probléma is, olvasónk egy fertőbozi esetről számolt be lapunknak. A Fertő parti településen egy magánház udvarán bontanak autókat, és egy-két üzemképtelennek látszó kocsi az út mellett is felbukkan. Legutóbbi felvételünkön a 8518-as út mentén látszik két használaton kívüli autó, ami az erre közlekedőket is megtévesztheti.
Az országos közutakat és a gyorsforgalmi utakat üzemeltető szervezetek tavaly kaptak jogszabályi segítséget a hatékonyabb és gyorsabb intézkedés érdekében, miképp az út szolgáltatási színvonalához igazodva belátható időn belül eltávolíthatják az indokolatlanul vesztegelő járműveket.
Általános iránymutatást a KRESZ-ben olvashatunk, miszerint hatósági jelzéssel nem rendelkező járművet főútvonalon minden esetben tilos, mellékútvonalon legfeljebb tíz napig szabad tárolni. A vonatkozó önkormányzati rendelet Sopron városa esetében úgy szól, hogy forgalomból kivont, illetve lejárt műszaki engedélyes gépjármű, valamint az olyan jármű, amely állapotánál fogva a közúti közlekedésben nem tud részt venni, harminc napot meghaladó időtartamban közterületen nem tárolható.
Nyitókép: Sopron külterületén egy rendszám nélküli, gyárilag fekete színtű, meglehetősen viseletes állapotú BMW-t szállít el az illetékes 2025. januárjában a sopron.hu-n közzétett fotón