
2025 márciusában több mint 50 év után ismét megjelent Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma március 6-án erősítette meg a vírus jelenlétét egy Győr-Moson-Sopron vármegyei, kisbajcsi szarvasmarha-telepen. A fertőzés megfékezése érdekében azonnal zárlat alá helyezték a telepet, mintegy 1400 állatot kellett leölni. Hetekkel később megyén belül újabb telepen jelent meg a járvány, Levélen egy 2300 marhát számláló telepet kell felszámolni.
A betegség rendkívül fertőző, elsősorban a hasított körmű állatokat érinti, így a szarvasmarha mellett a sertés, juh és kecske állományra különösen veszélyes. Tünetei közé tartozik a láz, étvágytalanság, nyálzás, valamint hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A gyors terjedés miatt súlyos gazdasági károkat okozhat, ezért fontos megelőző intézkedéseket hozni. A fogékony állatokon folyamatos szűrővizsgálatokat végeznek, valamint a térségben további korlátozásokat vezettek be.
Így állatkertek, vadasparkok és egyéb a fertőzésre fogékony állatokat bemutató turisztikai létesítmények látogatása a vármegyében jelenleg nem engedélyezett. A Győri Xantus János Állatkert átmenetileg zárva tart, a soproni Erdő Háza vadasparkja szintén nem fogad látogatók a vírus terjedésének megakadályozása miatt.
Győr-Moson-Sopron vármegyéből további értesítésig exportkorlátozás van érvényben az érintett fajokra. A megye szlovák határ melletti tíz kilométeres sávjában a szlovákiai ragadós száj- és körömfájás kitörései miatt március 31-ig az összes sertést le kell vágni, amit a háztáji állattartók maguk is elvégezhetnek, de esetükben is hatósági értesítés mellett vérmintát kell venni. A laboreredményig az nem fogyasztható, a húsárut le nem foglalják, azonban állami kártérítés jár.
Óvintézkedésre került sor többek közt Fertőszentmiklóson, Fertődön és Petőházán is. A kisalfold.hu értesülése szerint a fertőszentmiklósi Srég út a szarvasmarha telepet vezetőinek kérésre került lezárásra, a közúti forgalmat nem befolyásolja. A fertődi önkormányzat a Mező utca és a Lakatanya utca egy szakaszát korlátozta, sem gyalogosan, sem autóval nem közelíthető meg a terület az állatartók kérésére. Petőházán egy külterületi mezőgazdasági utat zártak le, a süttöri út mentén fekvő egykori TSZ majornál.
Hegykőnél hangágyút működtet a mezőgazdasági részvénytársaság. Az alkalmazott technológia távol tartja a madárállományt, ezzel csökkentve a vírus terjedését. Azonban fokozott hanghatással jár, hajnaltól sötétedésig.
A Nébih kéri az állattartókat, hogy fokozottan ügyeljenek a járványvédelmi és higiéniai előírások betartására, és az állataik megbetegedését azonnal jelentsék állatorvosuknak és a vármegyei kormányhivatal állategészségügyi hatóságának.