
A Világjárók Klubja Bécs legújabb podcast-epizódjában Méreg Attila beszélgetett Ferencz Dáviddal, akinek története egyaránt tanulságos és inspiráló azok számára, akik szívesen töltenek időt a természetben, netán laikusként érdeklődnek a gombászással.
Ferencz Dávid számára a természet szeretete már gyerekkorban, a Mecsek erdeiben indult, pécsi nagybátyja hatására hamar beavatást nyert a gombák titokzatos világába. Bár osztrák évei elején még nem tervezte továbbadni tudását, egy-egy veszélyes faj megjelenése az ismerősök kosarában (például a gyilkos galóca vagy a mérges pókhálós gomba) sorsfordító felismerést hozott: meg kell osztani a tudást, hogy segítsen az embereknek felismerni a gyűjthető és a kerülendő gombafajokat, ezzel is megelőzve a mérgezéseket.
Ez indította el a gombaismereti túrák, tanácsadások, oktatások sorát – nemcsak a magyar közösség, de egy szélesebb, lelkes követőtábor számára is, amely azóta már a 40 ezer főt is meghaladta a Gombahatározó Facebook-csoportban.
Míg Magyarországon a gombaszakellenőr szigorúan szabályozott szakma, addig Ausztriában inkább hobbiként kezelik. Ferencz ennek ellenére 2024-ben elvégezte az osztrák Pilzberater tanfolyamot. A tanúsítványt kiállító ARGE osztrák, svájci és bajor közösségből áll, így ezzel a végzettség Németország és Svájc területén is hivatalosan tevékenykedhet. Utóbbi esetben a magyart honosíttatani kellett, hiszen ott szintén szakmának ismerik el.
A beszélgetés során szó esik a gombák génkutatásáról, a védett fajok gyűjtéséről, a hazai mikológia jeles alakjairól, és természetesen sok-sok praktikus tanácsról – például arról, miért ne mossunk meg gombát a főzés előtt.
A gombaismeret életet menthet, éppen emiatt is ajánljuk a beszélgetés mindenkinek, aki természetbarát, érdeklődik a gombászás iránt vagy csak az ausztriai magyar közösségek aktív mindennapjaiba szeretne bepillantást nyerni.
Videó:
YouTube – Ferencz Dávid gombaszakellenőrként Ausztriában
Világjárók Klubja Bécs Youtube-csatorna