Szenzációs régészeti leletre bukkantak az osztrák-magyar határhoz közeli Nagymarton (Mattersburg) területén. Egy a mamutnál is korábbi, régóta kihalt fajhoz tartozó agyar bukkant elő a földből, ami körülbelül százezer évvel ezelőtt élhetett. A mai elefántoknál sokkal nagyobb állatnak valószínűleg térségünk is otthona volt.
A Nagymartonhoz tartozó Borbolya (Walbersdorf) városrészen két hónapja tették le az árvízvédelmi fejlesztések alapkövét, a kivitelezést megelőző régészeti feltárások pedig gyakran járnak eredménnyel. A város polgármestere Claudia Schlager úgy nyilatkozott, folyamatosan kerülnek elő történelmi emlékek az agyagedényektől az ékszereken át a különböző korból származó sírhelyekig.
Ezúttal azonban egy járókelő, a sajtóbeszámolók szerint egy nyolc éves fiú bukkant rá a tudományos érdekességre. A mintegy 180 centiméteres agyar egy kihalt erdei elefánttól származik, ami a neandervölgyiek kotrásaként élt Európa-szerte, mi több, az előember egyik fontos tápláléka volt. Az európai erdei elefánt még a mamutnál is régebben volt megtalálható, hatalmas, több mint négy méteres vállmagasság jellemezte, a súlya pedig elérte a tíz tonnát.
A jégkorszakban azonban kihaltak, maradványai ritkán bukkannak fel, legutóbb Németországban volt rá példa. Negyven évvel ezelőtt egy teljes csontvázat találtak, a burgenlandiak reménye szerint a környéken további csontokat találhatnak. Az illetékes régész és a polgármester is azon van, hogy a leleteket helyben állítsák ki, hogy a lakosság számára is látható legyen.