A sopronpusztai eseménynek sorsfordító szerepe volt 1989-ben, itt nyílt először rés vasfüggönyön. Sopron azóta nem csak a hűség, de a szabadság városa is. Augusztus 19-én a magyar és a német államfők közösen ünnepelték a határáttörés évfordulóját. Az emlékparkban beszédet mondott dr. Sulyok Tamás Magyarország köztársasági elnöke és dr. Frank-Walter Steinmeier a Németországi Szövetségi Köztársaság elnöke. Dr. Farkas Ciprián soproni polgármester mellett felszólalt dr. Magas László, a Páneurópai Piknik ‘89 Alapítvány elnöke, majd tiszteletadással zárult az ünnepi megemlékezés az osztrák-magyar határon.
Legutóbb, a három évtizedes jubileumon Angela Merkel és Orbán Viktor látogattak Sopronba.
Az államelnököket a soproni polgármester a városházán fogadta, ahol megbeszélést folytattattak. Az erről szóló sajtótájékoztatón Sulyok Tamás elmondta, kiemelt fontosságú Németország és Magyarország egymáshoz való viszonya szövetségesi és stratégiai szempontból is. Hozzátette: annak ellenére, hogy bizonyos kérdésekben véleménykülönbségek vannak a két ország kormányai között, “nekünk államfőknek lehetőségünk van arra, hogy áthidaljuk ezeket. Biztos vagyok abban, hogy a kölcsönös tiszteleten alapuló megközelítéssel és őszinte párbeszéddel (…) kapcsolatainkat nemcsak megőrizhetjük, de még szorosabbra is fűzhetjük” – emelte ki, hozzátéve, hogy a Páneurópai Piknik évfordulója jó alkalom minderre. Ezt követően a a Magyar-Német Ifjúságért Egyesület és a Konrad Adenauer Alapítvány által szervezett nyári akadémia utolsó tematikus napján találkoztak a résztvevőkkel, majd díjakat adtak át az esszéverseny győzteseinek a Liszt-központban. Ezt követően koszorúkat helyeztek el Fertőrákoson, az Örsi András szobrász által készített Kitelepítettek emlékművénél, amely az 1946-os kitelepítés és a háború áldozatainak emlékére készült, majd innen gyalogosan a Peller Csaba által készített 1989-es emlékműhöz mentek át.
Délután a sopronpusztai emlékparkban tartott megemlékezésen Frank-Walter Steinmeier arról beszélt, Magyarország szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül a német egység elképzelhetetlen lett volna. Megemlítette, hogy az 1989-es soproni és debreceni történések további események katalizátorává váltak, “egy nyári napon szervezett piknikből a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) legnagyobb menekülthulláma lett”, végül pedig leomlott a vasfüggöny és a berlini fal.
Hozzátette, Magyarország ablakot nyitott, amelybe az egész világ betekintett, Németország pedig ezt sosem felejti el, és örökre hálás lesz érte a magyaroknak.
A kelet- és közép-európai országok, köztük Magyarország legyőzhetetlen szabadságvágya, szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül a német egység elképzelhetetlen lett volna – jelentette ki a német államfő, megjegyezve, hogy a magyarok Európa iránti szenvedélyét még most is érezni, és szükség is van rá. Magyarország 2004 óta az Európai Unió tagja, akkoriban az emberek 83 százaléka szavazott a csatlakozás mellett, és most 20 évvel később majdnem ugyanannyi magyar mondja azt, hogy az unió polgárának érzi magát – mutatott rá az államfő. Kijelentette, meggyőződése, hogy a magyaroknak és a németeknek szükségük van egymásra és az unióra, amelyet együtt építettek fel, és együtt akarják a jövőben is alakítani partnerként és barátként, “Sopron szellemében bátran, a szolidaritás, a szabadság és az egység jegyében”, ugyanis “ezek az értékek egyesítenek bennünket, európaiakat”.
“fejet hajtunk mindazok előtt, akik a Vasfüggöny és a szétválasztás áldozatai voltak, és büszkén tekintünk azokra, akik áttörték a közénk állított akadályt.” Hangsúlyozta, a következő évtizedekre is ilyen kölcsönös elköteleződést kíván a két nemzetnek, hiszen a “történelem az évszázadok során igazolta, hogy az egyetemes béke egyetlen útja a népek barátságának elmélyítése, a politikai praktikák által emelt szögesdrótok és lélektani sáncok lerombolására – idézte a felhívást.”
Sulyok Tamás kiemelte: azt kívánja mindannyiunk számára egész Európában, hogy tartsunk ki a Páneurópai Piknik szellemisége mellett, ne engedjünk sem fizikai, sem lelki szögesdrótokat emelni újra közénk.
Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátva Magyarország és minden magyar büszkén és megelégedéssel tekinthet a 35 évvel ezelőtti eseményre és az azóta bejárt útra – húzta alá.
MTI nyomán