Határozatgyár volt az ősz utolsó közgyűlése

Fotó: cyberpress.hu

A város közgyűlésének legutóbbi soron következő rendes ülésén 17 pontot tűztek napirendre, ám nagyobb falat volt a soproni szokás szerint ezt követően megtartott rendkívüli közgyűlés. Tulajdonosi döntésekről és rendeletek módosításáról szólt a november 28-i rendkívüli tanácskozás, egyebek mellett az önkormányzat által kivetett adóterheket is felülvizsgálták.

Az ülés elején eldőlt, a Városfejlesztési Bizottságban Perkovátz Tamást Taschner Tamás váltja, előbbi lemondása okán. Ezt követően Sopronkőhidán és a Virágvölgyben kellett közterületek elnevezéséről dönteni. Így lett Őrszem utca, Cserje utca és Petúnia utca is a városban. Évente kell beszámolni az állami vagyonkezelő felé a Halász utcai óvoda „B” épületéről, így erre is sor került. Előterjesztették a nemzeti kisebbségi önkormányzatokkal kapcsolatos közigazgatási szerződések, Sopronban görög, horvát és német nemzetiségi önkormányzat működik.

A 2024. évi városi kitüntetettekről is döntöttek, az elismeréssel gazdagodó személyekről korábbi cikkükben írtunk. Kiírták a a Széchenyi István Városi Könyvtár intézményvezetői pályázatát, lévén az önkormányzati intézmények vezetői öt éves megbízatást kapnak. Módosították a városi közbeszerzési tervet, mivel az Építési és Közlekedési Minisztériumtól engedélyt kapott az önkormányzat építési beruházások kiírására. Ebből kiderül, a Soproni Stadion és a Lővér Uszoda fejlesztésének folytatása van soron, de a közbeszerzési értesítőben nem láttuk ennek nyomát. Mindezek után dönteni kellett egy magáningatlan településképi kötelezési eljárásokban hozott határozatokkal szemben benyújtott fellebbezésekről is.

A TOP Plusz Városfejlesztési Programtervvel kapcsolatosan is határozatot hoztak a városvezetők, két új projekt miatt frissítették tartalmát. Az európai uniós program keretében tervezik a Roth-iskola kollégiumépületének felújítását, illetve hajléktalanok részére nappali ellátóközpont építését. Az előterjesztés megfogalmazza, a Roth Gyula Kollégium energetikai korszerűsítése már korábban megkezdődött a nyílászárók cseréjével és födémszigetelési munkálatokkal európai uniós forrásokból. A TOP Plusz forrásokból folytatódna az energetikai korszerűsítés a Lackner Kristóf utcai és a Csamok utcai homlokzatok felújításával.

A hajléktalan személyek nappali ellátását nyújtó intézmény jelenleg a Soproni Szociális Intézmény Kossuth utca 10. alatti épületében működik számos más szociális feladatellátás mellett. Az ellátás színvonalas és a jelenkor elvárásainak megfelelő működtetéséhez szükséges lenne egy új telephelyen,

modern körülmények között kialakítani a hajléktalan ellátó központot, melynek első ütemeként a nappali ellátás kialakítására kerülhetne sor a támogatási forrásból a Somfalvi úti önkormányzati telken.

Az anyakönyvi szolgáltatásokról szóló helyi rendelet is változik. A javaslatban rögzítették, a jelenlegi díjak mértéke aránytalanul alacsony összeg az ellátandó feladat felelősségének tükrében, ezért az inflációt és környező települések díjat figyelembe véve ez az összeg hivatali helyiségében 15 ezer, azon kívül 20 ezer forintra nő. Ez a házasodni kívánó feleket nem érinti, az anyakönyvvezető díjazását a soproni polgármesteri hivatal fizeti.

A közterület-használatot szabályozó önkormányzati rendelet is változott, két év után ismét. A díjtételek emelkedtek. A burkolat felbontásával járó és a szórólapozási, árusítási tevékenységek díjai drágulnak, például a nem fizető övezetben található kizárólagos parkolóhely-használatért évente 250 ezer forintot kell majd fizetni. A közterület felbontásának alapdíja 10 ezer forint lesz január 1-től, melyre a burkolat minőségén és az igénybevétel időtartamán túl további költségek rakódnak. Megemlíthetjük, a legtöbbet annak kell fizetnie, aki öt éven belüli aszfaltot bont fel, engedély nélkül vagy utólagos engedélyt kérve. A temetőkről és a temetkezés helyi szabályait is felülvizsgálták, a megfelelő karbantartás és elvárt fenntartási színvonal miatt 20%-kal emelkednek a díjak.

A rendes ülést berekesztését megelőzően az F.K.L. Sportszolgáltató Kft. soron következő taggyűlésén szereplő napirendi pontról döntöttek.

Rendkívüli közgyűlés:

Elfogadták a városi főépítész beszámolóját, aki az október 1-től hatályos új építésügyi szabályok miatt adott tájékoztatást. Szükségessé vált a településkép védelméről szóló önkormányzati rendelet módosítása, melyet megkezdték a szakemberek. Többször is zárt ajtók mögött tárgyaltak a képviselők, így a cséri mezőgazdasági ingatlanok bérbeadása, az STKH Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. taggyűlésének ügye, valamint a Soproni Önkormányzati Hulladékkezelő Kft.-vel kapcsolatos tulajdonosi döntésekről szóló előterjesztés is lakat alá került.

Ugyanígy csak a határozat nyilvános a Sopron Régió Turisztikai Központ Nonprofit Kft.-nek a Soproni Városmarketing Nonprofit Kft.-be történő beolvadása kapcsán, valamint a Soproni Városfejlesztési Kft. tulajdonosi döntéseiről szóló ügyekben is. A Soproni Városmarketing Kft.-vel kapcsolatban a felügyelőbizottsági tagok díjazásának emeléséről döntöttek.

A közgyűlés határozatot hozott az Északnyugati városrész, Sopronbánfalva – Kutyahegy, Lővérek és Délkeleti gazdasági területre vonatkozó szabályozási terv és HÉSZ módosításáról. Ez egyebek mellett tartalmazza a 2024. márciusában elrendelt változási tilalom feloldását is.

A minimálbér és nyugdíjkorrekció emelése miatt az önkormányzat által nyújtott pénzbeli és természetbeni szociális támogatások igénybevételéhez meghatározott jövedelmi határok emelése vált szükségessé. Az egy főre eső jövedelemhatár 20%-os, valamint a támogatások átlagosan 30%-os emelését terjesztették elő – lekövetve a gazdasági változásokat. A gazdasági változások miatt indokoltnak tartották az önkormányzati lakbérek módosítását is. Az előterjesztésben arról írnak, az inflációval és az önkormányzati díjkompenzációval összhangban 20%-os emelés javasolt.

Emeltek az idegenforgalmi adón, és az építményadó hatálya alá tartozó egyes tételeken is.

Az indokban az áll, az elmúlt években a város működési és fejlesztési költségei, a város által végzett közszolgáltatások kiadásai jelentősen megemelkedtek, ami szükséges a bevételi oldalon kompenzálni. Figyelemmel a mentességet élvezőkre, a gazdasági helyzetre és az adóalanyok teherviselőképességére 2025-től az építményadó általános adómértékét 1100 Ft/négyzetméterről 1350-re, a gépjárműtárolók esetében 650 Ft/négyzetméterről 750-re módosították. Mentességet biztosít az önkormányzat magánszemély tulajdonában lévő gazdasági épületre, valamint a 10 m² hasznos alapterületet meg nem haladó tárolóra, illetve a súlyos mozgáskorlátozott garázsára.

Az idegenforgalmi adót kimaxolja a város, a 530 Ft/Fő/vendégéjszakáról 800 Ft-ra növelik az összeget, ami a Pénzügyminisztérium által közölt adómaximum 99%-a. Az indoklásban az áll, Sopronban a fejlesztések hatására bővül a turizmus, az idelátogató turisták által fizetett díj lehetőséget teremet a város vonzerőjének további növelésére. A közterületek parkosítása, világosítása, illetve kulturális, szórakoztató rendezvények finanszírozása támogatható ezzel a bevételi formával. A hatásvizsgálat szerint 70 millió forint éves pluszt hoz ez a költségvetésnek, az adó mértéke 2020. óta nem változott.

Végül, de nem utolsó sorba 2024-es költségvetéshez is hozzányúlt a város, 1,3 milliárd forintos pénzmozgatással az egyes előirányzatok között.

Dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere közösségi oldalán a maratoni hosszúságú közgyűlést úgy értékelte, miközben baloldali vezetésű városokban és fővárosi kerületekben tízezer forintokkal emelik a kommunális adót, aközben Sopronban továbbra is változatlan marad az összeg. Leszögezte: “szükséges és fontos döntéseket hoztunk meg annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb szinten tudjuk biztosítani a közszolgáltatásokat.”