Ha előbb odaér, a szomszédból is jöhet mentő a magyar-osztrák határtérségben

illusztráció / cyberpress.hu

Akár a határon túlról is jöhet a segítség – írja az ORF Burgenland magyar kiadása. Gyorsabb és biztonságosabb ellátáshoz juthatnak ezáltal a betegek és baleseti sérültek a jövőben, Ausztria és Magyarország a nyáron állapodott meg az együttműködésről.

A szerződés alapján a burgenlandi és a nyugat-magyarországi mentésirányítók kölcsönösen segítséget kérhetnek egymástól. Ez akkor lehet hasznos, ha a riasztás helyszínére a szomszéd országból előbb érhet oda a mentő. és ha egy súlyos beteghez legközelebbi korház a határ túloldalán van. Mindez vonatkozik majd a légimentésre is.

Abban az esetben is előnyös a kooperáció, ha egy ausztriai lakost Magyarországon ér baleset. Ekkor a lakóhelye szerinti mentőszolgálat érte mehet, és egy hazai kórházba szállíthatja. A megállapodás alapján a mentők személyzete azonos jogokkal rendelkezik majd a szomszédos területeken, mint az ott dolgozó bajtársak.

A részletekről Burgenland tartományfőnöke és a magyar egészségügyekért felelős miniszter köt együttműködési szerződést. Ebben kell majd tisztázniuk, pontosan milyen szabályok szerint lehet a szomszédos ország mentőit vagy kórházait riasztani, és azt is, hogyan kommunikáljanak egymással az osztrák és a magyar mentésirányítók – foglalja össze az osztrák közszolgálat híradása.

Utánanéztünk, az államközi szerződésen alapuló kölcsönös mentési együttműködés nem példátlan, de mindenesetre unikális megoldás. Ez által az érintetthez a földrajzilag legközelebb eső mentőegység tud kiérkezni, függetlenül attól, hogy azt más ország más szabályok szerint üzemelteti.

Ausztria és Csehország között létezik ilyen megállapodás, az osztrák parlament elé terjesztett dokumentáció szerint Magyarországgal a két ország között növekvő mobilitásnak és az egészségügyi ellátás minőségének, biztonságának és elérhetőségének folyamatos javítása iránti igények kiszolgálásból kötnek együttműködést. Egyértelművé tették azt is, hogy a mentőjárművek jogosultak a szerződő fél felségterületén megkülönböztető fény- és hangjelzést használni, mentesülnek az útdíj használata alól. A szomszédos ország engedélyeit, követelményeit a saját jogszabályaival megegyező mértékben elfogadja – írják.