Győr-Moson-Sopron vármegyében napjainkban már csak a települések csekély százaléka nem rendelkezik csatornahálózattal, ahol azonban még nem épült ki a hálózat, illetve ahol még megvan a régi emésztőgödör legyünk körültekintőek az ezzel járó veszélyekkel kapcsolatban.
Szerdán délután Fertőhomokon két ember a családi házuk hátsó udvarán lévő emésztőgödörben növényi hulladékot akart elhelyezni, ezért mindketten lemásztak az aknába, ahol rosszul lettek és eszméletüket veszítették. Elsőként a hegykői önkéntes tűzoltók légzésvédelem mellett, mentőkötelek segítségével kimentették az egyik bajbajutottat. A másik embert a sopronkövesdi hivatásos tűzoltók, szintén mentőkötéllel hozták fel az emésztőgödörből. Az egységek megkezdték a sérültek újraélesztését, majd átadták őket a mentőszolgálat munkatársainak, akik egy óra alatt stabilizálták, majd mentőautóval, illetve mentőhelikopterrel súlyos, életveszélyes állapotban szállították őket kórházba. A tűzoltók gázmérő műszerrel ammónia jelenlétét mutatták ki a gödörben.
Az ammónia színtelen, szúrós szagú, mérgező, maró hatású gyúlékony gáz, amely a nitrogén és a hidrogén reakciója során keletkezik. Minden más gáznál jobban oldódik a vízben, ezért amikor az emberi szervezetbe kerül, reakcióba lép a jelenlévő vízzel, majd ammonium-hidroxidot termel, amely maró, lúgos kémhatású és ez okozza a szervezetben a szövetkárosodást.
Az emésztőgödör zárt terében a bomlásnak indult anyagokból ammónia és metán szabadulhat fel, valamint oxigénhiányos környezet jön létre. Semmiképpen nem javasoljuk az emésztőkbe való lehatolást az előzőekben részletezett veszélyek miatt!
A felszabaduló, szervezetre ártalmas mérgező gázok rejtette veszélyeken túl, a balesetek elkerülése érdekében ajánlott ezeket a gödröket stabil és biztonságos módon lefedni. Győr-Moson-Sopron vármegyében és országosan is, az elmúlt években több olyan esethez riasztották a tűzoltókat, amikor háziállat – sertés, szarvasmarha, ló, juh, kutya, de olyan is előfordult, hogy egy gyermek – esett a nem megfelelően letakart emésztőgödörbe.
Összegezve a fentieket, felhívjuk a figyelmet, hogy semmilyen körülmények között ne menjünk le az emésztőgödörbe, még akkor se, ha már évek óta használaton kívül van, illetve fedjük le biztonságosan ezeket az aknákat a balesetek elkerülése érdekében!
Forrás: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Nyitókép illusztráció!