A soproni vámudvarban került lefoglalásra az a szállítmány, mely nyomán két budapesti raktárban folytattak nyomozást. A több, mint 30 tonnás zsákmány felderítési szálai nemzetközi irányba mutatnak. A fogás mennyisége uniós szinten is kiemelkedően magasnak számíti.
Összesen mintegy 480 milliárd forintnak megfelelő kábítószer piacra kerülését akadályozta meg a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A KR NNI-t áprilisban értesítette a NAV, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyei pénzügyőrök a soproni vámudvarban egy konténerszállítmány átvizsgálásakor kábítószergyanús anyagokat találtak. A NAV Szakértői Intézete megállapította, hogy az ellenőrzött anyag MDMA-prekurzor, vagyis extasy előállítására alkalmas, és összesen 13 tonna súlyú.
A jelzést követően a Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bűnözés Elleni Főosztály Kábítószer Bűnözés Elleni Osztály nyomozói vették át az intézkedést, és azonnal az illegális anyag hazánkba kerülésének nyomába indultak. A gyors intézkedéseknek köszönhetően a jelzést követő pár napon belül eljutottak még két budapesti, X. kerületi raktárhoz. Egyik az Árpa utcában, a másik a Száva utcában volt. Ezen lerakatokban is ugyanolyan csomagolású kartonokat találtak, mint a soproni vámudvarban lévő konténerben. A tüzetes szemlét és szakértői vizsgálatot követően kiderült, a dobozok ugyancsak kábítószer-prekurzorokat tartalmaznak, mint a korábbiak.
A legális és az illegális termékek elrendezése is ugyanazon szisztéma szerint történt. A hivatalos, bejelentett áru műtrágya alapanyag volt, vagyis magnézium. Ebből mindössze néhány raklap volt a konténer, illetve a raktárak bejáratánál, míg az illegális vegyi anyaggal teli dobozok jóval hátrébb. Az alapos és rengeteg munkaórát igénybe vevő helyszíni szemle és nyomrögzítés azonban egyértelműen feltárta a kábítószergyanús anyagokat, amikről később szintén megállapította a szakértő, hogy azok mindegyike MDMA-prekurzor, vagyis kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott előállítására használatos vegyület, amit leginkább extasy gyártásához vesznek igénybe. A két budapesti raktárból összesen 19 tonna ilyen anyagot foglaltak le a rendőrök.
A szemlével és a szakértői vizsgálatokkal párhuzamosan a nyomozók alapos felderítő munkába kezdtek. Több hazai és külföldi fuvarozócéget ellenőriztek, tucatnyi sofőrt kihallgattak, számtalan fuvarlevelet és úti okmányt vizsgáltak meg. Tekintve, hogy a szálak egyértelműen külföldre mutattak, így több külföldi társhatósággal is felvették a kapcsolatot. Az információk alapján egyértelmű, hogy a szállítmányok mögött egy nemzetközi bűnhálózat áll, a tagok azonosítása még jelenleg is zajlik.
A lefoglalt összesen 32 tonna prekurzor elkobzását és megsemmisítését a KR NNI kezdeményezte a nyomozást felügyelő Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészségnél.
A NAV és a KR NNI hathatós kooperációjának köszönhetően a lefoglalással összesen mintegy 480 milliárd forintnak megfelelő értékű kábítószer piacra kerülését sikerült megakadályozni. A két hatóság az eljárás további szakaszában is szorosan együttműködik.
A NAV közleménye ismerteti, a szakértői vizsgálat alapján a bűnözők több millió ecstasytablettát is gyárthattak volna az alapanyagból. a szakértői vizsgálat alapján a bűnözők több millió ecstasytablettát is gyárthattak volna az alapanyagból. A vizsgálat megállapította, hogy a szállítmány PMK-etil-glicidát nevű, az Európai Unióban ellenőrzött anyagot tartalmazott, amely az MDMA, közismert nevén „ecstasy” előállítására alkalmas. A NAV értesítette a rendőrséget és az ügyben büntetőfeljelentést is tett. A Nemzeti Nyomozó Iroda a teljes szállítmányt lefoglalta, és eljárást indított.
Az Európai Unióban az MDMA-prekurzorok lefoglalása a 2019-es 7 tonnához képest 2020-ban 2 tonnára csökkent, így uniós szinten is kiemelkedő rekordfogást jelent a NAV Győr-Moson-Sopron Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága által felderített, mintegy 13 tonna MDMA-prekurzor.
Forrás: police.hu
nav.gov.hu