Régi probléma Sopronban az elhagyatott épületek, hasznosítatlan intézmények sorsa. Bezárt üzemek, megszűnt közintézmények, lakat alá került kereskedelmi létesítmények, a helyiek jól ismerik ezeket a mostoha körülmények közt gazdátlanná váló ingatlanokat.
Egy részüket a tulajdonos értékesítené is, ha lenne rá vevő.
Vasöntöde, ruhagyár, a Lokomotív szálló és a szemközti nevelőotthon, hogy csak néhány példát hozzunk egykorvolt létesítményekre, mely ma már csak szégyenfoltjai a rendezett városképnek. Bár akad olyan épület is, melybe új funkciót vittek be vagy éppen a felújítását, újjáépítését tervezik, ez utóbbiak szemmel láthatóan nem ezek közé tartoznak, hiába magán vagy állami kézben vannak.
A József Attila utca 42. szám alatti intézmény a magyar állam tulajdonában van, a volt gyermekvédelmi központ tulajdonosi jogait a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) gyakorolja, akik gondoskodtak az ingatlan értékesítéséről is a közelmúltban. Az elektronikus árverési rendszeren meghirdetett licit 2023. február 23-án zárult, eredménytelenül.
A kikiáltási ár 452 millió forintban volt megszabva, ami az ingatlan fekvését, tekintélyes kiterjedését és kedvező elhelyezkedését ismerve rendkívül jutányosnak mondható a mai ingatlanpiaci helyzet vonatkozásában.
A hirdetmény leírásából kiderül, a tízezer négyzetméteres, négy utca által határolt ingatlanon négy felépítmény található. Az ingatlan nagyrészt üres, rendeltetése szerint nevelőotthon, kollégium, irodák, irattár, orvosi szoba, műhelyek, tároló helyiségek, valamint az óvoda rendeltetésű objektumokat tartalmaz, parkkal, parkolóval, garázzsal, és raktárépülettel. A közművek (víz, villany, gáz, csatorna) biztosított, ám a radiátorok, vezetékek zöme már hiányzik – derül ki a hirdetményből, amely azt is írja, a riasztók áramellátása akkumulátorról, napelemről biztosított.
Az intézményegyüttes több, mint tíz éve lakatlan, miután az gyermekvédelmi átszervezések miatt a kisebb egységek, a lakásotthonok kaptak hangsúlyosabb szerepet.
Az államosítást megelőzően két keresztény egyház intézménye működött itt. A József Attila utcai bejáratnál a boltív alatt a mai napig Luther-rózsa díszeleg. Az Evangélikus Teológia kollégiumaként volt számon tartva, majd a múltrendszer alatt a József Attila Általános Iskola és Nevelőotthon nevet viselte. A Szent Imre tér felőli bejáraton a lekopott vakolat alatt még kiolvasható az egykori Szent Imre Kollégium felirat is. A kollégium 1928-ban épült, bánya- és erdőmérnök egyetemisták számára. A tiszafákkal borított tér ezután, 1930-ban lett elnevezve.
Évekkel korábban arról számoltunk be, hogy omlik az épület homlokzatáról a vakolat, a helyzet pedig azóta sem jobb. A legutóbbi közmeghallgatáson is szóba került az épület sorsa.
Nyitókép archívum!