Szeptember 29-én csütörtökön üléseznek Sopron város önkormányzati képviselői, akik a rendes ülést követően két rendkívüli ülésre is hivatalosak. Utóbbi egyik leginkább közérdeklődésre számot tartó előterjesztése az energiaválság miatt szükséges takarékossági intézkedések tárgyban íródott.
Dr. Farkas Ciprián polgármester, valamint dr. Simon István és Csiszár Szabolcs alpolgármesterek szeptember 28-án kelt előterjesztése ekképp szól a tisztelt közgyűlés felé:
“Az Európai Unió hibás szankciópolitikájának következményeként Európában súlyos energiaválság alakult ki. A Gyurcsány vezette baloldal Magyarországon és külföldön egyaránt bátorította ezt a rossz politikát, aminek terheit az emberek viselik és fizetik a magas számlákat. A válság rendkívül nehéz helyzet elé állította az országot, az önkormányzatokat, a közösségeket, a családokat.
A város alapvető önkormányzati feladatai ellátásának biztosítása érdekében takarékossági intézkedések szükségesek az egész önkormányzati kört illetően, egyúttal az önkormányzati vezetők felhívják a figyelmet arra, hogy kinek-kinek a saját hatáskörében is érdemes takarékoskodni és viseljék együttműködően az ilyen irányú társadalmi erőfeszítéseket.
Városunk erős, lokálpatrióta, a magyar nemzethez hű közösség. A járvány okozta két év nem vett erőt rajtunk, az energiaválság évein is összefogással túl leszünk.
A tervezett intézkedések esetenként, és összességében összefogással megvalósíthatók, jelentősen nem befolyásolják a társadalmi együttélés kereteit, feltételeit.”
A városvezető hármas hét határozati javaslatot terjesztett a közgyűlés elé, melyek többségében szintén tartalmazzák a politikai töltetű állásfoglalást, a következő cselekvést indítványozzák:
-
“A közgyűlés a város alapvető önkormányzati feladatai ellátásának biztosítása érdekében takarékossági intézkedések bevezetésére kéri fel, és hatalmazza fel a polgármestert, hogy az önkormányzati körben a cégvezetők, az intézményvezetők, a polgármesteri hivatal bevonásával a szükséges és lehetséges takarékossági intézkedéseket tegye meg, különös cégek, az uszoda, a közvilágítás, a közösségi közlekedés, a városüzemeltetés körében és más, itt nem említett területeken is. A kormányzati fenntartói körben hozott intézkedéseket lehetőség szerint adaptálja az önkormányzati területre. A polgármester az intézkedésekről legkésőbb októberben számoljon be a közgyűlésnek. A közgyűlés egyúttal takarékosságra és együttműködésre hívja a magánszférát is, beleértve a családokat, civil szervezeteket, cégeket.”
-
“… a közgyűlés úgy dönt, hogy a város alapvető működőképességének megtartása érdekében takarékossági intézkedésként a közvilágitást úgy szabályozza, a szükséges és elégséges szolgáltatás fenntartásával, hogy a kandelláberek részleges kikapcsolásával nagyságrendileg felére csökkenti a fogyasztást.“
-
“… a közgyűlés úgy dönt, hogy a város alapvető működőképességének megtartása érdekében takarékossági intézkedésként a helyi közösségi közlekedés menetrendjét átalakítja úgy, hogy a szükséges és elégséges szolgáltatás fenntartásával a gazdaságtalan és kihasználatlan járatokat átszervezi, ezáltal az önkormányzatot terhelő többletköltségeket csökkenti.”
-
“… a közgyűlés úgy dönt, hogy a város alapvető működőképességének megtartása érdekében takarékossági intézkedésként a Gyermek és Ifjúsági Központban üzemszünetet rendel el 2023. április 30-ig úgy, hogy a fontosabb funkciókat lehetőség szerint a Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központba helyezi át.”
-
“…. a közgyűlés úgy dönt, hogy a város alapvető működőképességének megtartása érdekében takarékossági intézkedésként a Soproni Múzeum székhelyén, telephelyein látogatási üzemszünetet rendel el 2023. április 30-ig.”
-
“… a közgyűlés úgy dönt, hogy a város alapvető működőképességének megtartása érdekében takarékossági intézkedésként a Soproni Városi Bánfalvi Fiókkönyvtárában a működést szünetelteti 2023. április 30-ig, a Pócsi utcában levő székhelyén a látogatók számára a nyitvatartást átalakítja akként, hogy péntekenként: 15-18 óráig, szombatonként: 11-14 óráig tart nyitva.”
-
“… a közgyűlés úgy dönt, hogy felkéri és egyben felhatalmazza a polgármestert, hogy a Lőver Uszoda működéséhez szükséges pénzügyi forrásokat, feltételeket biztosítsa 2023. április 30-ig.” (A városi uszoda működési hozzájárulásához további 100 millió forint előirányzatot csoportosítanának át az idei év költségvetésének terhére a közgyűlési napirendek szerint)
A polgármester és helyettesei a határozatok szövegezésében rendre kinyilvánítják, hogy az Európai Unió hibás szankciópolitikájának és a Gyurcsány vezette baloldal áskálódásának következtében kialakult energiaválság rendkívül nehéz helyzetbe hozta az országot, az Önkormányzatokat, családokat, közösségeket. Álláspontjuk szerint ezért van szükség a költségcsökkentést eredményező intézkedési terv meghozatalára, melynek végrehajtásáért a közgyűlés a polgármester ruházza fel október 31-i határidővel.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter néhány nappal korábban bejelentette, a kormány partnerséget kínál, cserébe takarékosságot vár el az önkormányzatoktól.
A Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) közgyűlésén az MTI szemléje szerint arra kérték a helyhatóságokat, hogy faragják le a kiadásaikat, a legfontosabb közszolgáltatásokat tartsák fenn. Még így is állami segítségre lesz szükség, a kormány tárgyalni fog az önkormányzatokkal és igyekszik segítséget nyújtani – tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
via sopron.hu