Sztrájkoltak a pedagógusok

A kockás ing visszatérő elem a pedagógusok tiltakozási akcióinál. / illusztrációs fotó

Sztrájkot hirdetett 2022.01.31-re a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), amely reggel 08.00 órától 10.00 óráig tartott. A figyelemfelkeltő munkabeszüntetéssel többek közt a közoktatásban dolgozók bérezésével és munkaterhelésével volt kapcsolatos. A PDSZ illetve a PSZ szerint – részeredmény közlésként – 20 ezer tanár csatlakozott illetve sztrájkolt országszerte a reggeli órákban, míg az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóközleménye szerint országosan az iskolákban foglalkoztatott pedagógusok kevesebb mint egyötöde vett részt.

A PSZ és a PDSZ sajtótájékoztatót is tartott a reggeli eseményekről, amelyben kitértek a sztrájk körülményeire. Elmondták, hogy a tanárokat próbálták rávenni “felülről”, hogy ne sztrájkoljanak és a szülőkre is nyomást gyakoroltak különböző helyekről azért, hogy ne támogassák a munkabeszüntetést azzal, hogy nem viszik a gyerekeket iskolába. Mint azt elmondták a sajtótájékoztatón, ennek ellenére volt sztrájk, a gyerekekre pedig vigyáztak. Nagy Erzsébet, a PDSZ elnöke hozzátette, hogy nagyon sok pedagógus félt a retorziótól, így nem vett részt a sztrájkban. Hangsúlyozta, hogy folyamatosan lehetett hallani híreket arról, hogy a sztrájk jogellenes. Ennek kapcsán a PDSZ elnöke megjegyezte, hogy a sztrájk végeztéig nem adott be fellebbezést a kormány a bíróságnak, és mivel a sztrájk megvalósult, így azt követően a másodfok nyilvánvaló nem fog ezzel a kérdéssel foglalkozni, hiszen az okafogyott, hogy mi van a még elégséges szolgáltatással.

Nagy Erzsébet álláspontja szerint a sztrájk már nem csak arról szól, amiért eredetileg indították, hanem arról is, hogy bemutassák ma Magyarországon hogyan néz ki a sztrájkjog gyakorlása, és milyen a demokrácia állása.

Az EMMI közleményében sajnálatosnak nevezte, hogy a szakszervezetek annak ellenére megszervezték a sztrájkot, hogy annak jogi feltételei nem álltak fenn. A minisztérium szombaton arról tájékoztatta az MTI-t, hogy törvénytelen a hétfői pedagógussztrájk, mivel a bíróság csak pénteken hozott elsőfokú, nem jogerős határozatot, a jogszabály szerint pedig sztrájk csak akkor tartható, ha a bíróság jogerős döntést hozott róla.

Korábban, még a sztrájk előtt egyébként volt egy egyeztetés a PDSZ/PSZ és az EMMI között, azonban nem sikerült közös nevezőre jutniuk, így ennek lett a következménye a megvalósult sztrájk, amely most felkavarta egy kicsit az állóvizet. A sztrájkkezdeményezéshez csatlakozott a fővárosban egy támogatói autósfelvonulás is, amely a forgalomlassítással igyekezett felhívni a figyelmet a pedagógusok problémáira és amelyre közel 200 autót regisztráltak.

A szakszervezetek továbbra is nyitottak a tárgyalásokra, azonban kilátásba helyeztek egy újabb sztrájkot is március 16-ra, azonban akkor már más feltételek mellett valósítanák azt meg, amelynek része az is, hogy már nem mindenhol lenne gyermekfelügyelet a munkabeszüntetés idején. 

Mint azt Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke elmondta, minden a kormánytól függ, ha meg tudnak egyezni a követelésekről, akkor márciusban nem lesz sztrájk.

 

Készült az MTI kapcsolódó hírének felhasználásával.