A Bécsi-dombi az első olyan alagút hazánkban, amelyen kizárólag magyar szakemberek dolgoznak – írja legfrissebb posztjában Barcza Attila, Sopron és térségének országgyűlési képviselője, aki az M85 autóút kivitelezésének helyszínéről jelentkezett be közösségi oldalára feltöltött videójában. Jó ütemben haladnak a munkálatok az alagútpár mindkét járatában folyamatos 24 órás a munkavégzés mellett.
Az M85-ös autóút kivitelezésének jelenlegi ütemében javában készül a környezetvédelmi szempontokból indokolt alagút építése, valamint a Soprony-Nyugat csomópont és a 84-es főúti visszakötés kialakítása. Mindezek további közel 4 kilométernyi gyorsforgalmi úttal járulnak hozzá Sopron közlekedésfejlesztéséhez, valamint a szintén kivitelezés alatt álló észak-nyugati elkerülő úttal a város tehermentesítéséhez egy körgyűrű jellegű útvonal létrehozásával.
A 780 méter hosszú alagút bányászati technológiával készül, a fejtési munkálatokat 2020. őszén indították meg. Barcza Attila Facebook-videójában kifejtette, az egyik járat esetében 570 méter, míg a másik tekintetében 250 méternél jár a kivitelezéssel megbízott DS Konzorcium gárdája. Hozzátette, a kivitelező a világ minden tájáról hívta össze a magyar szakembereket. Ez az első olyan alagút, melyet kizárólag magyar szakemberek valósítanak meg – tette hozzá. Ilyen még nem volt itthon, az M85 alagútja szó szerint úttörő a területen.
Valóban, hiszen mint korábban Kerékgyártó Attila projektvezető a mérnökvagyok.hu blognak részletezte, Magyarországon nagyon kevés alagútépítő szakember él, akik jobbára külföldön dolgoztak a projektet megelőzően. Felidézte, a vezető mérnök a Távol-Keletről, a vezető tervező a közel-keleti Dohából érkezett vissza, de Norvégiából, Németországból és Ausztriából tértek vissza szakemberek.
A részleteket a fenti blog interjújából emeltük ki, de mindenképpen javasoljuk olvasásra a teljes eredeti bejegyzést is, hiszen számtalan érdekes és izgalmas információt tartogat az alagútépítés kihívásának rejtelmeiről.
Barcza Attila továbbá elmondta, a térség bekapcsolódott a gyorsforgalmi hálózatba, ami gyorsabb és biztonságosabb közlekedést jelent mindenki számára.
Kiemelte, az M85-öt sokszor sokan megígérték, de a jelenlegi kormány az, amely meg is építette.
A 2017-ben átadott Csorna-Nyugat csomópontot követően 2020-ban további 17 település mentesült az átmentő forgalomtól, valamint Sopronból Győrbe csupán 45 percre csökkent a menetidő a 2×2 sávos, 51 kilométeres szakasz átadásával. Tavaly újabb két csomópontot adtak át, így Sopron már három le- és felhajtó ágról elérhető. Ahhoz, hogy az M85-ös gyorsforgalmi autóút elérje az országhatárt 2024 őszéig kell még várni.
A cyberpress.hu az elmúlt években folyamatosan nyomon követte a Sopron számára oly fontos, történelmi léptékű közúti beruházás megvalósulását. Korábbi M85 tematikájú cikkeink a jelentősebb mérföldkövekről ide kattintva olvashatóak.