November 25-én délelőtt ünnepélyesen is átadták a Kis János utca 4. szám alatti épületet Sopronban, mely komplex felújításon esett át az elmúlt időszakban. A hivatali épület energiahatékonyságának növelése, a műemléki értékek újbóli érvényre juttatása mellett az épület használatóságának és komfortjának növelésére is jutott forrás.
György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára elmondta, egy évvel ezelőtt a Soproni Járási Hivatal központi épületének felújítását ünnepelhették, most pedig egy újabb beruházás valósult meg.
Megjegyezte, Sopron városa jól sáfárkodik a forrásokkal, a kormányzattal együttműködésben az önkormányzat is jelentős eredményeket ért el, a Modern Városok Program keretén például az M85-ös autóút és a történelmi belváros rekonstrukciós beruházásával. Összességében 199 milliárd forint került kifizetésre, valamint hét program már maradéktalanul befejeződött. A folyamatban lévő beruházásokkal Sopron dinamikus fejlődése is biztosítva van – tette hozzá az államtitkár, aki megköszönte a jó együttműködést.
Kiemelte: ez egy sikeres összefogás.
Emlékeztetett, a területi közigazgatásnak az elmúlt években újabb kihívásokkal kellett szembenéznie, a koronavírus járvány elleni védekezés lebonyolítása után a háborús cselekmények hatásai is megoldandó feladatokat hoztak.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal 2015 óta négy épület energetikai korszerűsítését végezte el a KÖFOP program 1,3 milliárd forintjából. György István hozzátette, az országban összesen 50 milliárd forint értékben mintegy 500 épület energetikai felújítsát végezték el az elmúlt években.
Rávilágított, az orosz-ukrán háború és az elhibázott szankciók hatása az energiaárakra megmutatja, mennyire jó döntés volt, hogy ezeket az energetikai projektek megvalósultak.
Van olyan épület a megyében, ahol 89%-os gáz- és 14%-os árammegtakarítást értek el.
Az épületek, az infrastruktúra az egyik lényeges eleme annak, hogy a színvonalas munkavégzés feltételeit biztosítani tudják a dolgozók számára, mely által az ügyfelek kiszolgálása is gyorsabbá és hatékonyabbá válik. Hangsúlyozta: az épített környezet mellett még lényegeseb az ügyfélcentrikus feladatmegoldás, mely az elmúlt tizenegy év közigazgatási reformjának egyik legnagyobb fejlődése.
Barcza Attila, Sopron és térségének országgyűlési képviselője köszöntőjében hangsúlyozta, a kormányhivatalok és a járási hivatalok olyan találkozási pontok az állampolgárok és a kormány között, ahol az ügyfelek kiszolgálásában a minőségi feladatellátás az elsődleges.
Köszönetét fejezte ki a nagy szorgalommal bíró munkavállalóknak, akik a térségben élők ügyeit intézik.
Fontosnak tartja a kiszolgálás körülményét is, mely az épület felújításával javulhatott. Kiemelte, egy olyan beruházás készült el, mely korszerű energetikai megoldásait az élet igazolja, hiszen a háború és a szankciók energiaválságba sodorták Magyarországot.
Széles Sándor, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal főispánja megköszönte a kivitelezéssel megbízott FÉSZ Zrt. hozzáállását, hogy a megnövekedett beruházási költségek ellenére is rugalmasan tudták elvégezni a munkát.
Dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere pohárköszöntőjében elmondta, Árkay Bertalan építész tervei alapján 1939-ben épült az ingatlan, mely 2008-ban kapott ipari műemlék védelmet. Az épület 83 éve tölt be közfunkciót és szolgálja a Sopronban és környékén élőket.
Szeiber Anita, a kormányhivatal pénzügyi főosztályvezetője a beruházás szakmai részleteit ismertette. Az épület hasznos alapterülete: 1.785 m², melyből a Győr-Moson Sopron Megyei Kormányhivatal mellet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is használ helységeket. A kormányhivatalnak az épületre vonatkozólag a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által kijelölt ingyenes használati joga van.
Az előadásból kiderült, a legkritikusabb műemléki szempontú helyreállítás a lépcsőház volt. Felbontásra került a kerámia lépcsőburkolat, ami alatt a műkő lépcsőfokok sérültek voltak. Az Örökségvédelmi Hatósággal történt egyeztetés alapján az eredeti műkő fokokat elrejtve, de megóvva a lépcsőház újra kerámia burkolatot kapott. A tetőre vezető lépcsőkar minden eredeti részletét megőrizte.
Az épületben a kormányhivatal alábbi szervezeti egységei működnek:
- Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály
- Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztálya
- Gyámügyi és Igazságügyi Főosztálya
- Soproni Járási Hivatal Gyámügyi Osztálya
A felújítást követően 54 fő elhelyezését biztosítja az épület. A felújítás teljes költsége 377 millió Ft volt, melyből 350 millió Ft-ot a Miniszterelnökség biztosított, a fennmaradó összeget a kormányhivatal saját forrásából finanszírozta. Egyebek mellett az udvari oldalon a homlokzat külső hőszigetelést kapott, az utcai bejárat acél-üveg portálja, valamint a lépcsőház függönyfalai felújításra kerültek hőszigetelő képességük javítása céljából. A helyiségekben hűtő-fűtő klímarendszert telepítettek, a kazánokat lecserélték és 49,9 kWp teljesítményben telepítettek napelemes rendszert. Megújult a hivatali gépkocsik tárolására alkalmas udvari garázs és a belső parkolóhelyek is.
A beruházás során az alábbi hármas cél került meghatározásra:
- Az épület energiahatékonyságának növelése, így az üzemeltetés gazdaságos fenntarthatóságának elősegítése.
- Az épület meglévő műemléki értékeinek érvényre juttatása, az utcai homlokzatok és a közös használatú terek műemléki szemléletű felújítása.
- Az épület használhatóságának, komfortjának javítása, kedvezőbb munkakörnyezet és ügyfelekkel való kapcsolat biztosítása.
A felújítás számokban:
- Homlokzati hőszigetelés: 419 m²
- Tető hőszigetelése: 384 m²
- Parkettacsere: 523 m²
- Diszperziós falfestés: 3590 m²
Felújított műemléki nyílászárók: 18 db - Álmennyezet kialakítása: 588 m²
- Üvegportál felújítása: 92 m²
- Udvarrendezés: 233 m²
- Parkoló-kialakítás: 7 db
- Gyengeáramú hálózat felújítása: 96 db új végpont
- LED panel: 128 db
- Beltéri klímaegység: 33 db
- Napelem: 130 db napelem panel