Igaz, már péntek óta látható a soproni Várkerületen a hatalmas Szent Korona installáció – amely egy tájékoztató körpalást tetején díszeleg – a hivatalos kiállításmegnyitó azonban most, csütörtökön délelőtt volt. A székelyudvarhelyi Elekes György tűzzománc művész által készített és a Rotary Sopron – Pannónia által Sopronba került alkotás hivatalos megnyitóján dr. Farkas Ciprián, Sopron MJV. polgármestere, Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője valamint Szakács Zoltán, a Rotary Sopron-Pannónia elnöke vett részt. A látványosság 2022. március 5-ig látható Sopronban, amelynek megtekintése ingyenes.
Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője örömét fejezte ki, hogy Sopronban sok olyan szervezet illetve egyesület működik, amely aktív része a város életének és aktív szerepvállalásuknak köszönhetően színesítik a mindennapi életet. Így van ez esetben is, hiszen a Rotary Sopron az mellett, hogy felelősségtudatosan vállal szerepet a hétköznapokban, most egy olyan látványosságot és egyben ismeretterjesztő attrakciót hozott a városba, amely tovább erősíti a magyar tudatot és emlékeztet mindenkit az államiság formájára.
Szakács Zoltán, a Rotary Sopron-Pannónia elnöke beszédében köszönetét fejezte ki a városvezetésnek, hogy lehetőséget adott arra, hogy ezt a vándorkiállítást elhozhassák Sopronba és kiállítsák a város egyik leglátogatottabb közösségi terén. A Szent Korona installáció Pannonhalmáról érkezett a Leghűségesebb Városba, ahol március 5-ig lesz látható, majd tovább utazik a következő helyszínre. A kiállított installáció két részből áll. A felső része maga a korona, míg alatta az információ bázisként szolgáló körpalást tekinthető meg. Maga a korona a székelyudvarhelyi Elekes György tűzzománc művész munkáját dicséri, aki nagyon aprólékosan és az eredetihez hűen alkotta meg ezt a másolatot. A palást belső részén a korona leírást lehet felfedezni, illetve azokkal a szentekkel ismerkedhetünk meg, akiknek arcképe díszíti magát a koronázási ékszert. A külső részen a koronázási évszámok, a helyszínek és a megkoronázott királyok listája olvasható illetve a hungarikumok sora.
A magyar Szent Korona Európa egyik legrégebben használt és a mai napig épségben megmaradt beavató koronája, a magyar államiság egyik jelképe, amely végigkísérte a magyar történelmet. A beavató korona jelentése az, hogy csak “egyszer” használják, mégpedig mindig akkor, amikor az új uralkodó koronázása megtörténik. Sopronhoz köthető történelmi esemény a koronával kapcsolódóan az, hogy több esetben is járt Sopronban koronázás alkalmával, mégpedig 1622-ben, 1625-ben és 1681-ben is. Az 1622-es és az 1681-es években ráadásul olyan szerencsések lehettek az itt élők, hogy az akkori Városházán kiállításra került a korona és bárki megtekinthette azt.
A Rotary Sopron-Pannónia többek közt azért is érezte fontosnak, hogy elhozza városunkba ezt az alkotást, mert sokaknak nincs lehetősége az eredetit megtekinteni, így ezáltal lehetőségük nyílik mégiscsak megtekinteni annak a felnagyított másolatát. A hétköznapi rohanó világban pedig, talán egy kis megállásra is késztet ez az installáció, amely emlékeztet a magyarság sokszínű történelmére.
Szakács Zoltán reményét fejezte ki, hogy sok-sok óvodás és iskolás is megtekinti majd ezt az alkotást akár intézményi program keretében, hiszen mint az a korábbi helyszíneken bebizonyosodott, nagyon népszerű és informatív látványosság ez a gyerekek körében is.
További képek / Korábban írtuk:
Vándorkiállítás Sopronban: Hatalmas korona díszíti a Várkerületet